SME

Ako sa brániť voči komárom

V krásny letný večer pozveme zopár priateľov na grilovačku. Ako zabrániť, aby nám roj krvilačných beštií neprekazil idylku?

V krásny letný večer pozveme zopár priateľov na grilovačku. Safaládky i čalamáda sú nachystané, len po repelente ani stopy. Ako zabrániť, aby nám roj krvilačných beštií neprekazil idylku?

Príprava útoku
Veľký brat ťa sleduje


V duchu hesla „poznaj svojho nepriateľa” nezaškodí na úvod trocha teórie o tom, s kým máme v podobe málo obľúbeného hmyzu do činenia. Komáre našu planétu okupujú už viac ako 30 miliónov rokov. Tento čas využili pomerne plodne – na cibrenie svojich zmyslov, s cieľom stať sa expertmi na vyhľadávanie a týranie nič netušiacich obetí. Za noc dokážu preletieť aj desať kilometrov a vo vzduchu vydržia hoci aj štyri hodiny bez prestávky. Majú chemické, vizuálne i tepelné senzory, ktorými dokážu ľahko vysledovať, či sa v ich okolí nachádza niekto, komu by sa oplatilo piť krv. A to už dávno predtým, než by ju vôbec museli ochutnať, ako sa nám to snaží podsunúť mýtus o ľuďoch so „sladkou krvou”.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľkými lákadlami sú pre komáre oxid uhličitý a kyselina mliečna, ktoré dokážu zacítiť do vzdialenosti až 50 metrov. Cicavce a vtáky majú smolu, pretože tieto látky sú vedľajším produktom ich dýchania, ktorému sa, pochopiteľne, úplne vyhnúť nedá. Viac oxidu uhličitého však vydychujeme po cvičení či inej fyzickej aktivite a produkcia kyseliny mliečnej sa zvyšuje konzumáciou jedál s vysokým obsahom draslíka, ako sú banány, zemiaky, broskyne a marhule, alebo slaných jedál.

Prevencia
Nehrajme sa na kvetinku


Atraktívnymi pre komáre sme aj vďaka niektorým látkam, ktoré sa nachádzajú v našom pote, ale i vtedy, ak za sebou ťaháme závoj sviežej kvetinovej vône. A veruže mnohí ani len netušíme, že chudákovi komárovi naozaj pripomíname ružový sad – stačí, že používame voňavé krémiky, šampóny a aviváže. Nahodených do oblečenia, ktoré kontrastuje s prostredím, obzvlášť ak sme pritom navyše aj v pohybe, si nás komáre vďaka dobre vyvinutým vizuálnym senzorom aj v dave ľahunko všimnú a ďalej už s útokom nezaháľajú. Táto stratégia skrýva jednoduchú logiku, že čo sa hýbe a hýri farbami, je živé, a teda plné čerstvej krvi. Obalamutíme ich nasledujúcim spôsobom: šup do maskáčov a žiadne prudké pohyby!

SkryťVypnúť reklamu

Ofenzíva
Vyhostiť ich z našej záhrady


kom2.jpgMajitelia dekoratívneho záhradného jazierka či fontánky už iste stihli zistiť, že sa zároveň stali poskytovateľmi šťastného domova pre rozvetvené komárie rodinky. Jedným z nenáročných riešení je nasadiť do vody zopár rýb, ktoré hmyz zlikvidujú, než sa vôbec stihne dostať zo stavu larvy. Do vody tiež možno pridať niektoré druhy ropných olejov, ktoré na hladine vytvoria tenkú, ale z hľadiska komárích vajíčok smrteľnú vrstvu.

Nikdy však neuplatňujme oba z uvedených „zlepšovákov“ súčasne! Olej totiž nezadusí len hmyz, ale aj rybky. Nezabudnime ani na skryté zdroje stojatej vody, akými sú sudy na polie-vanie vo fóliovníku, voľne pohodené kanvice či staré pneumatiky, v ktorých sa hromadí dažďová voda. Tie treba prikryť, vyprázdniť alebo zrušiť – v tomto poradí. Alebo si zaobstarajme netopiera vodného, ktorý za jednu noc zožerie aj tritisíc komárov. Ak sa chceme vyhnúť chemickým postrekom, možným riešením je novinka zvaná „magnet na komáre“, ktorá krvilačné samičky najprv priláka a potom im zasadí smrtiacu ranu (www.mosquitomagnet.com).

