Každé dieťa sníva o tom, že prázdniny preňho budú časom nevšedných zážitkov a dobrodružstiev. Veď kedy inokedy by si malo naplno užívať hry a zábavu, ak nie v období, keď nemusí chodiť do školy, robiť si domáce úlohy a popritom ešte chodiť na klavír alebo na doučovanie angličtiny? Asi neexistuje dieťa, ktoré by sa netešilo na dva mesiace letného voľna. A na druhej strane, asi neexistuje rodič, ktorý by si nerobil starosti s tým, ako svoju ratolesť cez leto zabaviť. Pri opatrovaní detí býva najhorší prvý moment, keď si dieťa uvedomí, že rodič je preč a ono ostane s cudzou tetou. Dobrá opatrovateľka však vie, že treba odviesť pozornosť malého zverenca iným smerom a ponúknuť mu nejaký zaujímavý program, ktorý je v súlade s požiadavkami rodiča aj s očakávaním dieťaťa. Ideálne je rozdeliť si deň na tri časti. Doobeda a poobede je vhodné zvoliť pobyt vonku, na čerstvom vzduchu. Možno ísť na kúpalisko, do lesa na hríby, prípadne na ihrisko, kde majú deti kontakt s vrstovníkmi, čo je pre ne, najmä v čase prázdnin, keď sú ich kamaráti mimo mesta, dôležité. Cez obed je lepšie ostať niekde v chládku a dať dieťatku čas na jedlo a oddych. Prípadne sa potom venovať čítaniu alebo vzdelávaniu, na ktoré netreba zabúdať ani v lete. Pobyt v tábore dáva deťom nový rozmer zážitkov. To, či dokážu zvládnuť pobyt bez mamy, vie každý rodič odhadnúť najlepšie sám. Menšie deti sa spravidla dajú bez problémov vtiahnuť do príbehu, v ktorom sú rytiermi a hrdinami a menšiu slzičku večer pred spaním zaženie napokon hrdosť, že práve ich družina získala najväčšiu trofej... Pokiaľ ide o tých väčších, -násťročných, pre nich je dôležité zamerať program viac na sebapoznávanie, rozvíjanie komunikácie a určovanie hodnôt v živote. Je fajn spájať príjemné s užitočným, napríklad zábavu a pohyb v prírode s hravou formou učenia angličtiny. Najväčšou výhodou denných táborov oproti klasickým pobytovým je minimálny stres pre deti aj rodičov. Deti netrpia dlhším odlúčením od rodiny, bonusom pre rodičov je vedomie, že sa môžu naplno a bez obáv venovať svojim povinnostiam a pritom majú dostatočnú kontrolu nad svojimi ratolesťami. Ponúkame široký výber rôzne zameraných pobytov – program pre mladých zoológov, jazdu na koni, rôzne umelecké a výtvarné techniky na rozvoj tvorivosti. Samozrejme, veľmi pomáha, ak dieťa neprichá-dza do úplne cudzieho prostredia samo, ale je v turnuse spolu s kamarátmi či známymi, napríklad zo školy alebo zo susedstva, alebo s príbuznými.Na týchto adresách nájdete zaujímavé prázdninové tipy pre školákov rôznych vekových kategórií:
Táto, na prvý pohľad milá povinnosť, môže byť pomerne komplikovaná, najmä ak na jej splnenie nemáme dosť času a peňazí. Aspoň to si myslíme my dospelí. A čo si myslia deti? Tie väčšinou hodnotu prázdninových zážitkov nemerajú podľa našich kritérií. „Rodičia si niekedy myslia, že potrebujú veľký balík peňazí, aby deťom ponúkli zaujímavý program,“ tvrdí psychologička Mária Kopčíková. „Ale väčšina detí ocení ich prítomnosť, aj keď to nie je práve v super vybavenom hoteli s all inclusive. Postačí im aj piknik v prírode, kde si s rodičmi zahrajú futbal alebo karty a pritom sa budú trošku rozprávať.“
Prázdniny sú obdobím, keď dieťa automaticky očakáva, že s rodičmi zažije niečo výnimočné. A to aj vtedy, keď musíme chodiť do práce. „Keď sa nemôžeme uvoľniť z pracovných povinností a dieťa je do štvrtej popoludní s niekým iným, alebo samo doma, mali by sme sa mu venovať aspoň po príchode z práce,“ odporúča psychologička Jana Lednická. „Po tom, čo na nás osem hodín čakalo, potrebuje s nami niečo zažiť. Je dobré zobrať ho niekam von do prírody, postarať sa o to, aby aspoň popoludní malo dosť pohybu a zábavy.“
Ak však máme náročnú prácu, po ktorej prichádzame domov unavení ako baník po šichte, môže to byť pre nás dosť vyčerpávajúce. V takom prípade je asi lepšie, ak nám s programom pre dieťa niekto pomôže. Najjednoduchšou a najlacnejšou alternatívou je varovanie u príbuzných.
