SME
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Úsporné žiarovky nešetria svetlo, ale energiu a peniaze

Hrušky, sviečky, reflektory. Doposiaľ sme ich vyberali podľa tvaru, pätice a wattov, odteraz by sme si mali všímať, koľko svetla pri akej spotrebe vyrobia. Obyčajné žiarovky mieria na večný odpočinok. Definitívne. Nahradia ich technológie, ktoré sú ekolog

(Zdroj: Stock.XCHNG)

ickejšie.

To, že sa Európska únia po vzore iných krajín sveta rozhodla postupne skoncovať s obyčajnými žiarovkami nie je náhoda. Na svetlo premenia iba desatinu energie, zo zvyšku vyrobia teplo. Svet obmedzuje tvorbu skleníkových plynov a tak pomôže, ak z našich svietidiel výmenou žiaroviek zvesíme energetické štítky s písmenom F a nahradíme ich svetelnými zdrojmi tried C či dokonca A. Je to jednoduché.

Tretinu peňazí ušetrí každý
Môžeme za to vďačiť halogénovým úsporným žiarovkám. Majú štandardný závit a tvar ako obyčajné žiarovky, sú stmievateľné a prirodzené svetlo vytvárajú žhavením vlákna. Spotrebujú však až o tretinu energie menej. Vydržia dva až tri roky a keď doslúžia, patria do komunálneho odpadu rovnako, ako ich predchodcovia.

Finta spočíva v tom, že v klasickej sklenej banke je zapuzdrená halogénová kapsula, podobná tým z bodových svietidiel. Inertný plyn zabraňuje tmavnutiu kapsule počas celej životnosti a spomaľuje prestup tepla do okolia. Výsledkom je rovnaká intenzita svetla po celú dobu životnosti a vlastnosti porovnateľné s klasikou. Halogénová žiarovka prestane fungovať vtedy, keď sa prepáli jej vlákno.

Ak výrobcovia použijú nízkonapäťovú halogénovú kapsulu a do sklenej banky zabudujú elektronický predradník, žiarovky dokážu ušetriť až polovicu energie. Tieto modely spoznáte podľa vyššej ceny a elektroniky, ktorá sa skrýva pod lesklou krytkou v spodnej časti banky.

Naše redakčné testy ukázali, že halogénové žiarovky vytvárajú kvalitné svetlo a tretinová úspora je reálna. Žiaľ, predavači v elektropredajniach o nich zatiaľ mnoho nevedia a s výnimkou špecializovaných predajní so svietidlami sme ich nikde v ponuke nevideli. Osram a Philips avizujú celoplošný vstup na trh na september. Ceny začínajú na hranici 2 eur, 70 wattová žiarovka ušetrí počas svojej životnosti 60 kWh energie, čo zodpovedá približne 7,80 eur. Odporúčame ich používať vo všetkých svietidlách.

Ušetriť môžete podstatne viac
Ak ste ochotní postúpiť zmenu kvality svetla a možno aj výmenu vašich svietidiel za iné, siahnuť môžete po kompaktných žiarivkách. Určite ich poznáte. Ide o biele trubice v tvare kukurice či špirály so štandardným závitom na konci. Výrobcovia sľubujú až 80 percentnú úsporu energie.

Kompaktné žiarivky pracujú podobne ako veľké trubicové svietidlá v kanceláriách či na pracoviskách. Obsahujú elektronický predradník a výbojku, ktorá vyrába v ortuťovej pare ultrafialové žiarenie. To rozžiari práškový luminifor, ktorým je pokrytá vnútorná plocha trubice. V závislosti od toho, aký je veľký povrch trubice a aký druh luminiforu výrobca použil sa odvíja intenzita a kvalita svetla. Elektronický predradník rozhodne o tom, ako rýchlo žiarivka nabieha, či je stmievateľná a aká bude jej životnosť. Tento druh svietidiel využíva nedokonalosť ľudského oka, ktoré dokáže dostatočne rýchle blikanie vnímať ako súvislé osvetlenie.

Ak sa prepáli žhaviace vlákno v trubici, alebo vplyvom prehriatia či početného cyklovania zlyhá predradník, žiarivka prestane fungovať. Ak doslúži, patrí do elektronického odpadu pre následnú recykláciu.