SkryťVypnúť reklamu

Defenzíva
Repelent z vodky


Chemické repelenty sú síce efektívne, čo sa týka odpudzovania komárov, no hrozí, že takto nasmradení budeme rovnako pôsobiť aj na ľudí okolo seba. Znie to priam neuveriteľne, ale prírodnú, voňavejšiu alternatívu ochrany proti hmyzu si dokážu celkom ľahko domácky vyrobiť aj tí menej talentovaní. Jedinou nevýhodou takýchto repelentov je, že ak majú byť účinné, musíme ich aplikáciu opakovať približne po dvoch hodinách. Ingrediencie poriadne zmiešame v čistej fľaštičke. Repelent aplikujeme priamo na pokožku.

Potrebujeme:

  • 1 štamprlík vodky
  • 1 štamprlík destilovanej vody
  • 15 kvapiek citronelovej esencie
  • 10 kvapiek levanduľovej esencie
  • 10 kvapiek eukalyptovej esencie
  • 5 kvapiek pepermintovej alebo škoricovej esencie

Únik
Skryť sa nie je hanba


Ak nemáme namontované sieťky, nemusíme komáre zbytočne provokovať rozsvietenými svetlami pri otvorenom okne. V opačnom prípade nám po chvíli nepomôže nič iné než hrubá sila, inak zvaná aj rozpučenie početných hostí do domu. Ledaže by sme mali kvalitnú moskytiéru, ktorá slúži ako osvedčené riešenie proti komárom už niekoľko storočí. V krajinách, kde je komárov požehnane, v Európe napríklad vo Fínsku či v Španielsku, nie sú žiadnou novinkou ani moskytiéry na tvár, na celú posteľ či maličké do stanu. Podobné „špeciality“ dostanete kúpiť už aj u nás, napríklad v internetovom obchode www.ferrino.sk. Šikovníci si z kusu jednoduchej, ale jemnej záclonoviny určite vyrobia za pár hodín vlastný model. My ostatní – ak nemáme po ruke ani moskytiéru, ani šikovníka –môžeme sa prikryť hodvábnou šatkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Protiútok
Ultrazvukom na ne?


Iránski vedci nedávno zistili, že repelenty, ktoré majú hmyzie monštrá odplašiť pomocou ultrazvuku, sú úplne neefektívne. Experimenty dokázali, že komáre pri výbere svojich obetí absolútne nerozlišovali medzi osobami, ktoré boli vyzbrojené elektronickými zariadeniami, a tými, ktoré ich pri sebe nemali. Preto by sme sa na ne vonkoncom nemali spoliehať, ak nám majú slúžiť ako nechemická ochrana proti malárii či iným ochoreniam, ktorými nás komáre môžu na exotickej dovolenke obdariť. Vysoké frekvencie majú podľa výrobcov prístrojov samičkám pripomínať zvuk trepotania krídel komárieho samčeka. Ten by pre ne mal byť odpudzujúci, pretože slečny komárice sa pária len raz za život. Najväčšou iróniou však je, že podľa zistení vedcov majú komárie samičky veľmi slabý sluch, takže ľudské ucho nie je jediné, ktoré je proti týmto ultrazvukom imúnne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prehratá bitka
Ako ďalej žiť so štípancami?


Komárie sliny obsahujú látku, ktorá bráni zrážaniu krvi. Do vpichu sa spolu s ňou dostanú i dráždivé látky. Preto sa v mieste uštipnutia rozvinie „minizápal“. Na ošetrenie štípanca je najvhodnejšou rastlinou skorocel. Ten v našich končinách rastie takmer všade. Vezmime zopár listov, zhúžvajme ich a pomasírujme štípanec. Ak si nepríjemnú ranku potrieme zubnou pastou, nebude tak pekelne svrbieť a najmä nenapuchne. Pomáhajú aj citrón, jablčný ocot, soľ či sóda bikarbóna. Našťastie, nie je známe, že by komáre s trvalým pobytom na Slovensku prenášali vážne ochorenia, takže ak naša reakcia na uštipnutie nenadobúda extrémne rozmery, okrem intenzívneho nutkania uľaviť si a poškriabať si ranku, niet sa čoho obávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 430
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 596
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 366
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 420
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 022
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 599
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu