SME

Cestovateľskú trombózu by sme nemali podceňovať

Súvislosť medzi cestovaním na dlhé vzdialenosti a hlbokou venóznou trombózou, teda vznikom krvnej zrazeniny v žilovom systéme nôh, je známa už vyše polstoročia Napriek tomu ju zvykneme podceňovať.

Už sa tešíte, ako sa rozvalíte na sedadle lietadla, dospíte nedospaté, pozriete si zo päť filmov a okrem občasného „frťana“ od milej letušky nebudete radšej nič piť, aby ste nemuseli cestou na toaletu každú chvíľu prekračovať suseda?

To vám asi cestovateľská trombóza nič nehovorí! Súvislosť medzi cestovaním na dlhé vzdialenosti a hlbokou venóznou trombózou, teda vznikom krvnej zrazeniny v žilovom systéme nôh, je známa už vyše polstoročia. V novom miléniu sa diagnóza dostala do povedomia verejnosti po tom, čo zdravá, 28-ročná Britka Emma Christoffersen skolabovala po prílete na londýnske letisko. Za sebou mala dvadsaťhodinový let z Austrálie.

„Cestovateľská trombóza sa vyskytuje predovšetkým pri dlhých cestách autobusom a lietadlom. Býva spojená s opuchom nôh, najmä okolo členkov, s možnosťou uvoľnenia krvných zrazenín a ich putovania v smere toku krvi, kde môžu spôsobiť závažné zdravotné komplikácie,“ vysvetľuje špecialista na cestovateľskú medicínu Rastislav Maďar. „Ako prevenciu odporúčam venovať každú hodinu niekoľko minút napínaniu a uvoľňovaniu lýtkových svalov, krčeniu a naťahovaniu palcov na nohách a krúženiu chodidlami. Aspoň raz za hodinu by sme tiež mali vstať a poprechádzať sa,“ dodáva lekár. Ak sa bojíme, že „bezcieľnym“ špacírovaním medzi spolucestujúcimi budeme pôsobiť podozrivo či rušivo, vždy môžeme predstierať cestu na toaletu. pocity tŕpnutia a sčervenania v oblasti nôh, bolesť, opuchy, kŕče nôh, zvýšená teplota, zrýchlený tep, bolesti kĺbov a hrdla, kašeľ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nehýbať sa je tabu!


Mnohé z nás si teraz zrejme predstavili svojho manžela s telom macíka, syna basketbalistu a deväťdesiatkilovú svokru, ako sa v stiesnenom priestore ekonomickej triedy či autobusu snažia o rytmické vystieranie a krčenie nôh, či nebodaj zdravotnú prechádzku v uličke medzi sedadlami. Takéto úvahy sú celkom oprávnené - nálepku choroby turistickej triedy dostala trombóza v nohách preto, že práve tam býva bežne nedostatok priestoru pred sedadlami a pohyb pasažierov je značne obmedzený.

Osoby náchylné na opuchy nôh by mali pri odbavovacom pulte leteckých spoločností žiadať miesto v uličke, kde je možné dolné končatiny natiahnuť, lepšie nimi hýbať a navyše časté vstávanie nebude obťažovať spolucestujúcich. Ešte vhodnejšou alternatívou sú sedadlá pri núdzovom východe, pred ktorým býva viac priestoru. Na pohyb a precvičovanie lýtkových svalov by sme mali využiť i vzácne chvíle počas medzipristátia či takzvanej zdravotnej zastávky autobusu. Vhodným cvikom je napríklad opakované stavanie sa na špičky nôh.

„Keď dlho sedíme, hromadí sa krv vplyvom gravitácie na relatívne malom priestore v krvných cievach nôh a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť jej zrazenia. Naopak, pri pohybe je pumpovaná smerom k srdcu pohybom svalov, takže nedochádza k jej hromadeniu,“ hovorí doktor Maďar. V najdramatickejšom scenári dajú tieto zrazeniny o sebe vedieť okamžite, a to v prípade, že sa krvnými cestami dostanú až k pľúcam. Pľúcna embólia sa v takom prípade objaví už počas letu alebo krátko po pristátí a následky bývajú fatálne. Podľa štúdie odborníka na túto diagnózu, Estebana Pérez-Rodrigueza z madridskej nemocnice, je však výskyt pľúcnej embólie v dôsledku syndrómu ekonomickej triedy pomerne zriedkavý, pripadá približne na 0,39 prípadov z milióna cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Kto má byť najopatrnejší?


