SME

Krátky slovník zeleného jazyka

V súvislosti s environmentálne uvedomelým správaním sa často používajú slová a skratky ako eko, bio, GMO, či faretrade. Viete, čo presne znamenajú?

Aj vaše environmentálne asimilované srdce piští po dobrôtke, ktorá bude eko, bio, organicko-geneticko-nemodifikovaná, len neviete, ako sa správne vyjadriť? Čo znamenajú všetky tie cudzie slová a ako v nich nemať úplný hokej?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bio


Ak si kúpite jabĺčko v biokvalite, znamená to, že bolo dopestované v súlade s pravidlami ekologického poľnohospodárstva, bez chemických látok, pesticídov a iných zdraviu škodlivých látok a postupov. Biokvalitu nemusíte nevyhnute hľadať iba v nóbl obchode z pasáže nákupného centra. Úroda z dvorov malých rodinných fariem, ktoré uvedené zásady dodržiavajú, nie sú ničím iným ako necertifikovanými bioproduktmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si však vybrať v hypermarkete, kde je jabĺk plný regál, vo všetkých veľkostiach, farbách a vyhotoveniach? V prvom rade by ste mali vedieť, že prívlastok „organické“ je synonymom pôvodu z ekologického poľnohospodárstva. Zdá sa teda, že rozoznať v kope jabĺk to svoje bio nebude až také náročné. Čo však potraviny, ktoré sú zložené z viac ako jedného bioproduktu? Vezmime si napríklad také biomüsli. Tu už nestačí, že oriešky, ovos i sušené slivky, ktoré obsahuje, spolu kedysi šťastne žili na ekofarme. Genetická manipulácia a škodlivé výrobné postupy sú zakázané pre všetky jeho ingrediencie. Úplným tabu sú tiež dochucovadlá, stabilizátory a niektoré konzervanty. Certifikované biopotraviny sú vždy označené logom BIO s nápisom „Produkt ekologického poľnohospodárstva“. Hovorí sa, že viac ako bio je už len Demeter. Túto známku kvality si môžu vyslúžiť len výrobky pestované podľa pravidiel pre biodynamické poľnohospodárstvo, ktoré sú ešte prísnejšie ako pri ekovýrobe.

Čo všetko sa dá kúpiť bio?

Na našom trhu je okolo dvetisíc biovýrobkov - počnúc mäsom cez syry, ovocie, zeleninu až po najrôznejšie druhy korenia či pečivo.

SkryťVypnúť reklamu

GMO


slovnik3.jpgČo sa asi skrýva za touto „tajuplnou“ skratkou? Každý organizmus má informácie o vlastnej stavbe a fungovaní uložené v génoch. V prírode sa organizmy krížia len v rámci rovnakého druhu alebo s druhmi blízko príbuznými.

Genetické inžinierstvo však umožňuje kreatívne prenášať gény aj medzi úplne odlišnými organizmami. Prirodzene by napríklad nikdy nevznikol mix, o ktorý sa pokúšali genetici - napríklad v podobe kapra s ľudským rastovým génom, alebo jahôd s genetickou informáciou mrazuvzdorných rýb. Niektoré takto upravené plodiny priamo ohrozujú živočíchy, ktoré s nimi prichádzajú do kontaktu.

Známym príkladom je takzvaná Bt kukurica. Tá vylučuje jed, ktorý ju má chrániť pred škodcami. Zároveň však pôsobí toxicky aj na iné druhy užitočných, neškodných a nič netušiacich živočíchov, akými sú i motýle. O vplyve GMO na ľudské zdravie toho zatiaľ veľa nevieme, no lekári varujú pred hrozbou nárastu alergií – modifikované organizmy totiž obsahujú nové bielkoviny, ktoré predtým neboli súčasťou ľudskej potravy. Existuje tiež riziko, že odolnosť GMO proti antibiotikám sa prenesie na choroboplodné organizmy.

GMO u nás v „samoške“?

