V 19. storočí sa ženský kúpací úbor (ktorý sa ani zďaleka nedá nazvať plavkami) nelíšil od bežných šiat. Žena nemohla na verejnosti ukázať holú pokožku členka na nohe, nie aby sa vyzliekla do jedného či dvoch kúskov odevu vzhľadu spodnej bielizne. V kompletnom oblečení sa dámy brodili vo vode blízko brehu bez toho, aby si naozaj zaplávali, čo bolo v dlhých šatách prakticky nemožné.
Prvé lastovičky sa objavili na prelome 19. a 20. storočia, kedy sa dlhé šaty skrátili po kolená, no nohy boli zahalené v nohaviciach, ktoré museli siahať aspoň do polovice lýtok. Pohyb vo vode však tento odev nejako výrazne neuľahčoval.
Skutočnú históriu ženských plaviek začali písať bojovníčky za práva žien. Začiatkom minulého storočia sa z vlnených šiat plávací úbor zmenil na overal, ktorého nohavice nesiahali ani po kolená a dokonca odhaľoval ramená. Dámy už nemuseli nosiť ani klobúk a rukavičky, čo výrazne uľahčilo pohyb vo vode. Napriek prísnemu oku strážcov verejného poriadku sa takéto plavky začali používať stále viac a viac. Dámam nebránili v pohybe vo vode, postupne sa stávali objektom záujmu súdobých módnych tvorcov.
Ani nie päťdesiat rokov po tom, čo ženy nemohli odhaliť na plážach ani členok, sa na americký trh dostávajú dvojdielne plavky s názvom bikini. No zdá sa, že ich história bude krátka - iba päťročná. V roku 1951 puritánska spoločnosť bikiny zakazuje. Rovnako postupuje po mnohých rokoch diktátorský režim Nicolae Ceauşesca - v Rumunsku v roku 1977. Zato v kolíske bikín sa zákaz neudrží dlho - ich popularite výrazne pomohol filmový priemysel. Krásna Brigitte Bardotová úlohou vo filme A Boh stvoril ženu a nemenej atraktívna Ursulla Andress v Doktorovi No natrvalo spustlili lavínu popularity týchto dvoch kúskov odevu.
Ďalším medzníkom odhaľovania ženského tela je rok 1964 - z bikín sa stávajú monokini. Popularitu monokini dosahujú až koncom sedemdesiatych rokov - a dievčatá a ženy sa slnia na plážach "hore bez". Dnes na plážach dámy preferujú bikiny a celé plavky, v niektorých obľúbených turistických destináciách je opaľovanie "hore bez" úplne zakázané.
Módni návrhári neustále zdokonaľujú klasické plavky - niečo málo viac ako desaťročnú históriu majú tankini - plavky, pozostávajúce z tielka a nohavičiek, naopak - bandini (celé či dvojdielne plavky bez ramienok) sú populárne takmer rovnako dlho ako nestarnúce bikini.
Kto za to môže
Annette Kellermanová (1887 - 1975) Táto Austrálčanka bola prvou ženou, ktorá sa pokúsila preplávať La Manche a prvou, ktorá pre ženy vytvorila a ako prvá si i obliekla plavky, v akých do tej doby plávali iba muži - overal, ktorého nohavice nesiahali ani po kolená a odhaľoval ramená (dámsky model mal i krátku sukničku). Čo z toho bolo väčším rizikom, ťažko povedať, no Annette vo svojich plavkách budila na amerických plážach verejné pohoršenie, za čo pykala v miestnom väzení.
Coco Chanel (1883 - 1971) Módna ikona, ktorá obsiahla všetky oblasti dámskej módy - plavky nevynímajúc. Dámske plavky po vzore Annette Kellermannovej navrhla v roku 1914.V rovnakom čase začali dámske plavky vyrábať i Carl Jantzen a John Zehntbauer.
Louis Réard (1897 - 1984) Napriek tomu, že Réard bol strojár, v roku 1946 sa stal "otcom" dvojdielnych trojuholníčkových plaviek, ktoré pomenoval názvom atolu Bikini, na ktorom Američania iba niekoľko dní po jeho "vynáleze" odpálili atómovú bombu.
Rudi Gernreich (1922 - 1985) Americký módny návrhár pôvodom z Viedne odhalil ženské telo takmer úplne. Jeho monokini však ani zďaleka nedosahujú popularitu bikín pána Réarda.
Anne Cole Americká návrhárka je autorkou najnovšieho prírastku do rodiny dámskych plaviek - tankín.
Foto: flickr.com/tompalumbo