Naše testy ukázali, že aj keď majú kompaktné žiarivky svoje detské chyby už dávno za sebou, ich kvalita a vlastnosti sa podstatne líšia. Testovali sme modely, ktoré sa svetelnosťou vyrovnali žiarovkám pri avizovanej 80 percentnej energetickej úspore, našli sme aj také, ktoré spotrebovali viac energie ako výrobca udával, alebo nedosiahli ani polovicu sľubovanej svetelnej intenzity. Na pultoch predajní ich kúpite v cenách od 3 eur, kvalitnejšie stoja približne 7 eur. 20 wattová kompaktná žiarivka ušetrí počas svojej životnosti 640 kWh energie, čo zodpovedná približne 84 eurám. Odporúčame ich používať v miestnostiach, kde sa zdržiavate najdlhšie. Naopak, nehodia sa tam, kde zasvecujete svetlo na krátke intervaly.

Doplnkové osvetlenie je najúspornejšie
Na pultoch predajní sa môžete stretnúť aj s tretím druhom úsporných žiaroviek. Tie používajú pre výrobu svetla LED technológiu, kde zohrávajú hlavnú úlohu polovodiče. Ich efektívnosť je o málo nižšia ako pri kompaktných žiarivkách, rozhoduje však ich životnosť. Tá sa pohybuje v rozpätí od 15 do 25 rokov.

6 wattová LED žiarovka zastúpi 25 wattovú obyčajnú, 1.6 wattová približne 10 wattovú. Podľa našich skúseností poslúžia najlepšie v doplnkovom osvetlení miestností, pri bodovom nasvecovaní alebo na chodbách a schodištiach s nepretržitým režimom svietenia. Ich nasadzovaniu bránia zatiaľ vysoké ceny. Svoju cestu si však do domácností našli.

Osram ponúka zaujímavú úsporku s názvom Duled, ktorá kombinuje kompaktnú 12 wattovú žiarivku s 0,3 wattovou ledkou. Ovládate ju obyčajným vypínačom. Po prvom zasvietení naštartuje kompaktná žiarivka pre osvetlenie miestnosti. Ak však vypínač vypnete a do štyroch sekúnd ho zasvietite opäť, rozsvieti sa LEDka. Tá poslúži ako navigačné osvetlenie na chodbách alebo dodá odvahu deťom, ktoré sa boja zaspávať potme.

Niektoré žiarovky z pultov predajní zmiznú
Žiarovky, ktoré spadajú do energetických tried horších ako C budú postupne vypadávať z predaja. Týka sa to klasických žiaroviek, ktoré spadajú do energetickej triedy E. Od septembra tohto roku sa prestanú predávať obyčajné žiarovky s príkonom nad 100 wattov vrátane, od budúceho roka sa hranica posunie na 75 wattov. Od roku 2012 sa zákaz predaja týka všetkých žiaroviek. Nahradia ich halogénové žiarovky spadajúce do triedy C a kompaktné žiarivky triedy A.

Sú úsporné žiarivky ekologické?
Aj keď sa výroba žiadnej úspornej žiarivky nezaobíde bez malého množstva prudko jedovatej ortuti, naša planéta si s odchodom obyčajných žiaroviek oddýchne. Andrea Zlatňanská z organizácie Greenpeace tvrdí, že matematika je jednoduchá. Keďže 60 percent svetovej energie sa vyrába z uhlia, množstvo ortuti obsiahnutej v kompaktnej žiarivke je podstatne nižšie, ako jej emisie zo spaľovania uhlia v elektrárňach. Navyše, ortuť zo žiariviek možno recyklovať, kým tú z emisií zachytiť nedokážeme.

Omnoho dôležitejšia je však úspora energie a s ňou súvisiace znižovanie emisií skleníkových plynov. Úsporná žiarivka už v priebehu 12 hodín prevádzky ušetrí toľko energie, koľko sa jej spotrebovalo na jej výrobu. Vzhľadom na dlhú životnosť sa značne redukuje aj množstvo vzniknutého odpadu. Kým obyčajná žiarovka po 1000 hodinách zlyhá, úsporné žiarivky vydržia až 8 či 15 tisíc hodín.