U babky sa všetko môže
Najstarostlivejšími opatrovateľmi bývajú starí rodičia. Problém je, že niekedy sú až príliš starostliví a ich výchovné metódy sú na hony vzdialené od výchovy rodičov. Kým dieťa doma nesmie jesť čokoládu, pozerať filmy pre dospelých a flákať sa po večeroch s kamarátmi, u babky sa môže bez obáv napchať sladkosťami do prasknutia, hrať sa s deťmi od susedov, kým slnko nezapadne a po večeri pozerať detektívku. „Starí rodičia majú väčšinou menej prísne výchovné metódy,“ upozorňuje Jana Lednická. „To je čiastočne v poriadku, veď prázdniny sú najmä o voľnosti a o slobode. Ich výchova by sa však nemala rozchádzať s tou rodičovskou aspoň v zásadných bodoch. Ak, povedzme, dovolíme byť dieťaťu vonku do piatej a babka do desiatej, je to príliš veľký rozdiel. Dieťa by nemalo úplne vypadnúť zo zaužívaných pravidiel, inak sa nám môže stať, že s nami bude po príchode domov vyjednávať a pokúšať sa posúvať hranice toho, čo smie a čo nesmie.“
Potom zvyčajne nasledujú rodinné hádky o tom, kto vychováva dieťa lepšie – či mama, alebo babka, a to je nepochybne cesta do pekla. Určite je lepšie takýmto sporom predísť a ešte skôr, než dieťa „odložíme“ k starým rodičom, porozprávať sa s nimi o tom, čo by mali pri jeho výchove dodržiavať. A aby sa dieťa necítilo „odložené“, udržiavať s ním aspoň telefonický kontakt.
Tábor alebo opatrovateľka?
Ak varovanie u starých rodičov nie je možné, lebo babka s dedkom naplno pracujú, bývajú príliš ďaleko alebo, nebodaj, nežijú, musíme rozmýšľať nad inými alternatívami. Jednou z možností, ktorá je vhodná najmä pre menšie deti, je angažovanie profesionálnej opatrovateľky, najlepšie cez nejakú overenú agentúru, s ktorou už mal niekto v našom okolí pozitívnu skúsenosť. V každom prípade je však dobré držať sa hesla – dôveruj, ale preveruj!
„Určite je vhodné si osobu, ktorej plánujeme zveriť dieťa, najprv na pár hodín otestovať,“ radí Mária Kopčíková. Porozprávať sa s ňou najprv osamote, aké má skúsenosti, či vie, aké nároky majú deti vo veku toho nášho. Potom je dobré zoznámiť opatrovateľku s dieťaťom a sledovať ich reakcie, prípadne ich poslať spolu na ihrisko a potom sa dieťaťa opýtať, ako sa mu to páčilo. Takéto riešenie však nie je práve najlacnejšie – sadzby za hodinu opatrovania sa zvyčajne pohybujú od šesť eur vyššie a vždy so sebou nesie určité riziká. Ak je dieťa aspoň trochu samostatné, je možno jednoduchšie dať ho na čas, ktorý strávime v práci, do denného tábora, kde si užije viac zábavy s vrstovníkmi. Ceny sú väčšinou prijateľné - za týždenný turnus vrátane stravy a bohatého programu zaplatíme približne 98 eur.
Sú však aj lacnejšie alternatívy. Konečná cena závisí väčšinou od toho, či sa na programe podieľajú okrem táborových vedúcich aj iní odborníci – športoví inštruktori, vedúci kreatívnych krúžkov alebo umelci. V každom prípade je ideál-ne, keď si dieťa samo vyberie pobyt podľa svojich predstáv. Vtedy ho prijme lepšie, ako keď mu niečo nanútime len preto, že sa mu nemôžeme venovať. To platí aj pre táborové pobyty mimo domu, ktoré môžu byť problematické pre deti so sklonmi k úzkosti alebo s prílišnou pripútanosťou na rodičoch.
„Skôr než dieťa odvedieme do cudzieho prostredia, je dobré ho s ním najprv oboznámiť,“ radí Jana Lednická. „A, samozrejme, počas pobytu byť s ním v telefonickom kontakte.“ Ak máme podozrenie, že dieťa neznáša táborový pobyt práve najlepšie, treba sa porozprávať s vedúcim, opýtať sa, či náhodou počas dňa neplače, či sa dobre začlenilo do komunity. Niektoré deti sa nesťažujú rodičom, lebo si myslia, že by ich tým sklamali. Je teda na nás, myslieť na nich aj vtedy, keď s nim práve nie sme, a kontrolovať situáciu na diaľku.
