SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Ekológia by mala vychádzať z vnútra človeka

Žiť eko nemusí byť tak ťažké, ako sa zdá. Predstavujeme vám štyri dámy, ktoré svoj život vedú ekologicky. Každá vlastným spôsobom.

Predstavujeme vám štyri dámy, ktoré svoj život vedú ekologicky. Každá vlastným spôsobom.

To, čo prospieva prostrediu, prospieva aj nám
Zuzana Labašová (29), psychologička, pracovníčka Ekoporadne Živica


labasova.jpg„Nechcela by som ekológiu stavať do roly, že sa pre ňu treba obetovať či, nebodaj, trpieť, lebo tým pomôžeme životnému prostrediu. Mala by vychádzať z vnútra človeka,“ tvrdí psychologička Zuzana Labašová z Ekoporadne Živica, ktorá prevádzkuje i rovnomenný ekoobchod. V ňom dostať produkty spravodlivého obchodu, ale aj ekologické alternatívy všetkého, čo potrebujeme do domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve princípy spravodlivého obchodu vystihujú Zuzanin životný štýl: „Bolo by mylné domnievať sa, že len my ovplyvňujeme prostredie, v ktorom žijeme, ale ono neovplyvňuje nás,“ vysvetľuje. „Produkty spravodlivého obchodu sú vo veľkej miere bioprodukty, sú teda prospešnejšie pre zdravie. Zároveň však takýto obchod vylučuje nespravodlivé vykorisťovanie farmárov a peniaze z predaja vracia do ich vzdelávania a zdravotnej starostlivosti.“

Keď počas univerzitných štúdií v New Yorku videla školákov, ako sa cez prestávku hrajú na betónovej oplotenej streche školy, či rodičov, ktorí majú svoje deti počas vychádzky pripevnené na vôdzke, povedala si, že svoje dieťa takto vychovávať nechce.

„Rozmýšľala som, čo to asi v dieťatku zanechá, keď ho „venčia“ ako psíka. Znova som si uvedomila, aké som mala šťastie, že som vyrastala v prírode,“ hovorí. A nie v hocijakej prírode. Ako dieťa prežila s rodičmi osem rokov na maličkom ostrove Gozo v Stredozemnom mori. „Nemohli sme tam chodiť ani do školy, takže sme väčšinu dňa trávili na pláži a vonku v záhrade.“

Ako organizátorka konferencie s názvom Prirodzená starostlivosť o dieťa dnes radí mamičkám, ako spojiť ekológiu s výchovou ratolestí. „Starostlivosť o dieťa pre mnohých znamená balík ‚nevyhnutne‘ potrebných vecí: kočík s kombináciami, papierové plienky, jednorazové podložky... Keď sa narodila moja dcéra Inka, zamyslela som sa, ako to robili mamičky v minulosti alebo aj dnes - v krajinách, kde ľudia nemajú taký luxus,“ vraví. Žeby to šlo aj bez kočíka a bez plienok? Dopátrala sa, že deti možno nosiť aj v baby šatkách a že existuje takzvaná bezplienková metóda. „Nie je to len ekologické, ale najmä prospešné pre dieťa a matku. Komunikácia a intuitívne fungovanie, ktoré sme si s Inkou vytvorili, mi neskôr pomohli v mnohých iných situáciách.

Môj tip: Byť eko už dnes


Viem, že ľudia často majú vôľu žiť ekologickejšie, len nevedia, ako začať. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete doma zaviesť hoci aj zo dňa na deň: Vyberte sa na nákup s vlastnou nákupnou taškou. Čo sa dá, nakúpte na trhu - prinajmenšom pre pocit istoty, že podporujete miestnych ľudí, ktorí vašu polievkovú zeleninu skutočne vypestovali. Doma vyrobený ovocný sirup je nielen zdravšou alternatívou ochutených nápojov, ale i spôsobom, ako obmedziť produkciu jednorazových fliaš. Pite vodu z vodovodu, je rovnako kvalitná, lacnejšia a bez obalu.

Skryť Vypnúť reklamu

Bylinky nás živia
Zuzana Homolová (46), ekofarmárka


homolova10.jpgNa Spiši neďaleko mesta Levoča nájdeme zaujímavú ekofarmu Afra. Je to akési bylinkové kráľovstvo, o ktoré sa stará Zuzana Homolová, bývalá predsedníčka Zväzu ekologického poľnohospodárstva. Pestuje najrôznejšie liečivé rastliny a pokiaľ neviete, čo by zabralo na váš zdravotný problém, stačí sa opýtať. „Som už tretia generácia v našej rodine, ktorá sa venuje pestovaniu byliniek. Stará mama bola známa bylinkárka. Otec rozbehol firmu na pestovanie a spracovanie liečivých rastlín a ja v tom pokračujem. Takže je to u nás rodinná tradícia. Aj keď obaja rodičia pracovali v zdravotníctve, doma sme sa liečili hlavne bylinkami,“ prezrádza.

