Cestovné doklady domáceho miláčika
Koncom augusta sa chystáme na pár dní do Chorvátska aj s naším šteniatkom. Aké doklady mu musíme vybaviť? Je pravda, že pes musí byť čipovaný a musí mať rozbor krvi na protilátky proti besnote? V prípade, že by sme ho dali čipovať, existuje nejaký spoločný register, ktorý by ho umožnil nájsť, keby sa náhodou stratil?
Alena Mádlová, Šahy
Zvieratá, ktoré cestujú po Európe, musia byť nezameniteľne označené. To znamená, že musia mať viditeľné a čitateľné tetovanie alebo čip. Tie, ktoré sú registrované v plemenných knihách, sa vždy tetujú na slabine alebo v uchu číslom. Čip má veľkosť ryžového zrnka, zavádza sa formou podkožnej injekcie na ľavú stranu krku a je to celoživotné nezameniteľné označenie zvieraťa, na základe ktorého mu môže byť vystavený cestovný pas, takzvaný pet pass. Takto označené zviera je potom zaevidované v centrálnom registri. Takže, keď sa nebodaj aj stratí, dá sa ľahko zistiť, komu patrí, či patrilo v čase, keď bolo čipované.
Čo sa týka protilátok na besnotu, sú štáty, ktoré testy požadujú a najlepšie je informovať sa pred cestou na príslušnej ambasáde, pretože tieto požiadavky nie sú nemenné. Treba na to myslieť dostatočne zavčasu, keďže test musí byť vykonaný najmenej 30 dní po vakcinácii a vydanie potvrdenia o zistenej hladine protilátok trvá asi mesiac, niekedy aj dva. V pet passe musí byť záznam o očkovaní proti besnote a psinkovému komplexu. Niektoré štáty požadujú odčervenie. Napríklad Anglicko je pomerne striktné v tom, že si vyžaduje aj potvrdenie o hodine, kedy bola odčervovacia tableta podaná.
Patrí pes do lietadla?
Máme rezervovanú leteckú dovolenku v Španielsku v hoteli, kde je dovolené mať so sebou aj psy. Náš sedemročný labrador nikdy predtým lietadlom necestoval. Počula som, že cestovanie v batožinovom priestore je pre zvieratá stresujúce, je tam veľká zima, pre ktorú dokonca vraj niektoré let ani neprežijú. Neviem, či je to pravda. Môj pes sa veľmi rád kúpe - viem urobiť niečo pre to, aby bol preňho let prijateľnejší?
Martina Pastúchová, Nitra
Je skutočne pravda, že cestovanie lietadlom je pre psa obrovská záťaž. Samozrejme, existujú sedatíva, ktoré pomôžu zmierniť stres z letu, ale len do istej miery. Nedokážu však zabrániť prípadnému podchladeniu zvieraťa v nákladnom priestore. Môj názor je, že dovolenka v hoteli nie je pre psa. Hoci sa ten váš rád kúpe, po každom plávaní v mori by ho bolo treba vysprchovať, lebo slaná voda mu môže spôsobiť kožné problémy. Sám chodím dovolenkovať so psami, ale zásadne tam, kde sú žiaduci, kde sa im môžem venovať, chodiť s nimi na túry. Naša spoločnosť je pre psa určite dobrým relaxom. Rozhodne však nie niekde, kde bude väčšinu dovolenkového času nútený ležať pod ležadlom na pláži, alebo, v horšom prípade, v hotelovej izbe. Pre psa to nie je oddych - naše predstavy o „správnom“ ľudskom relaxe totiž neplatia pre zviera.