Veď čo môže byť lepšie, ako ísť cez deň na túru a večer si dať poriadnu masáž či saunu.
Nenápadné kúpeľné mestečko usadené uprostred rozľahlých lesov má za sebou bohatú históriu. Vyvierajú tam sírne a vápenato-horečnaté sírne pramene, ktoré pôsobia najmä na zníženie bolesti, choroby pohybového a nervového systému. Podľa odborných meraní má miestna liečivá voda 25 000 rokov. Prvá zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov má rodina Ilésházyovcov, ktorým patrili 241 rokov. Počas ich spravovania boli Trenčianske Teplice jednými z najvýznamnejších kúpeľov Rakúsko-Uhorska. Kedysi tam vodou liečili dokonca aj choré kone.
Hor sa na jazero
Najbližšie okolie mesta je upravené ako lesopark a je ako stvorené na príjemné prechádzky aj pre menej zdatných turistov. Strážovské vrchy ponúkajú milovníkom prírody veľké množstvo turistických trás. V zime ich zasa čaká niekoľko zjazdoviek s vlekmi i množstvo bežkárskych tratí. Počas letnej sezóny sa môžeme člnkovať na Labuťom jazierku v kúpeľnom parku alebo len tak kŕmiť večne hladné ryby. V okolí je niekoľko tenisových areálov, miesta na volejbal či lukostreľbu. Môžeme si vyskúšať lezenie po skalách na neďalekých skalných stenách Kamenné vráta. Na svoje si prídu záujemcovia o jazdu na koni, zoskok padákom či vyhliadkové lety balónom, alebo lietadlom.
Počas roka sú v Tepliciach rôzne kultúrne udalosti. V auguste sa chystá festival ľudových remesiel alebo Hudobné leto. Dnes už neodmysliteľnou súčasťou Trenčianskych Teplíc je známy Most slávy, ktorý stojí pred rovnomenným hotelom. Ľudia si sem chodia prezerať tabuľky slávnych osobností a hostí medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Zavítali naň také hviezdy ako Gina Lollobrigida, Omar Sharif, Catherine Denevue, Marián Labuda, Jozef Króner, Jean – Paul Belmondo či Liv Ullmann. V miestnom parku však už stojí nový Most slávy, ktorý bude písať ďalšiu históriu ocenených osobností festivalu. Na starom už totiž dávno nebolo miesto.
Návštevníci Teplíc sa sem chodia rekreovať, liečiť sa prameňmi a procedúrami, ale užívajú si aj nočný život. Reštaurácie a kaviarne nebývajú otvorené príliš dlho, ale zábava sa presúva inam. Nájdete tu pár útulných vinárničiek, alebo sa môžete zabaviť na diskotéke na pešej zóne. A ak je to málo, po jej skončení by ste mohli pokračovať napríklad vo vychytenom Klube Krym. Žije a dýcha vlastnou, trošku retro atmosférou, akoby zakonzervovaný v čase. Časté zástupy ľudí čakajúcich pred vchodom dokazujú, že je obľúbený. Veď občas sa ani všetci, ktorí sa chcú zabaviť, dovnútra nedostanú.
Trošku exotiky
Hlavným cieľom návštevníkov Teplíc sú však kúpele. Skvostom je turecký dom Hammam známy aj v zahraničí. Bol postavený v roku 1888 vďaka ich vtedajšej majiteľke Ifigénii de Castries. Na svetovej parížskej výstave objavila model tureckého kúpeľa, ktorý ju očaril a zapadal do jej predstavy o zveľadení mesta.
Jeho architektom bol František Schmoranz mladší, ktorý honosné kúpele postavil pre egyptského miestokráľa Izmaila. Ifigénia sa preto obrátila na samotného miestokráľa a požiadala o povolenie, aby mohla podobné kúpele postaviť v Tepliciach. Izmail súhlasil a dovolil jej spolupracovať so svojím architektom Schmorazom.
O dva roky vyrástla v Tepliciach stavba, ktorá nemala obdobu v celej Európe. Hammam vtedy slúžil ako exkluzívne miesto pre bohatú šľachtu a finančných magnátov. Dnes je prístupný všetkým zákazníkom a dokonca si ho môžeme prezrieť aj bez kúpania, „len“ ako historickú pamiatku so sprievodcom, odborným výkladom a vystúpením brušnej tanečnice.
5 tipov:
turecké kúpele Hammam
náučné chodníčky a zákutia v lesoparku v okolí mesta
bazén Grand na pešej zóne s termálnou vodou, prístupný širokej verenojnosti
večer v Klube Krym
jazda úzkokoľajným vláčikom do Trenčianskej Teplej