SME
reklama

Opatrnosť ako prevencia voči potravinovým infekciám

Črevné infekcie prichádzajú ako blesk z jasného neba. Počas horúcich letných dní, keď potraviny podliehajú skaze rýchlejšie ako v zime, treba dbať na ich správne skladovanie a úpravu.

Črevné infekcie prichádzajú ako blesk z jasného neba. Zo dňa na deň nás oslabia nevoľnosťou, hnačkami a bolesťami brucha. V lete sa im darí, žiaľ, lepšie ako v zime.

Najčastejšie príznaky

Potravinové infekcie sa najčastejšie prejavujú kŕčovitými bolesťami v bruchu, početnými, riedkymi až vodnatými stolicami. Ťažšie formy môžu byť sprevádzané aj vracaním a vysokými teplotami, bolesťami hlavy a celkovou slabosťou. Väčšinou treba rátať s tým, že nás na deň alebo na dva vyradia z aktívneho života a pripútajú na lôžko. Najdramatickejší priebeh mávajú u malých detí a starších ľudí, u ktorých vedú často k dehydratácii. V takom prípade treba vyhľadať lekárske a niekedy aj nemocničné ošetrenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo je uvarené, to je bezpečné

Pokiaľ ide o tepelnú úpravu potravín - najbezpečnejšie na konzumáciu sú jedlá, ktoré varíme aspoň desať minút, dusíme, pečieme, prípadne pri menších porciách grilujeme a opekáme. Čím dôkladnejšie je jedlo tepelne spracované, tým menšia je pravdepodobnosť, že v ňom prežili nebezpečné baktérie. Týmto kritériom by sme sa mali riadiť aj pri výbere jedla v exotických krajinách, kde je nebezpečenstvo nákazy väčšie ako v našich zemepisných šírkach. Na druhej strane prevarená strava má aj svoje nevýhody - čím dlhšie jedlo varíme, tým viac prirodzených výživných látok z neho uniká. Po tepelnej úprave treba jedlo v krátkom čase skonzumovať, alebo po vychladnutí hneď uložiť do chladničky. Nechať zvyšky večere „kvasiť“ v hrnci do rána na sporáku nie je veľmi múdre. Za ten čas sa v ňom môžu uhniezdiť nebezpečné zárodky infekcií. Aj v dostatočne dobre a bezpečne uvarenom jedle sa totiž už pri izbovej teplote množia kvasné či hnilobné baktérie, ktoré môžu spôsobiť vážne črevné ťažkosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na vine sú baktérie

Najčastejšími pôvodcami črevných nákaz sú baktérie - salmonely, campylobacter, zlatý stafylokok, enterokoky či E.coli. Jeden zvláštny druh salmonely, známy ako Salmonella typhi, je príčinou týfusu. Zdrojom črevných infekcií sú väčšinou pokazené potraviny. Niektoré ochorenia s prejavmi črevnej nákazy však môžu byť spôsobené aj vírusmi, ktoré sa okrem potravinového reťazca šíria aj kvapôčkovou cestou z človeka na človeka. Vírusy sa od baktérií líšia v tom, že nemajú vlastnú látkovú výmenu. Napádajú normálne bunky nositeľa, v ktorých sa množia.

Zdroje nákazy

zaludok2.jpg

Treba si dávať pozor predovšetkým na nevarené alebo nedostatočne tepelne upravené potraviny. Potenciálnym zdrojom nákazy môžu byť aj nesprávne uskladnené potraviny , ktoré sú dlhodobo vystavené vyššej, prípadne izbovej teplote. Veľmi rýchlo sa kazia zmrzlina, krémové zákusky, majonézové šaláty, vajíčka, takzvané netrvanlivé údeniny, ako sú mäkké salámy a párky, čerstvé syry a bryndza. Salmonely sa vyskytujú aj v hydinovom a hovädzom mäse, samotným zvieratám však neškodia. Rýchlo sa šíria najmä pri zlých hygienických podmienkach vo veľkochovoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Baktérii campylobakter sa darí na chladenom a mrazenom hydinovom mäse. Môže na ňom prežívať dokonca až tri mesiace. Hydinové mäso je všeobecne zo všetkých druhov mäsa najrizikovejšie. Črevné infekcie často pochádzajú aj z nedostatočne tepelne upravených potravín z fast foodov, predovšetkým z grilovaných kurčiat, gyrosov a hamburgerov.