Mýty a pravdy o kompaktných žiarivkách
Kým obyčajné a halogénové žiarovky bez predradníkov sú všetky rovnaké, o kompaktných žiarivkách to povedať nemožno. Líšia sa viac, ako iba cenou a výkonom. Nie všetko sa dočítate na škatuli a nie všetko čo sa hovorí je pravda.

Nesvietia tak silno, ako by mali - Naše testy odhalili, že je na tom čosi pravdy. V ponuke predajcov sme narazili aj na také modely, ktorých svietivosť bola polovičná. Značkoví výrobcovia však zväčša dodržali, čo sľúbili. Odporúčame nasledovať na škatuliach údaje o wattoch, ale o svietivosti. Porovnajte si ich s údajmi na škatuli od obyčajnej žiarovky. Myslite aj na to, že roky používaná žiarivka stráca na výkone.

Ich svetlo je nekvalitné
- Kompaktné žiarivky vyrábajú odlišné svetlo, ako žiarovky. Využívajú zotrvačnosť oka na to, aby vytvorili ilúziu stabilnej intenzity osvetlenia. Iné je aj ich farebné podanie. Ak chcete kvalitu, siahnite po halogénových žiarovkách. Studené modré svetlo je však minulosťou, v teste ho vyrábali iba dve žiarivky, ktoré to uvádzali na obale.

Blikajú, bolí z nich hlava, vypadávajú vlasy - Každý človek vníma svetlo žiariviek inak. Pre niekoho je 100 bliknutí za sekundu neviditeľných, iní tvrdia, že im to spôsobuje problémy. Blikanie je možné na pracovisku či na písacom stole zoslabiť doplnkovým osvetlením žiarovkou.

Pri zapnutí minú viac energie, ako počas svietenia - Nie je to pravda. Kapacitná záťaž sa síce pri nábehu prejavuje špičkou, tento zlomok sekundy však nijako neovplyvní ich spotrebu. V skutočnosti je spotreba žiarivky pri jej rozsvecovaní nižšia a stabilizuje po niekoľkých minútach.

Rozsvecujú sa pomaly - Áno, niektoré žiarivky dosiahnu plný jas po jednej minúte, iné po piatich či desiatich. Žiaľ, výrobcovia tento údaj na obaloch neuvádzajú.

Nevydržia tak dlho, ako by mali - Úsporné žiarivky nedosiahnu výrobcom odhadnutú životnosť ak svietia v množstve krátkych cyklov, alebo sa prehrievajú. Výrobcovia na to upozorňujú na obaloch. Uzavreté tienidlá sú out, vyhnúť by ste sa mali aj spínaniu pohybovým senzorom. Ak chcete používať úsporné žiarivky, možno budete musieť niektoré lampy a lustre jednoducho nahradiť novými - vhodnejšími.

Nikdy sa nevojdú do malých svietidiel - Aj keď je životnosť kompaktných žiariviek v uzavretých tienidlách obmedzená, výrobcovia ich dodávajú na trh v rôznych tvaroch a dĺžkach tak, aby sa zmestili aj do malých svietidiel. Ich priemer je daný veľkosťou predradníka, dĺžku skracujú výrobcovia tak, že trubicu stáčajú do špirály. Rovnako štíhlu náhradu za sviečkovú žiarovku so závitom E17 však nenájdete.

Ako sa v nich vyznať a čo sa dočítate na škatuli?
Bez ohľadu na to, pre ktorú technológiu sa rozhodnete, okrem energetického štítku s triedou účinnosti nájdete na škatuli aj ďalšie dôležité údaje.

Svetelnosť v lumenoch udáva, koľko svetla úsporka vyrobí. Orientačne môžete počítať s 11 lumenmi na watt príkonu obyčajnej žiarovky, takže ak na úsporke nájdete že vyrobí 850 lumenov svetla, je to o čosi menej, ako vyrobí obyčajná 80 wattová žiarovka.

Príkon určuje, koľko energie spotrebuje úsporka na svoj beh. Od tohto údaju sa neodvíja intenzita jej svetla, ale suma, ktorá sa objaví na účte za energiu. Príkon nesmie byť vyšší, ako udáva výrobca svietidla, do ktorého chcete úsporku namontovať.