Cestovatelia na dlhé trasy sú štatisticky viac ohrození trombózou v dolných končatinách, ktorá sa prejaví zväčša o niekoľko dní, niekedy dokonca až o niekoľko týždňov po prílete. Dobrou správou je, že sa jej dá veľmi efektívne predchádzať už spomínaným cvičením, ako aj dodržiavaním ďalších nenáročných zásad. Tie by sme však nemali brať na ľahkú váhu, obzvlášť ak patríme z hľadiska vzniku trombózy do rizikovej skupiny. Okrem tehotných žien a mamičiek v šestonedelí ju tvoria i cestovatelia starší ako 50 rokov, osoby s postihnutím srdca a ciev, vrátane kŕčových žíl, s poruchou zrážanlivosti krvi, nadváhou, diabetici a dámy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Zvýšené riziko trombózy žíl je aj u fajčiarov a po operáciách alebo poraneniach, najmä v oblasti panvy a končatín.

Aby sme sa syndrómu ekonomickej triedy úspešne vyhli, Rastislav Maďar radí neužívať pred dlhými cestami hypnotiká, ktoré navodzujú spánok: „Znižuje sa tým totiž potrebná fyzická aktivita. Vhodnou pomôckou na cestách na predchádzanie zdravotných komplikácií tohto druhu sú kompresné elastické pančuchy a dobré skúsenosti máme i s užívaním kyseliny acetylosalicylovej vo forme acylpyrínu alebo anopyrínu,“ vysvetľuje odborník. „Dôležitým preventívnym faktorom je i dostatočný príjem tekutín počas cesty, samozrejme, s vylúčením alkoholu a kávy, ktoré odvodňujú.“

SkryťVypnúť reklamu

Za všetko môže sedenie na zadku


Dlhé vysedávanie v preplnených bombových úkrytoch spôsobilo výrazný nárast výskytu pľúcnej embólie so smrteľnými následkami už počas druhej svetovej vojny. Vojaci tam trávili dlhé hodiny, neraz celé noci, niekoľko dní za sebou. Autor lekárskej štúdie z roku 1940 píše, že väčšina obetí mala viac ako 60 rokov a mnohí boli obézni. Iná štúdia z päťdesiatych rokov dokázala, že muži s výškou nad 183 centimetrov sú náchylnejší na vznik trombózy v nohách. Dôvodom by podľa jej autorov mohla byť skutočnosť, že takto vysokí ľudia sú počas svojho života často nútení sedieť v stiesnených pózach, nielen pri cestovaní lietadlom alebo autom, ale napríklad aj v divadle či v kine. Medicínsky článok z roku 1972 skúma súvislosť medzi históriou používania stoličiek a hlbokou venóznou trombózou. Zistil, že sa v dejinách obe zrodili približne v rovnakom čase. Renesančný panovník Henrich VIII. bol len tretí známy prípad pacienta s touto diagnózou vôbec, a rovnako aj používanie stoličiek sa v Európe rozšírilo až v 16. storočí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rizikové faktory

  • cesta dlhšia ako 6 hodín

  • obezita, varixy, porucha zrážanlivosti krvi a cievne ochorenia v rodine

  • vek nad 50 rokov, operácie alebo úrazy pred cestou

  • nedostatok tekutín pred letom a počas neho

  • hormonálna antikoncepcia a užívanie liekov zvyšujúcich zrážanlivosť krvi

Príznaky

Prevencia

  • pite dostatok nealkoholických a bezkofeínových nápojov, odporúča sa aspoň jeden liter tekutín na každých päť hodín letu

  • čo najmenej spite, neseďte dlho s prekríženými nohami

  • prechádzajte sa (vstať aspoň 1 – 2-krát za hodinu)

  • pohybujte prstami na nohách, krúžte členkami, naťahujte lýtka

  • používajte kompresné elastické pančuchy

  • po dohode so svojím lekárom užívajte acylpyrín alebo anopyrín

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 532
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 885
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 585
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 666
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 468
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 666
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


Premiér Robert Fico (vľavo) a minister zdravotníctva Kamil Šaško. Fico považuje pandemickú zmluvu za výmysel farmafiriem a Šaško mlčí o pripomienkach k nej.

Väčšina slovenských pripomienok bola mimo témy, vraví zdroj z konferencie.


1
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


9
Trestne stíhaný oligarcha Norbert Bödör.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 821
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 623
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 36 489
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 24 964
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 548
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 024
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 959
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 10 052
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu