Pestovateľom s prírodným cítením a zameraním odporúčame ošetrovať proti druhej generácii iba raz a, samozrejme, zamerať sa treba na použitie menej škodlivých prípravkov proti vajíčkam.
Sú to tzv. inhibítory tvorby chitínu, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC (tabuľka: 1. skupina prípravkov).
V druhom termíne ošetrovania (tabuľka: 2. skupina prípravkov) proti vyliahnutým húseniciam sa používajú z istého pohľadu jedovatejšie prípravky, a to Alfalam 100 EC, Bulldock 25 EC, Calypso 480 EC, Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Nurelle Max, Reldan 40 EC, Spintor, Steward, Talstar 10 EC, Trebon 30 EC, Trebon 10 F, Vaztak 10 EC a Vaztak 10 SC.
Treťou skupinou účinných prípravkov je biologický prípravok Biobit XL, ktorý sa aplikuje už na začiatku liahnutia húseníc, čo je približne tri dni po 1. termíne.
Termín ochrany sa dá v tomto roku pomerne dosť ťažko určiť, ale určitým vodítkom je uvedená tabuľka. V 4. signalizačnom pásme možno ošetrenie aj vynechať. Uvedené termíny treba prispôsobiť konkrétnej lokalite, prípadne aj zmenám počasia, najlepšie konkrétnemu pozorovaniu v sade.
Vzhľadom na intenzívne dažde opätovne upozorňujeme najmä pestovateľov na západnom Slovensku na ošetrovanie proti plesňovým ochoreniam a to hlavne na rajčiakoch, kapustovinách a cibuli pestovanej z výsevu.
Ochrana viniča
Uplynulý týždeň boli v mnohých vinohradoch pozorované príznaky tak múčnatky na bobuliach, ako aj peronospóry na listoch. V niektorých prípadoch boli nájdené náhle zhnednuté mäkké bobule, čo môže byť spôsobené úpalom.
Po vyšších zrážkach na prelome júna a júla totiž nastali tropické horúčavy, ktoré poškodili rýchlo sa vyvíjajúce bobule hrozna. Z toho dôvodu je opäť aktuálna otázka potreby, teda osohu alebo škodlivosti úmyselného odlisťovania.
Ak ho chce niekto vykonať, určite by mal počkať aspoň na poslednú dekádu augusta. Aj bežné snímanie letorastov nie je vhodné robiť skôr ako 15. augusta.
Pri chemickej ochrane treba ošetrovať najmä proti peronospóre a múčnatke, prípadne proti plesni sivej. Pre stredne skoré odrody (Müller-Thurgau a podobne) ide o posledné tohoročné ošetrenie.