Bývajú modré, pokrčené, napuchnuté a vôbec nevyzerajú príťažlivo. Varixy alebo kŕčové žily, ako sa im zvykne hovoriť, postihujú rovnako mužov i ženy a okrem svojho nevábneho vzhľadu spôsobujú aj značné nepríjemnosti. Veď svoj názov získali práve vďaka kŕčom v nohách, ktoré sú jedným z hlavných príznakov tohto ochorenia. Za ich výskyt môžu okrem iného vrodené predispozície, ale najčastejšie bývajú postihnutí varixami ľudia, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú námahu, veľa času trávia na nohách, trpia nadváhou, nosia vysoké podpätky alebo fajčia. Ohrozenou skupinou sú aj tehotné ženy.
Neklamným znakom prítomnosti varixov sú silné bolesti a opuchy nôh, svrbenie, pálenie alebo mravčenie postihnutej oblasti, zápaly žíl, kŕče, zmena pigmentácie a strata pružnosti kože. Ako sa ich môžeme zbaviť? Existujú rôzne účinné postupy. „Nie je však nejaká definitívna alebo univerzálna metóda ošetrenia kŕčových žíl. Chirurg rieši vlastne len vzniknuté komplikácie tejto venóznej slabosti,“ vraví Allen Dimov, chirug vo fakultnej nemocnici s poliklinikou Ružinov v Bratislave.
Niektoré žily sú slabé
„Jeden z dôvodov vzniku kŕčových žíl je vrodená slabosť spojovacieho tkaniva. Určití ľudia, ktorí majú napríklad pruh, či už slabinový, pupočný, alebo hemoroidy, môžu trpieť aj na kŕčové žily, ale nie je to pravidlo,“ vysvetľuje odborník. Varix vzniká v mieste, kde je žilová stena slabá, nemá dostatočnú elasticitu a nedokáže poriadne odolávať tlaku krvi. Postupne sa nafukuje, rozširuje a krúti. Za normálnych okolností by mala krv v žilách tiecť z nôh hore k srdcu, z povrchových oblastí do hlbšie položených. Keď sa však cieva začne meniť, narušuje sa plynulý prietok krvi, spomaľuje ho, zastavuje alebo ho dokonca môže otočiť naspäť. Postihnuté žily potom môžu vystúpiť až na kožný povrch. Rôzne pokrútené ich nájdeme najčastejšie na vnútornej strane predkolenia, stehna a na zadnej časti lýtka.
Pri liečbe varixov sa riešia len problematické žily a nie celkové ochorenie. Lekár sa snaží zamedziť ďalšiemu rozťahovaniu ciev, obmedziť vznik trombóz a zápal žíl. „Najjednoduchšou metódou pri liečbe je sklerotizácia, ktorá sa dá robiť aj ambulantne. Špeciálny roztok sa vpichuje tenkými ihlami priamo do postihnutej žily a po krátkych úsekoch sa sklerotizuje,“ vraví odborník. Steny cievy sa narušia, zlepia a napokon ich organizmus vstrebe. Po zákroku sa môže na koži objaviť začervenanie alebo modrinky, ktoré po pár dňoch zmiznú. Tri týždne však musíme nosiť bandáž, aby sa zabránilo spätnému toku krvi a obnoveniu žiliek. Preto sa varixy zväčša neoperujú v letných mesiacoch, ale skôr na jeseň. Chodiť v teple s hrubou pančuchou alebo obväzom predsa nie je príjemný zážitok.
Laserom proti žilám
Pri ťažších prípadoch varixov však prichádzajú na rad dve účinné chirurgické metódy. Tradičnou liečbou je takzvaný stripping, pri ktorom sa poškodené žily vyberajú cez malé vpichy v koži. Robí sa pri celkovej alebo čiastočnej anestézii. Po zákroku ostávajú na pokožke malé jazvičky a vyžaduje si dlhodobú rekonvalescenciu. Operované miesto sa potiera špeciálnymi masťami s obsahom heparínu. Látkou, ktorá pôsobí na vstrebávanie krvi v koži. Vďaka nej sa pokožka po čase celkom vyhladí, fľaky a modriny zmiznú.
Druhou, modernejšou je laserová metóda, ktorá trvá pár minút a nezanecháva žiadne stopy. Nepocítime pri nej nič, možno len slabé pichnutie. Laserom sa žila úplne skrčí a spečie, prestáva do nej prúdiť krv a organizmus ju vstrebe. Hneď po zákroku môžeme bez problémov odísť po vlastných. Táto metóda sa odporúča najmä ženám, ktoré majú vrodenú predispozíciu k varixom. „Keď porovnáme klasickú chirurgickú liečbu s laserovou, laserová sa dá spraviť aj lokálne, ambulantne. Po zákroku sú menšie modriny, pacient má celkovo lepší komfort a rýchlejšie sa vracia do bežného života,“ vraví Allen Dimov. Pri varixoch, ktoré sú už poriadne veľké, široké a dlhé, rozrastené po celej nohe, je však ošetrenie laserom nedostačujúce. Žila sa síce teplom poruší a prestáva fungovať, ale laser ju nedokáže celkom odstrániť. Keďže je hrubá a skrútená, ostávajú po nej viditeľné hrče. Vyzerá to skrátka, akoby sme mali pod kožou povraz. V takomto prípade je lepšie postihnutú žilu rovno vybrať. Dobrý výsledok však závisí od pooperačnej starostlivosti, nosenia elastických pančúch, používania mastí a užívania venotoník, liekov, ktoré pôsobia na mikrocirkuláciu krvi, spevňujú žilu a zlepšujú jej prekrvenie. „Stáva sa, že po istom čase sa nejaká žilka znova objaví, ale dá sa pomerne ľahko odstrániť a väčšina pacientov je spokojná,“ dodáva Allen Dimov.
Samostatným problémom sú rozšírené žilky v koži, známe ako metličky. Ak ide len o estetický problém, vejáriky cievok sa sklerotizujú alebo odstraňujú laserom bez porušenia kože. Až keď sa k nim pridajú závažnejšie zdravotné komplikácie, ako sú opuchy, bolesti lýtok a ďalšie príznaky kŕčových žíl, prichádza na rad laserová vnútrožilová operácia alebo stripping. Medzi rozšírenými cievami a kŕčovými žilami však netreba hľadať spojitosť. Nie je pravidlom, že ak sa nám na koži objavia metličky, dostaneme neskôr aj kŕčové žily a naopak.
Rozdiely v liečbe
Chirurgická metóda:
- Postihnutá žila sa vyreže z končatiny.
- Vykonáva sa pri celkovej, prípadne čiastočnej anestézii.
- Zanecháva zopár viditeľných jaziev.
- Nie je možná u pacientov s poruchami zrážanlivosti krvi.
- Žila sa tepelne zničí pomocou laserového lúča.
- Stačí lokálna anestézia.
- Ostáva len jediná jazva v oblasti slabín.
- Je možná aj u pacientov s poruchami zrážanlivosti krvi.
Aká je prevencia?
Pravidelným cvičením podporujeme cirkuláciu krvi v cievach, takže tak ľahko nedochádza k jej hromadeniu a ani vyššiemu tlaku na steny. Cvičiť by sme však nemali, ak pri tom cítime bolesť alebo ak máme žily zapálené. Steny ciev sa stávajú odolnejšie aj pri pravidelnom polievaní nôh studenou vodou. A spevňovať ich pomáha aj takzvaný rutín, zložka, ktorú obsahuje pohánka.