Na všetkých poliach domácnosti vyhlasujeme boj proti nezodpovednému správaniu.
Triedime ako Popoluška
Ideálne miesto na niekoľko malých farebných kontajnerov. Žltý na plasty, modrý na papier, zelený na sklo a červený na kov – ako stvorené pre Popolušku. Roztriediť a znovu využiť sa dá až 80 percent vyprodukovaného odpadu. Najlepšie smeti sú však také, ktoré vôbec nevzniknú.
K ideálnemu stavu máme ďaleko – priemerný občan Európskej únie vyprodukuje viac než pol tony odpadu ročne. Pred každou návštevou obchodu sa teda oplatí zamyslieť, či vybraný tovar skutočne potrebujeme. Hovorí sa tomu uvedomelé nakupovanie. Vyberajme si produkty v obaloch, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie, prípadne také, ktoré nie sú zabalené vôbec (napríklad chlieb alebo zelenina). Aj keď sa snažíme, ako chceme, všetkým odpadom sa zrejme nevyhneme. Zvlášť chúlostivý je elektronický odpad, ktorý obsahuje problémové PVC plasty, ťažké kovy, ale aj nebezpečné chemikálie. Staré počítače teda v žiadnom prípade nevyhadzujme do kontajnera pred domom, ale odnesme ich do zberných dvorov. Medzi najnebezpečnejšie odpady patria aj akumulátory (batérie). Ich miesto je v zberných košoch v obchodoch s elektronikou, autobatérie by mali putovať do príslušného zberného dvora.
Out: Jeden veľký kontajner
In: Veľa malých farebných kontajnerov
Z čias starej matere
Hygienické centrum celej domácnosti a zároveň odtok, z ktorého sa z nášho bytu vyplavujú hektolitre škodlivých látok. Občas to tu vyzerá ako v sklade toxických chemikálií – prečo nie, niekoľko lebiek s prekríženými hnátmi, výkričníky a výstražné upozornenia predsa naznačujú, že je výrobok účinný. Čo sa však v skutočnosti skrýva v toľko propagovaných WC čističoch, odstraňovačoch škvŕn, pracích práškoch a avivážach a ktorým z nich sa treba vyhnúť?
Ak budete v lete hromžiť nad zeleným povlakom a sinicami na obľúbenom jazere, skúste si spomenúť na zloženie svojho pracieho prostriedku. Je celkom pravdepodobné, že obsahuje fosfáty, ktoré môžu za vznik tzv. vodného kvetu na hladinách stojatých vôd. Napríklad v Rakúsku by sme čistiace prášky s takýmto zložením hľadali len márne. U nás treba pozorne čítať etikety, prípadne uprednostniť tekuté alebo mydlové prostriedky, ktoré by tieto zložky obsahovať nemali.
Dôležité je aj správne dávkovanie, ktoré môže byť pokojne menšie, než uvádzajú výrobcovia. Vyhýbajme sa agresívnym chemickým čistidlám a skúsme sa inšpirovať starými mamami. Málokto by ich podozrieval, že chodili zafúľané - a pritom im stačilo obyčajné mydlo, prípadne sóda, ocot, citrón, soľ.
Out: Čistiace prášky s obsahom fosfátov
In: Mydlo
Letí voda z vodovodu
Nachádza sa v nej potravinová banka domácnosti a zdroj pitnej vody, z ktorého však z nejasných príčin nepijeme. Marketingoví géniovia nás zrejme presvedčili, že správna pitná voda musí mať dostatok bubliniek, byť zabalená v PET fľaši a hlavne by mala byť mnohonásobne drahšia ako voda z vodovodného kohútika. V praxi to vyzerá tak, že vyhadzujeme peniaze za „sviežu“ a „pramenitú“ vodu, ktorá sa k nám na začmudených kamiónoch trepe odniekiaľ z úpätia ľadovca a pol roka na ňu praží slnko v skladoch hypermarketov.
PET fľaše sa dajú recyklovať, no v skutočnosti sa tak stane iba pri mizivom percente. Pri spaľovaní sa do prostredia uvoľnia škodlivé látky a samovoľný rozklad trvá približne 500 rokov. Našťastie sa čoraz viac ľudí začína preberať z poblúznenia a pitná voda z vodovodu sa stáva celosvetovým hitom. Je čerstvá, chutná, lacnejšia a predovšetkým šetrná k životnému prostrediu. Do boja proti balenej vode zavelili dokonca aj obyvatelia Londýna, ktorým tečie z kohútika voda z Temže. Na Slovensku prúdi kvalitná a zdravotne bezchybná voda do takmer všetkých domácností. Nechutí vám čistá voda? Skúste retro zátišie so sódovkárňou a prírodným malinovým sirupom na kuchynskej linke.Out: fľaša balenej vody za dve eurá
In: pitná voda z vodovodu
Kompostuje celá rodina
Idylku s pôvabnou záhradkárkou, ktorá na rodnú hrudu rozosieva štedré dávky insekticídu DDT, nájdeme dnes už len v dobových dokumentoch a katastrofických filmoch. Umelé postreky a hnojivá však patria medzi obľúbený arzenál záhradkárov dodnes, pritom často sú viac pohodlným než nevyhnutným riešením. Proti ochoreniam rastlín a škodcom sa dá účinne brániť napríklad výsadbou ďalších rastlín, ktoré fungujú ako prirodzený odpudzovač.
Tak napríklad horčica a aksamietnica odplašia háďatká, tymian a šalvia sú spoľahlivým postrachom pre slimáky, chren a hluchavka slúžia ako ochranná hrádza proti pásavke zemiakovej, levanduľa a kapucínka chránia ruže pred voškami a mravcami. Plnohodnotnou náhradou chemických hnojív je zasa malé domáce kompostovisko, ktoré nám vyrieši dilemu, čo s opadaným lístím, pokosenou trávou, odpadom z kuchyne alebo kyticou od nápadníka. Bioodpad vhodný na kompost tvorí až 30 - 45 percent všetkého odpadu z domácnosti.
Out: chémia
In: kompost
Oddych mašinkám
Kameňom úrazu sú najmä počítače, tlačiarne, audioveže, faxy a ostatné elektronické haraburdy, ktoré sú nepretržite zapojené do elektrickej zásuvky. Zopár jednotlivcov si svoje svedomie upokojí aspoň nočným alebo dovolenkovým vypnutím pohotovostného režimu „stand by“, no efektívnejšie je spotrebiče vypínať priamo zo zástrčky.
Z každodenného rozmotávania klbka káblov pod stolom sa z nás môže stať klbko nervov, preto si radšej zaobstarajme zástrčkovú lištu s vypínačom, ktorý nám ľahko odpojí zo siete všetky zapojené spotrebiče. Počítač je vhodné vypínať aj počas prestávky na obed. Aj keď sa na ňom nepracuje, minie až tri štvrte energie z množstva, ktoré spotrebuje v činnom stave. Zo zástrčiek treba odstrániť aj nabíjačky na mobil, pretože elektrinu pohlcujú aj vtedy, keď práve nenabíjajú.
Out: Počítač, hučiaci 24 hodín denne
In: Vypnutý počítač