Životnosť sa udáva v hodinách a pomôže vám vypočítať, koľko peňazí pri prevádzke ušetríte. Ak údaj na škatuli zodpovedá skutočnosti, podľa našich výpočtov platí pravidlo, že cena úsporky je nižšia, ako cena ušetrenej energie.

Farba prezradí, aký farebný tón môžete od úsporky očakávať. Dozviete sa síce, či máte čakať teplé, neutrálne alebo studené osvetlenie, nedozviete sa však, aký široký rozsah svetla pokryjete. Farba môže mať číselný kód napr 827, teplotu v kelvinoch 2700K alebo slovné označenie Warm White - všetky tri označujú to isté.

Stmievateľnosť nemusí byť samozrejmosťou a preto hľadajte na škatuľke potrebnú informáciu. Kým žiarovky s tým problém nemajú, iba niektoré žiarivky je možné tlmiť.

Pätica, tvar žiarovky a jej veľkosť sú rozhodujúce pre svietidlo, do ktorého ju chcete namontovať. Kým závity sú štandardizované svojim priemerom, rozmery sú rozmanité. Dôležité je však vedieť, že s istotou nájdete vhodný model do každého svietidla. Krátke modely majú zvyčajne v názve slová ako Twist, Mini či Tornado.

Ako sme testovali
Naša redakcia síce nie je štátny skúšobný ústav, s niekoľkými pomôckami sme sa však pustili do toho, aby sme zistili či úsporné žiarovky a žiarivky spĺňajú to, čo výrobcovia sľubujú na škatuliach. Zvolili sme prístup, ktorý simuluje použitie v domácom prostredí.

Kartónovú škatuľu s objemom metra kubického sme vo vnútri natreli na bielo. Na jednu zo stien sme umiestnili objímky pre pätice E27 a E14, na ďalšiu sme do stredu namontovali lux-meter. Objímky sme k sieti pripojili cez digitálny wattmeter, aby sme zistili, akú spotrebu úsporky majú. Pripravili sme si aj analógový stmievač, aby sme overili ako sa budú pripojené úsporky správať pri tlmení.

Po pripojení k sieti sme po každej minúte zaznamenali intenzitu svetla, aby sme zistili, aký dlhý čas potrvá, kým žiarivky dosiahnu maximálny výkon. Po 15 minútach svietenia sme zapísali stabilnú svetelnosti a údaje o spotrebe. Namerané hodnoty sme porovnávali s klasickými žiarovkami.

V druhom teste sme sa pokúšali zistiť, akú kvalitu a farbu má svetlo. Úsporky sme namontovali do nekrytého svietidla v bielej miestnosti a pomocou digitálneho fotoaparátu a subjektívneho hodnotenia sme sa snažili hľadať rozdiely. Keďže výstupy boli v jednotlivých triedach takmer identické, test sme ukončili predčasne. S výnimkou dvoch kompaktných žiariviek mali všetky teplé bielo svetlo, pri žiadnych testovaných žiarivkách sme nemali pocit blikania.

Čo sme pri teste zistili
V elektropredajniach príliš nedbajú na to, aby pred zákazníkom žiarovky otestovali tak, ako im to predpisuje zákon. V štvorici špecializovaných predajní, ktoré sme navštívili, bola situácia rovnaká. Žiarovky sme dostali bez odskúšania, akoby sme kupovali chlieb či mlieko. „Firmy, ktoré žiarovky predávajú, sú povinné spotrebiteľovi predviesť takýto výrobok. Ak túto povinnosť nevedia zabezpečiť, takéto výrobky by nemali predávať." - tvrdí Danuša Krkošová zo SOI. O tom, že odskúšanie význam má sme sa presvedčili na vlastnej koži. Z celkového počtu 46 svetelných zdrojov jeden nefungoval. Šlo o 13 wattovú kompaktnú žiarivku od EMOSu.

