Detských ihrísk a pieskovísk vo väčšine miest výrazne ubudlo, aj preto, že pravidlá pre ne sa sprísnili. Regionálne úrady verejného zdravotníctva pieskoviská pravidelne kontrolujú. Niekde sa do ich obnovy zapájajú aj rodičia.
BRATISLAVA. Kovové preliezačky či hojdačky by dnes už na detských ihriskách a pieskoviskách nemali byť.
Prísne normy Európskej únie prikazujú zriaďovateľom všetky kovové časti na ihriskách vymeniť za plastové alebo drevené, ktoré sú pre deti bezpečnejšie.
Aj na piesok sú prísnejšie kritériá, mal by sa oveľa častejšie prekopávať, preosievať, prehrabávať a podľa potreby vymieňať, ale najmenej dvakrát do roka. Ak hygienici zistia, že je nevyhovujúci, môžu dať zriaďovateľovi pokutu.
Kde sa budú deti hrať?
Väčšina miest a obcí má s údržbou, a najmä zlepšovaním detských ihrísk a pieskovísk, problémy. Tvrdia, že im chýbajú peniaze.
Ešte pred takými dvomi rokmi bolo na území Košíc takmer 500 detských ihrísk a pieskovísk, dnes ubudlo viac ako sto. Podobne je na tom Banská Bystrica, kde bolo pôvodne 137 ihrísk.
O tretinu ihrísk menej má aj najväčšie bratislavské sídlisko Petržalka. „Keďže mestská časť nemá dostatok peňazí na obnovu všetkých 150 ihrísk, miestna samospráva sa rozhodla, že ponechá okolo 50,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. V tomto roku plánujú revitalizovať 19 verejných ihrísk, vlani ich obnovili 18.
Rodičia ihriská chcú
Rodiny s deťmi ihriská a pieskoviská využívajú a rozčuľuje ich, keď miznú. Mamičky samozrejme, vedia, že ihriská potrebujú pravidelnú obnovu a údržbu.
V Petržalke sa do revitalizácie priestorov pre deti zapojili aktívne aj samotní rodičia.
Alena Juríková z Občianskeho združenia Petržalské ihriská povedala, že rodičia tak majú šancu nielen povedať, aké herné prvky by boli najlepšie pre ich ihrisko, či kadiaľ má viesť oplotenie, ale môžu tiež sledovať, na čo a ako samospráva minula nemalé peniaze určené pre deti.
Vandali a psičkári
Ihriskám a pieskoviskám najviac ubližujú vandali, často ich znečisťujú psy a mačky.
Nedávno sa o ihriskách živo debatovalo na webovej stránke Mestského úradu vo Vrábľoch. Začali s tým rodičia, ktorí neboli spokojní s úrovňou ihrísk na sídliskách, a s tým, ako ich nechajú znečisťovať psičkári.
Stanislav Husár z oddelenia životného prostredia a výstavby povedal, že prevádzkujú 14 mestských ihrísk, za posledné tri roky vzniklo päť úplne nových s certifikovanými prvkami.
„Tento rok máme na ich údržbu a prevádzku 2179 eur, čo je za posledné tri roky najmenej. Veľa peňazí dávame na opravy, vandali dokážu za noc zničiť novú hojdačku za 664 eur, dve šmykľavky za 431 eur,“ posťažoval sa Husár. Žiadne z ihrísk nie je oplotené a funguje bez dozoru.
V Starej Turej detské ihriská spravujú Technické služby. Staré už neupravujú, pred tromi vytvorili prvé nové s certifikovanými prvkami. V minulom roku pribudli ďalšie dve. „Oplotenie dlho nevydržalo, vandali ho opätovne zničili,“ povedal Juraj Straka z technických služieb.