Jej cesta k farmárčeniu však nebola priama. Kedysi pracovala ako dispečerka v železničnej a neskôr v cestnej doprave. Keď úroda bylín na ekologickej farme jej otca presiahla spotrebu rodiny i známych, založili si firmu, ktorej sa začala venovať. Názov Afra je odvodený od mena Zuzaninho otca Andreja Franka. Z ponuky si môžeme vybrať sušené čaje, vonné vankúše a tinktúry, odporúčané pre ich účinnosť. „Alkohol je najlepší nosič informácie danej rastliny. Pri dávkovaní po kvapkách je pre naše telo naozaj ako liek,“ vraví Zuzana. Miestnou špecialitou sú takzvané Odorické kvapky určené na celý rad chorobných príznakov od syndrómu únavy až po liečbu poinfarktových stavov. „Je to originálny recept môjho otca. Volá sa podľa majera Odorica, kde sa nachádza naša farma.“ Ak by sme sa rozhodli pestovať liečivé rastliny pre vlastnú potrebu, Zuzana má jednu radu. V žiadnej záhradke by nemali chýbať medovka, nechtík, echinacea a slez pre ich výborné účinky.

Okrem bylín sa na farme od minulého roku venujú aj výrobe živočíšnych mliečnych výrobkov. Čo je momentálne pre Zuzanu dôležitejšie? „Bylinky, tie nás živia. Vedela som, aké problémy sú s výrobou živočíšnych produktov, preto sme začali len nedávno. Viedla nás k tomu najmä sebestačnosť farmy v zásobovaní potravinami. Naši predkovia si sem vozili len cukor a soľ, pričom cukor môžeme nahradiť medom alebo stéviou.“ V malebnom prostredí prírody sa môže zdať, že je všetko ideálne. Problémy však sú, a to najmä finančné. „Potrebovali by sme zamestnať viac ľudí, lebo na poli je stále dosť práce. Výroba nám však nezarobí na ich platy, takže sa to snažíme zvládať, ako sa len dá,“ dodáva Zuzana.

Môj tip: Na ktorú bylinu by sme v záhradke nemali zabudnúť


„Moja najobľúbenejšia liečivá rastlina je lucerna siata, takzvaná alfalfa. Nielenže harmonizuje štítnu žľazu, upravuje krvný tlak, čistí krv a zabraňuje odvápneniu kostí, ale má aj veľa ďalších pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Jej názov sa skladá z troch arabských slov: Al – otec, fal – všetkých, fa – jedál. Robí nám skrátka poriadok v celom tráviacom systéme a zbavuje telo nánosov v kĺboch i v chrbtici,“ vysvetľuje Zuzana Homolová.

Skryť Vypnúť reklamu

Vždy môžeme ovplyvniť to, čo máme na tanieri
Soňa Bečková (40), distribútorka biopotravín a výživových doplnkov


beckova.jpgTo, čo dýchame, ako jednotlivci nijako nezmeníme, ale to, čo máme na tanieri, je len v našich rukách,“ tvrdí majiteľka distribučnej firmy Vitalica, zameranej na racio- a biovýživu Soňa Bečková.

O tom, čo dokáže zdravá strava v biokvalite, sa presvedčila na vlastnej koži. Ako študentka farmácie začala mať vážne zdravotné problémy. „Stále som bola unavená, lekári mi však dlho nevedeli stanoviť presnú diagnózu,“ spomína.

Až po dlhej tortúre spojenej s rôznymi vyšetreniami zistili, že má vrodenú anomáliu na obličke, ktorú treba operačne odstrániť. Soňa sa pri liečení svojho neduhu nespoliehala len na klasickú medicínu, ale vyskúšala aj alternatívne liečenie a postupne začala meniť stravovacie návyky.

Skryť Vypnúť reklamu

„Zrazu som zistila, že keď počúvam lepšie signály svojho tela, organizmus na to reaguje pozitívnym spôsobom,“ tvrdí. Zo svojho jedálnička vylúčila mäso, kravské mliečne výrobky, sacharózu a dnes má pocit, že sa cíti lepšie ako pred desiatimi rokmi. Pokiaľ ide o zeleninu a ovocie, celé leto jedáva len čerstvú úrodu z rodičovskej záhrady, kde sa zásadne nepoužívajú žiadne chemické prípravky ani hnojivá.

V štyridsiatke čaká prvé bábätko a je v perfektnej kondícii. Svoje osobné skúsenosti s biostravovaním využíva v podnikaní. Začínala s malým potravinovým obchodíkom Naturelka, ktorý viedla osem rokov. Potom zatúžila posunúť sa niekam ďalej, využiť svoje kontakty vo väčšom meradle. A tak už druhý rok vedie distribučnú firmu, zameranú na racio- a biovýživu. Aj keď toto odvetvie momentálne negatívne poznačila kríza, svoje rozhodnutie nikdy neoľutovala. „Je to úžasný pocit vidieť na ľuďoch z okolia, ako sú čoraz vnímavejší voči prírode,“ dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď mala Soňa desať rokov, navštívila obrovskú morčaciu farmu, v ktorej pracovala jej teta, a tento zážitok navždy poznačil jej vzťah ku všetkému živému. „Pamätám si na obrovské kovové dvere, za ktorými sa to len tak hemžilo drobnými vtáčími telíčkami,“ vraví. „Celý priestor bol zaplnený piskotom, úbohé zvieratká boli na seba také natlačené, že ani nemohli roztiahnuť krídla. Do krmiva im pridávali antibiotiká a hormóny a na ich vajíčka svietili umelé žiarovky. Keď tento hrozný výjav porovnám s tým, čo vidím na eko farmách, kde hydina voľne pobehuje po tráve pod šírym nebom, viem, že moja práca má zmysel.“