Môžu vás oklamať
Pri prvom triedení sme kontrolovali, či výrobcovia do škatuliek zabalili to, čo sľubovali. Veľké prekvapenie nás čakalo pri kompaktných žiarivkách predávaných pod značkou BC-LUX. Aj keď ceny o málo prevyšovali hrubý priemer, namiesto avizovaných 30, 22 a 13 wattových žiariviek sme dnu našli žiarivky s podstatne nižšími príkonmi - 22, 12 a 8 wattov. Bez meracieho prístroja to zákazník nemá možnosť zistiť, pretože výrobca na pätici vyrazil falošné údaje. Firma Baterie Centrum, ktorá je dovozcom tvrdí, že o ničom nevie. Obchodníci dovážajúci tovar z Ázie nám však prezradili, že podobné praktiky sú bežné. Predajú vám čokoľvek si zaželáte. Sami vám dokonca ponúknu podfuk, ako udržať cenu pri zemi.

Snažia sa prezradiť čo treba
Na škatuľkách sme vo väčšine prípadov našli všetky kľúčové informácie. Výrobcovia svoje povinnosti nezanedbávajú. K najčastejším prešľapom patrila chýbajúca informácia o nemožnosti stmievania a nevhodne navrhnutý ekvivalent obyčajnej žiarovky. Naopak, takmer všade sme sa pri kompaktných žiarivkách dočítali, že nepatria do uzavretých svietidiel, inak nedosiahnu svoju životnosť. Výrobcovia sa snažia chrániť. Čo sa nám však nepodarilo rozlúsknuť bolo delenie do tried na energetických štítkoch. Mnohé úsporky zaradené do triedy B mali lepší pomer príkon/svetelnosť ako iné modely z triedy A. Podľa štítkov sa teda neorientujte.

Halogén je štandard budúcnosti
Halogénové žiarovky so štandardnými závitovými päticami sme mali k dispozícii iba od firiem Philips a Osram. Teplé iskrivé svetlo s okamžitým nábehom dosahuje očakávaných kvalít, takže nie je žiadny dôvod pre nakupovanie obyčajných žiaroviek do zásoby. Cena sa síce pohybuje okolo dvoch eur, avšak vyčíslená 30 percentná úspora je rozumná. Investícia sa vráti. Zaujímavosťou je, že slabšie 28 wattové halogénky nedokázali svojou efektívnosťou prekonať niektoré obyčajné žiarovky. Akoby mala technológia spodný výkonový limit. Prečo sú však v triede D, kým žiarovky s porovnateľnou efektívnosťou sú v triede E je pre nás záhadou. Milým prekvapením bola halogénka Philips EC Dimmable A55 Briliant s elektronickým predradníkom, ktorá mala oproti bežným žiarovkám dvojnásobnú účinnosť, čo znamená polovičnú úsporu energie. Podobné riešenie má v ponuke aj Osram.

Na kompaktné žiarivky si dajte pozor
Svet kompaktných žiariviek ako keby bol zahalený hmlou. Zorientovať sa v ponuke je takmer nemožné. V úhľadne označených škatuľkách nájdete technológie rôznej technickej vyspelosti. Kým niektoré vyzerajú navlas rovnako ako pred desiatimi rokmi, pri iných cítiť precíznejšie vyhotovenie či modernejšie konštrukčné prvky. Zistili sme však, že na výslednú účinnosť to žiadny vplyv nemá. Všetko sa však môže prejaviť na životnosti. Tú sme však otestovať nemohli. Trvalo by to tisícky hodín.

Žiarivky sa podstatne líšia v tom, ako rýchlo dosiahnu maximálny jas. Kým niektorí šprintéri zvládnu nábeh za jednu či dve minúty, tým najpomalším to trvalo desať minút. Zaujímavé je, že značkové úsporky s dlhšou životnosťou sa príliš neponáhľajú. Akoby pri nábehu šetrili komponenty. Pri šprintéroch preto odhadujeme, že s ich životnosťou to nebude najlepšie. Akonáhle sa žiarivka zahreje, pri opätovnom zapnutí nabieha takmer okamžite. Ak teda opustíte miestnosť a zhasnete, ešte po niekoľkých minútach je štart takmer okamžitý.

