Po Kráľovskej míli (the Royal Mile), z jedného konca ohraničenej veľkolepým hradom a z druhého škótskym parlamentom, si vykračuje rytier v červených podkolienkach. Dramatickým severským pohľadom vás presviedča, aby ste si večer prišli pozrieť jeho predstavenie. Tesne vedľa neho hrá a tancuje tradičné kreácie skupinka ryšavcov zo Škótskej vysočiny.31.7. – 9.8. – festival džezu a blues, edinburghjazzfestival.co.uk7.8. – 31.8. – Edinburgh Fringe, edfringe.com7.8. – 29.8. – Military Tattoo, edintattoo.co.uk14. 8. – 6.9. – medzinárodný festival klasiky, opery, divadla a tanca, eif.co.uk15.8. – 31.8. - najväčší literárny festival sveta, edbookfest.co.uk
Temný mních zo šestnásteho storočia vám medzitým postrčí pozvánku na cestu do tajuplných hlbín mesta. So záujmom skúmate leták a zisťujete, že pod Edinburghom sú starodávne krypty, ktoré slúžili sprvu na uskladňovanie potravín a vína, neskôr ich osídlila mestská chudoba a dnes medzi ich stálych obyvateľov patria duchovia večne ufrflaného pána Bootsa a malého Jacka. Kým jeden nešetrí nadávkami na turistov a neohrabane dupe po kamennej dlažbe, druhý s chichotom pobehuje po tmavých tuneloch.
Ako neprísť o srdce
Poviete si, že svoju dušu budete radšej zapĺňať krásou, vznešenosťou a umením, a teda pokračujete v ceste popri Katedrále sv. Júlia (St. Giles‘ Cathedral). Obdivujete architektúru úžasnej stavby, ktorá prešla takmer 900-ročným vývojom, aby sa z kostolíka z deviateho storočia mohla stať tým, čím je dnes – materskou loďou škótskej cirkvi, neprehliadnuteľným a kľúčovým bodom Kráľovskej míle, ale aj koncertnou sieňou s takou akustikou, že by sa človeku od šťastia chcelo plakať. Zo snenia vás vytrhne hlučné sólo gajdoša v tradičnom kilte. Ktovie, či je pravda, že Škóti pod ním nič nenosia? prebehne vám hlavou a nasmerujete si to k hradu.
„No fuj! Prečo všetci pľujú?!“ Ak máte podobné myšlienky, zrejme ste práve dorazili na miesto, kde vám pod nohami leží obrovské mozaikové srdce (the Heart of Midlothian). V stredoveku sa tu nachádzala mestská väznica. Vtedajší obyvatelia mali zákonom zakázané pľuť na celom území Edinburghu - jedinou výnimkou bola brána žalára. Je otázne, kedy a ako sa z prejavu zavrhovania kriminálnikov stal rituál, ktorý vám má priniesť šťastie. No keď to raz funguje, načo sa zbytočne zaťažovať otázkami.
Nezabudnite na Bobbyho!
Prejsť celú Míľu a nenazbierať aspoň tridsať letákov na divadelné, hudobné, pantomimické, akrobatické či tanečné vystúpenia je prakticky nemožné. Techniky rozdávania sú rôzne – tie v ľahu na chodníku či hodom z dvojmetrového monocykla sú dokonca priam neoriginálne. Takto spoznáte, že do mesta, ako vždy v auguste, dorazila festivalová sezóna. Okrem Fringe, festivalu alternatívnych divadelných foriem, súčasne prebieha niekoľko ďalších - hudobný, džezový, knižný či filmový. Nečudo, že „festivalovať“ sem každoročne prídu milióny ľudí z celého sveta.
Vďaka príjemnému počasiu má návšteva Škótska v lete zjavné výhody pre tých, ktorí chcú jeho hlavné mesto lepšie spoznať. Za posilňujúcou kávičkou sa oplatí vyraziť do niektorej zo štýlových kaviarní na George Street, za nočnou zábavou na Grassmarket, za nákupmi na Princess Street a na podvečerný piknik zase do vždyzelených záhrad Princess Street Gardens. Milovníci zvierat by určite nemali vynechať návštevu pamätníka psej legendy, teriéra Bobbyho (Greyfriars Bobby). Odkedy jeho majiteľ, policajt John Gray, v roku 1858 zomrel na tuberkulózu, Bobby po zvyšok svojho života, celých 14 rokov, verne strážil jeho hrob na cintoríne Greyfriars! Odchádzal sa len najesť do neďalekej reštaurácie a tuhé zimy trávil v jednom z domov pri cintoríne. Bobbyho sochu nájdete na rohu Candlemaker Row a mosta George IV Bridge.
Ako cestovať do Edinburghu
Z Bratislavy priamo do Edinburghu premáva nízkonákladová spoločnosť Ryanair a letenky, dokonca i na august, kúpite za veľmi prijateľné ceny. Zohnať ubytovanie v centre mesta v poslednej chvíli môže byť s ohľadom na kultúrne festivaly náročná misia, najmä ak by ste pritom chceli ušetriť. Výhodnejšie je preto hľadať riešenia na niektorom z edinburských predmestí. Naším tipom je úžasný Inveresk House (www.invereskhouse.com) postavený v roku 1597, kde je okrem raňajok v cene aj cesta do dejín, na ktorej stretnete anglických revolucionárov i starých Rimanov.
Keď počas občianskej vojny prišiel v roku 1650 do Škótska Oliver Cromwell, Inveresk House sa stal na dva mesiace jeho základňou. V dome sa tiež nachádza vchod do tajných podzemných chodieb z čias Rimanov, ktoré vedú k opevneniam na ochranu dedinky Inveresk. Približne pod kuchyňou sa v nich našiel vojenský jazdec pochovaný v plnej zbroji, ktorý mal podľa historických prameňov za úlohu zabiť Olivera Cromwella, keď tam pobýval. Z čias veľkých Rimanov pochádzajú i dvetisícročné zvyšky kúpeľov v záhradke pred domom. Toto všetko i viac vám radi poukazujú srdeční majitelia domu Alice a John.
5x top festivalové linky