Na stránke www.greenpeace.sk nájdete zoznam potravín vyrobených z GMO, ktoré sa na našom trhu nachádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Welfare zvierat


slovnik2.jpgAnglický výraz „welfare“ by sa dal preložiť ako pohoda, blaho či prosperita. V súvislosti s hospodárskymi zvieratami hovoríme o vytvorení podmienok, v ktorých sú chránené pred fyzickou a psychickou nepohodou a v ktorých môžu realizovať svoje prirodzené správanie.

Medzi základné zásady patrí poskytnutie voľného výbehu, pastvín či trávnatých plôch, obmedzenie hustoty chovu zvierat, ako aj kŕmenie prirodzenou a čerstvou potravou. Lipnutie jednotlivých fariem na týchto princípoch je rôzne - niekedy takmer nulové.

Pritom práve z nich pochádza podľa Slobody zvierat väčšina mäsa, mlieka a vajec, ktoré si bežne kupujeme. Ide o veľkokapacitné chovy, ktorých rozkvet prišiel po druhej svetovej vojne, keď bolo cieľom vyprodukovať čo najviac mäsa, mlieka a vajec za čo najnižšie náklady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cenu za tento luxus však platia zvieratá. V železobetónových maštaliach, bez denného svetla a s umelým osvetlením, zažívajú psychickú a fyzickú bolesť. Naopak, najvyššie štandardy welfare nájdeme v ekologických chovoch. Ich výrobky sa na Slovensku označujú ako „bio“, v zahraničí sa môžeme tiež stretnúť s prívlastkom „eko“ alebo „organic“.

Čo môžeme urobiť my?

Začať sa dá tak, že si pri najbližšom nákupe všimnete, aké vajíčka na vás číhajú z regálov. Je na obale vyznačený spôsob chovu? Pozrite si rozlišovací kód - musí byť vytlačený na každom vajci. Ak sa začína číslicou 0, 1 alebo 2, vajcia pochádzajú od nosníc chovaných s väčším rešpektom k ich prirodzeným potrebám, teda z ekologického, voľného alebo podstieľkového chovu. Číslo 3, naopak, znamená klietkový chov, ktorý je z hľadiska welfare úplne nevyhovujúci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fair trade


slovnik4.jpgAko je možné, že moja ranná šálka kávy a večerný hrnček kakaa sú také lacné, hoci prešli pol sveta, kým sa dostali do mojej kuchyne? Ak ste si už niekedy položili túto otázku, zrejme ste vhodným adeptom na návštevu najbližšieho fair trade obchodíku.

Fair trade totiž nie je nič iné ako forma spravodlivého obchodu, ktorý podporuje ekonomiku krajín juhu (Južná Amerika, Ázia, Afrika). Špecializované organizácie dovážajú ich produkty, nakúpené za „férové ceny“, priamo od producentov. Systém tak obchádza obchodné medzičlánky – veľkovýkupcov a nadnárodné firmy, ktoré zneužívajú postavenie pestovateľov.

Tie si totiž diktujú neférové obchodné pravidlá, vopred určujú smiešne ceny za prácu farmárov, ktorým napokon často nezostáva ani na jedlo a zdravotnú starostlivosť a už vonkoncom nič na vzdelávanie svojich detí. V takýchto podmienkach nie je ničím prekvapujúcim ani zneužívanie detskej práce pri výrobe. Podpora spravodlivého obchodu však neznamená žiadnu dobročinnosť, ale uvedomelé spotrebiteľské správanie. Nakupujeme totiž kvalitný tovar, a nie „čokoládu“ podivnej chuti a vône, ktorá sa okolo kakaových bôbov ani nemihla!

Kde nakúpiť spravodlivo?

Najväčšiu časť sortimentu fair trade predstavujú potraviny ako káva, čaj, kakao, čokoláda, koreniny, no nájdete v ňom i remeselné výrobky či textil. Informácie o ponuke produktov spravodlivého obchodu nájdete na stránkach www.ekoobchod.sk alebo www.tensenses.com

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 099
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 798
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 234
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 138
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 071
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 066
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 446
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
reklama
SkryťZatvoriť reklamu