Môj tip: Čaj pre budúce mamičky

Ženám, ktoré tak ako ja práve čakajú bábätko, odporúčam piť čaj Rooibos, ktorý posilňuje imunitný systém, pomáha pri žalúdočných a tráviacich ťažkostiach a neobsahuje kofeín. Navyše v ňom nájdete množstvo dôležitých minerálov a stopových prvkov, dôležitých pre zdravú výživu. Zároveň všetkým budúcim mamičkám odporúčam jesť veľa potravín bohatých na vlákninu. Je to tá najlepšia prevencia proti zápche.

Skryť Vypnúť reklamu

Rada pozorujem, ako suvisí vzhľad záhrady s povahou
Marianna Holušová Ružičková (30), záhradná inžinierka


holusova.jpgZáhrada ako malý raj s množstvom rozmanitých kvetov, liečivých bylín, ovocia a zeleniny, kde má svoje miesto nielen človek, ale aj užitočný hmyz a vtáctvo. Presne také sú priestory, ktoré so svojím manželom vytvára záhradná inžinierka Marianna Holušová Ružičková.

Betónový bazén a starostlivo udržiavaný anglický trávnik vám však určite nenavrhne. Marianna je totiž zároveň permakultúrnou dizajnérkou a svoje záhrady vytvára podľa princípov permakultúry. „Pred pár rokmi tento pojem takmer nikto nepoznal a ja sama ho niekedy radšej nepoužívam, pretože obyčajný človek sa ho môže aj zľaknúť,“ hovorí s úsmevom.

„Permakultúrna záhrada je jednoducho systém, ktorý spĺňa potreby človeka a zároveň neškodí prírode. Rastliny v nej neplnia len estetickú funkciu – niektoré sú jedlé, ďalšie liečivé, iné slúžia ako vetrolam, palivo a podobne. Nevysádzajú sa monokultúry, ale rastliny rozličných druhov, ktoré sa navzájom chránia proti škodcom. Využíva sa čo najmenej chemických prostriedkov, pôda nie je odkrytá ani znečistená hnojivami,“ vysvetľuje Marianna, ktorá pomáha šíriť osvetu aj prostredníctvom kurzov permakultúry.

Väčšina smrteľníčok zamestnaných v kanceláriách jej môže prácu uprostred zelene iba závidieť. Ako sa vlastne dostala ku svojej profesii? „Odmalička som rada kreslila a milovala všetky rastlinky. Pôvodne som chcela študovať biológiu, ale na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre som objavila odbor záhradná a krajinná architektúra, kde boli talentové skúšky a prijímačky z biológie, tak som to skúsila. S výberom som spokojná aj po rokoch, myslím, že je to jedno z najlepších povolaní pre ženu.“ A aká je vlastne najobľúbenejšia rastlina profesionálnej záhradnej architektky?

Skryť Vypnúť reklamu

„Budete sa asi smiať, ale som verná svojmu priezvisku, takže sú to ruže. Najradšej mám anglické historické...a tiež staré veľké ovocné stromy,“ smeje sa Marianna. Jej láska k prírode a svojej profesii sa prejavuje na každom kroku. „Neustále sa obzerám po kvetoch, v hlave mi pri tom poletujú latinské názvy a všetky by som ich chcela mať vo svojej záhrade. A v poslednom čase pozorujem, ako súvisí vzhľad záhrady s povahou človeka. Čudovali by ste sa, čo všetko sa z nej dá vyčítať...“

Môj tip: Pohodlná a čistá práca s bioodpadom

Hlavne v zime som lenivá každý deň vysýpať misku s bioodpadom na kompost. Používam teda kompostovateľné vrecká, ktoré sa v komposte samy rozložia a dostať ich kúpiť aj na slovenskom trhu. Pokiaľ nie je ich obsah príliš vlhký, vrecko vydrží v domácnosti aj tri-štyri dni. Nemusím umývať misku, kryt koša chráni obsah pred muškami a zabraňuje zápachu. Koše s kompostovateľnými vreckami využívajú aj moji priatelia z paneláku, ktorí ich cez víkend odvezú na kompost na chate.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 274
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 599
 3. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 532
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 441
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 154
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 958
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 746
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 560
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 006
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 700
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 2 h
Francis Fukuyama.

Rozhovor s politológom Fukuyamom.


10. jún
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 11 h
Lenka Vacvalová

Lenka Vacvalová behá ultramaratóny.


10. jún