Leto je čas, ktorý priam láka na kúpu slnečných okuliarov. V uliciach miest sa objavili stojany s okuliarmi za výhodné ceny. Odborníci však radia dať si pri ich kúpe pozor a vyberať si kvalitu.
NITRA, LEVICE. Stojany so slnečnými okuliarmi vídať v tomto ročnom období v mnohých predajniach, pouliční predajcovia nie sú výnimkou. V ich ponuke sú okuliare v rôznych variáciách, od imitácií známych značiek, okuliarov univerzálnych tvarov až po módne výstrelky, ktoré neprežijú viac než sezónu. Okuliare by mali spĺňať európsku normu na certifikát kvality. Na ten sa pri ich kúpe treba pýtať, nekvalitné okuliare totiž môžu podľa odborníkov viesť až k zápalovým ochoreniam očí.
Rozdiel je v kvalite zobrazovania
„Normy na UV filter už dnes spĺňajú prakticky všetky okuliare. Pri určitých materiáloch spĺňajú plastové sklá UV filter stopercentne už pri hrúbke dva milimetre," hovorí optik Mikuláš Palášti. Väčšina ľudí si myslí, že to stačí, nie je to však pravda. Niektoré môžu byť dokonca nebezpečné. „Lacné okuliare nemajú tento filter zabudovaný priamo v skle, sú to len také fólie. Tie potom spôsobujú nekvalitné zobrazovanie, z ktorého môžu slziť oči, ľudia pociťujú bolesti hlavy a môže to viesť až k zápalom očí a spojoviek," upresnil optik.
„Z nekvalitných okuliarov sa unavia oči, slzia a a človek zistí, že sa v nich necíti dobre," potvrdila očná lekárka Mária Mikešová.
Rozhoduje certifikát
Slnečné okuliare predávané u nás musia podliehať európskym normám. „Na základe ich naplnenia vydá slovenská autorizovaná a notifikovaná skúšobňa protokol o skúškach a certifikát na okuliare. Okuliare každoročne musia prejsť testovaním," hovorí Branislav Rácz, riaditeľ spoločnosti z Podlužian, zaoberajúcej sa distribúciou okuliarov po celom Slovensku.
V obchodoch si treba všímať, či okuliare majú značenie CE. Tie, ktoré sú ním označené, spĺňajú normy kvality. „Všetky okuliare, ktoré sú certifikované, spĺňajú európske požiadavky kvality na UV filter, priepustnosť slnečného žiarenia, optickú presnosť, odolnosť voči mrazu a vysokým teplotám, ako aj konštrukciu rámu a použitie antialergického materiálu," vysvetlil Rácz.
Pod kontrolou
Predajne okuliarov sú kontrolované. Slnečné okuliare, ktoré v nich predávajú, by mali spĺňať európske normy a byť označené certifikátom kvality. „Všetky okuliare z našej distribúcie takýto certifikát majú. To znamená, že kvalitné okuliare môžete kúpiť už za 7 až 8 eur," dodal Rácz.
Iný názor na vec má optik. V špecializovaných predajniach sa cena kvalitných okuliarov pohybuje od 40 eur vyššie, podľa neho sa však investovať oplatí. „Rozdiel v cene vyjadruje rozdiel v použitých materiáloch. Sklá v okuliaroch známych značiek majú na rozdiel od lacných okuliarov zaručene dobré optické vlastnosti," vysvetľuje Mikuláš Palášti. Rozdiel je aj v rámoch. „Lacné okuliare majú rámy vyrobené z nekvalitnejších materiálov, ktoré vydržia jednu sezónu. Kvalitné antialergické rámy vydržia aj niekoľko sezón," upozornil.
Autor: Darina Turianová