Niektorí zamestnávatelia sa starajú aj o ženy na materskej dovolenke. Nielenže im dávajú domov počítač s internetom či služobné auto, ale im preplácajú aj vzdelávanie a ponechávajú rôzne finančné benefity.
BRATISLAVA.
Istý posun už v praxi cítiť, hovorí Mária Jacková z odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Ministerstvo zriadilo pre zamestnávateľov motivačnú súťaž, do jej nedávno vyhodnoteného ôsmeho ročníka sa prihlásilo okolo tridsiatky firiem, pričom skutočne ústretovo sa k rodinám správalo 18 z nich. Na ústretovosť niektorých sme sa pozreli.
Úplne iná situácia je v malých firmách živnostníkov. Napríklad v pekárňach na Starej Turej a v Nových Zámkoch nám majitelia povedali, že sú radi, že majú na výplaty a na materiál.
Centrá namiesto firiem
Kým v zahraničí zamestnávatelia často dbajú o vzdelávanie matiek počas materskej, u nás sa to ešte veľmi nenosí. Úlohu firiem v mnohom nahrádzajú materské centrá.
„Materské centrá sú veľakrát pre ženy na rodičovskej dovolenke záchranou. Nachádzajú tu možnosti na vzdelávacie aktivity,“ hovorí Miriam Vojtková, koordinátorka PR aktivít Únie materských centier v Bratislave. Vzdelajú sa v takých aktivitách, ktoré budú neskôr potrebovať v práci - naučia sa princípom manažmentu, pracovať s počítačom či písať projekty. „Tie, čo sa počas materskej nevenujú sebavzdelávaniu, majú horšiu pozíciu,“ hovorí Vojtková.
Ako sa to niekde dá
Mnohé firmy tvrdia, že prorodinným opatreniam venujú pozornosť. „Rodina a kariéra sú dve veci, ktoré sa navzájom nevylučujú,“ povedala Lenka Janičinová, špecialistka pre benefity a odmeňovanie v slovenskom Microsofte. Zladiť pracovný a rodinný život svojich zamestnancov a zamestnankýň sa podľa HR manažérky Jany Palenčárovej darí aj vo farmaceutickej firme GlaxoSmithKline, kde vraj nie je nič výnimočné na tom, keď sa mamička z rodičovskej dovolenky vráti do vyššej – manažérskej funkcie.
Podobne je to v spoločnosti Dell, ktorá sa tento rok stala víťazom ministerskej súťaže a je teda momentálne najústretovejší prorodovo a prorodinne orientovaný zamestnávateľ na Slovensku. „Priemerný vek našich zamestnancov je 27 rokov, vlani na rodičovskej dovolenke bolo 93 žien a dvaja muži,” povedal Pavol Varga, manažér ľudských zdrojov spoločnosti.
Benefity na materskej
„Počas materskej dovolenky matkám zostáva firemné auto, mobilný telefón aj internet, aby mohli byť v kontakte s firmou a nestratili prehľad o tom, čo sa deje,“ povedali v Microsofte. „Práca z domu pomáha zladiť ich rodinný a pracovný život, robí ich teda produktívnejšími – to je dobré pre nich aj pre firmu,“ dodáva Varga z Dell.
V Microsofte návrat prebieha postupne, od práce na čiastočný pracovný úväzok z domu, až po full time prácu vo firme.
Výkonnejší a lojálnejší
Podľa sociologičky Sylvie Porubänovej vzťah a prístup zamestnávateľov k zamestnancom sa nepochybne mení. Verejné politiky jednotlivých európskych krajín sa aktuálne nastavujú tak, aby zamestnávateľov motivovali na vytváranie a zavádzanie takých opatrení, ktoré možno označiť za prorodinné a prorodové. Je výskumne preukázané, že zamestnanci a zamestnankyne, ktorí nie sú nútení na jednoznačnú dilemu - buď práca, alebo rodina, sú v konečnom dôsledku omnoho výkonnejší i lojálnejší pracovníci.
- Panasonic Electronic Devices Slovakia, Trstená:
V prípade nevyhovujúcich pracovných podmienok je takáto žena preradená na iné vhodné pracovisko, poprípade sa jej upraví pracovný čas. Neodporúča sa takejto žene práca nadčas a nočná práca.“
Žena po návrate z materskej či rodičovskej dovolenky prechádza systémom preškolenia, ktorý je stanovený interným plánom školení. „Absolvuje všetky nevyhnutné školenia v oblasti bezpečnosti práce, ochrany pred požiarmi, životného prostredia, politiky kvality, pracovného poriadku, internej informačnej bezpečnosti a mnohých ďalších. Žena pred samotným nástupom na pracovisko musí byť zaškolená na všetky nevyhnutné činnosti a situácie, s ktorými sa pri výkone práce stretne.
Tieto školenia sa realizujú interne pomocou interných školiteľov. Ak ide o školenie, ktoré nám interní školitelia nevedia zabezpečiť, realizujeme ho pomocou externých vzdelávacích agentúr,“ dodal M. Sochuliak.
- Paderteg Slovakia, Nižná:
„V prípade, že sociálny stav niektorej z našich zamestnankýň nedovoľuje pracovať v noci alebo popoludní, dáme jej prácu len na rannú zmenu,“ uviedol Róbert Gama. „Nerobíme to však často a skôr uprednostňujeme normálny pracovný režim, zatiaľ rozdelený na dve zmeny. Takéto úľavy totiž robia „zlú krv“ medzi zamestnancami. Každý jeden prípad či žiadosť na zmenu pracovného času posudzujeme individuálne.“