Konečne spolu
Najkrajšou časťou prázdnin je nepochybne obdobie, keď si konečne môžeme vziať vytúženú dovolenku a tráviť s našimi ratolesťami čas bez akýchkoľvek obmedzení. Aby sme si ho čo najlepšie užili, je treba starostlivo si ho naplánovať a myslieť pritom nielen na svoje potreby, ale najmä na potreby detí. „Keď sa s deťmi chystáme na dovolenku, nemali by sme očakávať, že to bude nejaký extra oddych,“ varuje Mária Kopčíková. Najmä, ak máme ratolesti v mladšom veku, musíme rátať s tým, že budú vyžadovať, aby sme ich nejako zabavili. Určite je dobré zamyslieť sa dopredu nad možnými alternatívami, nakúpiť plážové hračky –- vedierka na piesok, softbalové rakety, nafukovaciu loptu... A aj niečo na chvíle oddychu – rozprávkovú knižku, pexeso. Určite treba striedať pohyb s oddychom, aby sa deti príliš neunavili.“
Skôr než vyberieme nejaký pobytový zájazd, mali by sme myslieť na to, či sú na danom mieste vhodné podmienky pre deti. „Overiť si, aký je tam vstup do mora, či budú mať deti k dispozícii bazén a animátorov,“ radí Jana Lednická a dodáva, že bez ohľadu na vek dieťaťa, je vhodné s ním dovolenkové aktivity plánovať spoločne. Opýtať sa ho, do akej krajiny by sa chcelo pozrieť a čo by ho tam lákalo. Ak máme väčšie deti v tínedžerskom veku, pravdepodobne budú chcieť tráviť nejaký čas v spoločnosti vrstovníkov. Preto je dobré zistiť si dopredu, či v zájazde, na ktorý sa chystáme, budú mať vhodnú spoločnosť. Na druhej strane, aj trinásťročný, veľmi samostatný pubertiak, potrebuje prežívať dovolenkové chvíle s rodičmi. Preto, aj keď mu dáme istú voľnosť na zábavu s vrstovníkmi, mali by sme väčšinu času tráviť spoločne. „Letné prázdniny sú vzácne predovšetkým preto, že počas nich môžeme pestovať a utužovať vzťahy,“ dodáva Jana Lednická. „Bolo by škoda nevyužiť túto príležitosť naplno.“
S deťmi treba zaobchádzať nenásilne
Silvia Pilková (35), majiteľka súkromnej škôlky a opatrovateľskej agentúry AupairClub
Spájame príjemné s užitočným
Eva Hlaváčová (48), predsedníčka združenia Kontakt Slovensko a organizátorka táborov pre deti
Teší nás, ak si nás deti samy vyberú
Michal Moško (31), konateľ agentúry Kubus Pro, zameranej na denné tábory
Pomoc pre bezradných
www.dennetabory.sk – nájdete tu pestrú paletu denných aktivít. Program Traja pátrači, počas ktorého sa deti skontaktujú s policajtmi, hasičmi, colníkmi, psovodmi, ocenia najmä chlapci, pobyt pre mladých zoológov uspokojí každé dieťa, ktoré dychtí po nových vedomostiach z biológie, zo skautingu a z botaniky. Športoví nadšenci ocenia Letné rodeo s jazdou na koni a mladí umelci Tvorivý svet, plný hravej a tvorivej zábavy.
www.wachumba.eu – zážitkové pobyty s netradičnou výučbou angličtiny, ocenia školáci všetkých vekových kategórií. Deti sa v nich nenásilnou formou zdokonaľujú v konverzácii a praktickom využívaní jazyka pod vedením zahraničných lektorov.
www.tabory.sk – ponuka táborových pobytov od najmenších detí až po tínedžerov, klubové pobyty, na ktoré môžu ísť s deťmi aj rodičia, športovo zamerané pobyty pre chlapcov, kurzy moderného tanca pre malé tanečnice, jazykové pobyty doma aj v zahraničí.
www.aupairclub.sk – ak vám ostalo cez prázdniny na krku menšie dieťa, ktoré nemáte komu zveriť, tu nájdete tím profesionálnych opatrovateľov s citlivým individuálnym prístupom. Na stránke sú uverejnené aj ich fotoportréty a hodnotenia zákazníkov, pre ktorých doteraz pracovali.
www.bakalari.sk – táto stránka ponúka pre väčších školákov od 13 rokov detské jazykové pobyty v hostiteľských rodinách po celom svete.