Opatrnosť ako prevencia

Ak chceme svoje črevá bezpečne ochrániť počas celého leta pred nákazou, mali by sme uprednostňovať domácu vlastnoručne pripravenú stravu, pri ktorej máme istotu, že sme použili len kvalitné, čerstvé a dobre uskladnené suroviny.

Samozrejme, že je vhodné vyhýbať sa konzumácii rizikových potravín, ako sú zmrzlina, majonézové prísady, čerstvé syry a podobne. Pri varení a pred jedlom treba dbať na základné hygienické pravidlá. Suroviny dobre poumývať a pred jedlom si dôkladne umyť ruky. Ak sa chystáme na dovolenku do nejakej exotickej destinácie, najlepšou prevenciou proti črevnej nákaze je aspoň štrnásťdňové užívanie probiotík, ktoré chránia naše črevá pred infekciami a dokážu zmierniť priebeh cestovateľských hnačiek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako jesť a neochorieť

Počas horúcich letných dní, keď potraviny podliehajú skaze rýchlejšie ako v zime, treba dbať na ich správne skladovanie. Hlavná zásada je uložiť potraviny krátkodobej spotreby do chladničky hneď, ako ich vyberieme z nákupnej tašky. Vo vlastnom záujme si treba všímať etikety na obaloch, ktoré zvyčajne udávajú okrem dátumu spotreby aj vhodný spôsob skladovania. Ovocie a zeleninu uložíme na spodok chladničky, kde zbytočne príliš „nevymrznú“, zároveň však vydržia dlhšie čerstvé.

Prenosné minichladničky sú ideálne na prenášanie piknikových obedov a iného výletného proviantu. Ak sa nám zdajú príliš objemné a ťažké na nosenie, vezmime si na cesty len trvanlivé potraviny, pri ktorých máme istotu, že sa nám len tak ľahko nepokazia. Najvhodnejšie sú cereálne výrobky. Ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody rýchlo hnijú, preto je lepšie nechať ich pri dlhších cestách doma. Bezpečná nie je ani takzvaná „trvanlivá“ saláma. V teple sa totiž môže jej trvanlivosť veľmi rýchlo skrátiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možnosti a priebeh liečby

Pri liečení je najdôležitejšia rehydratácia - zavodnenie chorého dehydrovaného organizmu. To znamená, že treba čo najviac piť. Najvhodnejšie sú nesýtené minerálne vody, nesladený čaj alebo kolové nápoje s umelým sladidlom. Pomáha aj kratšia, aspoň dvanásťhodinová hladovka. Skôr, než sa po nej vrátime k normálnej strave, je vhodné jesť len ľahko stráviteľné jedlá, ako sú vývary, kašovité zemiakové pyré alebo mäkká ryža.

Podľa potreby sa užívajú lieky na zníženie teploty a voľnopredajné lieky, ako sú Smecta, živočíšne uhlie a probiotiká. Na doplnenie stratených minerálov, ktoré sa z tela vyplavili vo veľkom množstve hnačkami, nám poslúžia špeciálne iontové nápoje. Ak pacient trpí dlhodobým vracaním a vysokými teplotami, je nevyhnutné vyhľadať lekára, ktorý mu naordinuje potrebné infúzie a antibiotiká.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 155
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 747
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 838
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 810
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 549
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 570
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 488
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 776
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 980
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
reklama
SkryťZatvoriť reklamu