Aby bolo možné žiarivky vtesnať aj do rôznych starších svietidiel s priestorovými obmedzeniami, výrobcovia používajú širokú škálu výbojkových trubíc. Od dvoch či troch rovných pri „kukuriciach" až po rôzne druhy špirál pri „tornádach", „twisteroch" či iných skrútených modifikáciách. Pri svetelnom toku rozhoduje vnútorný povrch trubíc - takže čím viac sklenej hmoty, tým viac svetla. Pri montáži do objímky buďte opatrní. Aj keď vás špirála láka pre uchopenie, krúťte radšej objímkou. Inak sa môže stať že žiarivku poškodíte.

Iba niekoľko modelov v teste bolo stmievateľných. Pri použití stmievača bol jas plynule tlmený, nezaznamenali sme žiadne blikanie, ani vrčanie či iné vedľajšie defekty. Naopak pri žiarivkách na ktorých chýbala na obale informácia o tom, že stmievateľné nie sú, znižovanie napätia sa buď neprejavilo nijako, alebo žiarivky začali intenzívne blikať. Ide o postupné nabiehanie a zhasínanie výbojov, ktoré žiarivku jednoducho zničia. Počet nábehových impulzov je totiž obmedzený.

Farebné podanie a kvalita svetla akoby boli pri všetkých modeloch rovnaké. Iba dvojica úsporiek od Sylvanie produkovala modrý nádych svetla, o čom bola informácia na obale. Svetlo kompaktných žiariviek je síce o poznanie studenšie ako pri žiarovkách, je však omnoho príjemnejšie ako pri začiatkoch tejto technológie. Je zrejmé, že technológie pokročili vpred.

Kľúčom nášho testu však bolo porovnanie úspor a efektívnosti jednotlivých svietidiel. Podľa toho sme zostavovali aj náš rebríček, ktorý sa odvíja od pomeru nameraného príkonu a svetelného toku. Aj keď všetci výrobcovia sľubujú na škatuľkách 80 percentnú úsporu energie, rozptyl nameraných hodnôt je príliš široký. Kým najefektívnejšia žiarivka vyrobila v našom testovacom boxe 49,06 luxu na 1 watt energie, pri najslabšej sme namerali iba 28,81. Rozdiely sú priepastné. Opäť akoby platilo pravidlo, že čím vyšší príkon žiarivky je, tým vyššia je jej efektívnosť. Samozrejme, s výnimkou niektorých prepadákov ako napríklad 20 wattový Tralux či 21 wattový Neolux. Každá, aj tá najhoršia z úsporiek však ušetrí toľko energie, že sa vyplatí. S rezervou treba brať aj niektoré údaje o spotrebe. Niektorí výrobcovia ich o kúsok prekračujú iní naopak píšu viac, ako je skutočnosť. Rozdiely sú však iba malé.

Éra LEDiek je zatiaľ v nedohľadne
Do testu sme pridružili aj dvojicu LED žiaroviek, aby sme sa pozreli aj na technológiu, ktorá by mohla preraziť v budúcnosti. Ich efektívnosť je porovnateľná s kompaktnými žiarivkami, prednosťou je však vysoká životnosť. Modely, ktoré sme testovali nás utvrdili o tom, že ide o technológiu, ktorú je možné s využiť ako doplnkové osvetlenie miestností, či nasvietenie chodieb a schodíšť. Kým dokážu nahradiť obyčajné žiarovky v miestnostiach ako hlavný zdroj svetla si budeme musieť ešte počkať.

Koľko peňazí ušetríte?

  klasická žiarovka Úsporná žiarovka  
Wattov
€/kWh
hodín
ks
kWh
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 2. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 8. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 9. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 10. Keď ekológia spája
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 456
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 136
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 398
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 320
 5. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 133
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 878
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 837
 8. Od Česka až po Jadran 2 680
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 622
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 584
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalému nitrianskemu futbalistovi Františkovi Rapanovi pred dvomi rokmi vo fakultnej nemocnici operovali zdravé koleno.

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.


15 h

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Boris Vanya 4 h
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.


a 4 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Zelená fazuľka na baskický spôsob

Struky sú zdrojom prospešných látok.


22 h

Nadmerná prívetivosť môže brániť pokroku v živote.


27. júl
Michaela Žureková

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


27. júl