Ľudia bez rozdielu pohlavia už odpradávna dbali o svoj účes. Po celé stáročia prechádzala starostlivosť o vlasy mnohými premenami - mať zdravé a krásne vlasy si vyžaduje určité vedomosti, aby sme im vedeli dodať, čo potrebujú.
O vlasoch v skratke
Vlas je mŕtve zrohovatené tkanivo, uložené v koži vo vlasovom vačku - folikule. Jeho základnou zložkou je keratín - proteín, ktorý umožňuje jeho pevnosť, pohyb, krásu a lesk. Preto je proteín, obsiahnutý v našej strave, tak veľmi dôležitý nielen pre vlasy, ale aj zdravú pleť.
Vlas je zložený z troch vrstiev:
- kutikula - vrstva, ktorú vidíme, chráni pred vonkajšími vplyvmi prostedia, šupinatého vzhľadu-čím je ich viac vidno, tým je vlas pevnejší, zabraňuje nadmernému vstrebávaniu vlhkosti)
- kortex - stredná najhrubšia vrstva, umožňuje pevnosť a pružnosť vlasu, obsahuje proteíny a vodu, spôsobuje pigmentáciu vlasu
- medula - prispieva k lesku
Silný, pevný vlas je zložený zo všetkých troch vrstiev. Ak je tenký a krehký, je zložený len s kutikulových a kortexových buniek. Priemerne sa uvádza, že vlas narastie asi o 1 mm za 3 dni a asi 10-20 cm za 1 rok, pričom v lete rastú vlasy rýchlejšie. Životnosť vlasu je 2-5 rokov, za deň nám priemerne vypadne 80-100 vlasov. Starnutím sa životnosť a rast vlasov skracuje.
Pre krajšie a zdravšie vlasy
Výživa, diéty, spánok, klíma, emócie, hormonálne zmeny, vonkajšie prostredie, kozmetické prípravky, zdravotný stav alebo fyzická aktivita... to všetko má vplyv na kvalitu našich vlasov.
K zlepšeniu ich rastu a pevnosti môže pomôcť obohatiť jedálny lístok o čerstvé ovocie (napríklad čučoriedky, maliny, jablká, hrušky, banány), orechy (napríklad madle, vlašské orechy, kešu, para orechy), čerstvú zeleninu (hrášok, paprika, avokádo, tekvica...), celozrnné výrobky a ryby.
Do veľkej miery však našu pokrývku hlavy okrem stravy ovplyvňuje aj kozmetika, ktorú používame. Aj pri bežnej starostlivosti a stylingu dochádza k zmenám vo vlasovej štruktúre a zmene správania sa vlasovej pokožky. Nesprávny výber vlasovej kozmetiky môže spôsobiť nadmerné premastenie, lupiny, suchosť, lámavosť alebo rozštiepenosť vlasov a zmeny ich pigmentácie alebo precitlivelosť vlasovej pokožky.
Citlivá pokožka vs. zničené vlasy
Najmä tí citlivejší z nás môžu mať problém nájsť vhodné prípravky, ktoré nenarúšajú stavbu vlasovej štruktúry a pH vlasovej pokožky. Vlasy a pokožka síce majú rozdielny charakter, ale zároveň sú vzájomne zložito prepojené. Ak máte chvíľku, skúste si dopriať prírodnú starostlivosť, ktorú si sami namiešate.
- Kúra proti lupinám a pre mastné vlasy
125ml jablčného octu - jablká obsahujú kyselinu jablčnú, ktorá ma exfoliačné (pílingové) a zvláčňujúce účinky pre vlasovú pokožku. Jablčný ocot ostraňuje odumreté bunky a hydratuje pokožku hlavy.
Ocot prstami vmasírujeme do vlasovej pokožky vždy po umytí šampónom. Opakujeme aplikáciu po dobu 1 týždňa alebo keď sa opäť prejavia príznaky. Jablčný ocot vlasom navráti pevnosť, lesk a rovnováhu ph. - Zábal pre suché, lámavé vlasy
1 malý dozretý banán
1 PL kvalitného medu
1 ČL jojobového oleja
Banány rozmačkajte v miske vidličkou, pridajte med a olej. Dôkladne zmiešajte na pastu. Aplikujeme na vlasy umyté šampónom.
Zmes nanášame prstami a dôkladne vmasírujeme do vlasov a na vlasovú pokožku. Vlasy následne prekryjeme igelitovým vrecúškom - zvýši sa tak teplota a účinok sa znásobí. Necháme pôsobiť 20 – 45 minút. Potom zmes dôkladne vypláchneme. Vhodné aplikovať 1-2 krát do týždňa.
Banány majú vysoký obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Vďaka nim dosiahnete, aby vaše vlasy dostali potrebnú hydratáciu a pevnosť.
- Voda pre zväčšenie objemu vlasov
3-5 PL sušenej žihľavy dvojdomej
250 ml destilovanej lekárenskej vody
3 kvapky levanduľa éterický olej (nemusí byť)
Do hrnca vložíme byliny, zalejeme vodou a privedieme k varu. Prikryté na miernom ohni, varíme asi 30 minút. Po odstavení necháme vychladnúť a scedíme. Používame po umytí vlasov so šampónom, nezmývame.
Môžeme ju tiež aplikovať na vlasy ako vlasovú vodu alebo pomocou rozprašovača a vmasírovať.
Žihľavová kúra dodá vašim vlasom objem a silu.
- Kondicionér pre všetky typy vlasov
250 ml destilovanej lekárenskej vody
1 PL sušeného harmančeka
1 PL sušeného nechtíka
½ PL sušený rozmarín
1 ČL sušená šalvia
Bylinky vložíme do ohňovzdornej nádoby a prelejeme vriacou vodou. Nechajte lúhovať pri izbovej teplote až do vychladnutia. Bylinnú vodu scedíme do čistej nádoby s rozprašovačom, dôkladne pretrepeme a nastriekame na umyté a uterákom vysušené vlasy. Zmes uchovávame v chlade po dobu 5 dní. Keďže neobsahuje konzervačné látky, podlieha skaze.
Pre zvýšenie výživného účinku môžeme do výluhovanej bylinnej vody pridať 1ČL práškového vitamínu C (ascorbic acid) - ochráni vaše vlasy pred voľnými radikálmi z prostredia a dodá im potrebnú pevnosť, pružnosť a odolnosť.
Táto zmes dodá vlasom hodvábny lesk a poddajnosť v tvarovaní účesu.
Autor: Alžbeta Slezáková