Odmeniť dieťa za vysvedčenie je dobré, netreba to však preháňať. Drahé dary deti kazia.
BRATISLAVA. Bicykel, výlet s rodičmi, mobil, digitálny fotoaparát, MP3 prehrávač, knihy či iné prekvapenie, to sú darčeky, ktoré si deti najviac želajú za dobré vysvedčenie.
Psychológovia odmenu za prácu v škole nezatracujú, ale upozorňujú: odmeňovať treba aj usilovnosť a snahu školákov. Dobré známky nie sú samo〜zrejmosť, preto za ne treba chváliť, ale deti s horšími známkami nie je dobré zatracovať.
Najčastejšia je cukráreň
Za vysvedčenie rodičia najčastejšie berú deti do cukrárne, alebo s nimi idú na obed. „Deťom zdôrazňujem, že sa učia samy pre seba, ale vždy im vystrojíme nejaké prekvapenie,“ hovorí Zlatica Orovnická zo Zlatých Moraviec, mama dvanásťročných dvojičiek. „To je, myslím, cennejšie ako hmotné dary. Ak je príležitosť ísť niekam na jednodňový výlet, zvykneme spojiť obed s výletom.“
Aký je váš názor na odmeňovanie za vysvedčenie? Vyjadrite sa v súťažnej ankete a vyhrajte darček pre vaše dieťa. - Kliknite.
Jana Pivková z Liptovského Jána povedala, že aj keď sa jej dospelým deťom niečo vydarí, zvyknú to osláviť v cukrárni. „A kúpim im somarinu, nikdy to nie je nad rámec možností.“ U nich na dedine deti zvyknú finančne odmeniť aj starí rodičia.
Pozor na diktát detí
Mnoho detí odmenu berie ako samozrejmosť a tlačia na rodičov, aby bol darček čo najdrahší. Jana Olíková z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Martine hovorí, že odmeňovanie detí súvisí s hodnotovým rebríčkom v rodine. „Čo sa chápe ako významné, ako sa chápu udalosti, veci, vzťahy a ako sa prežívajú. Tam niekde nájdeme začiatočný pramienok toho, čo dieťa bude očakávať za úspech.“
„Stretávam sa s tým, že deti ako odmenu za vysvedčenie dostávajú nové playstation alebo nový počítač,“ hovorí Monika Gregussová z Ústavu psychológie a patopsychológie v Bratislave. Myslí si, že rodič má oceniť snahu darčekom, nemá sa však nechať tlačiť do niečoho, čo je mimo jeho možností.
„Ak pristúpime na túto hru, čoskoro sa nám minú možnosti, čím ešte môžeme dieťa motivovať a odmeniť. Učíme dieťa, že sa má snažiť iba vtedy, ak za to niečo materiálne dostane, prípadne dokonca to, že je jedno, ako sa snaží, odmenu nakoniec aj tak získa,“ povedala Gregussová. „Zároveň sa tak stráca pôvodná motivácia k učeniu - snaha a chuť dozvedieť sa niečo nové, tešiť sa z pokrokov, byť hrdý na svoje úspechy.“
Odmeňujú aj obce a firmy
V Košiciach môže 30. júna tisíc žiakov, ktorí budú mať na vysvedčení samé jednotky a trvalý pobyt v meste, šantiť v mestskej plavárni. Jednotkári môžu v prvých dvoch júlových týždňoch navštíviť zadarmo zoologickú záhradu.
V malej liptovskej obci Smrečany budú školákom prvýkrát rozdeľovať peniaze od anonymného darcu. Starosta obce Vladimír Šiarnik povedal, že v obci so 620 obyvateľmi majú asi stovku školákov. Vyznamenaní si môžu prísť na obecný úrad po tri alebo štyri eurá.
Jeden z mobilných operátorov ponúka ako odmenu balíčky volaní. Neprekážajú mu ani trojky či štvorky na vysvedčení.
Aj keď deti menej čítajú, knihu ako darček dostávajú mnohé. Internetové kníhkupectvo Martinus má v júni dve akcie zamerané na deti - ku Dňu detí a na záver školského roka. V rebríčku predajnosti vedú tri knihy ságy Twilight.
Deti neporovnávajte
Dieťa netreba porovnávať s druhými, hodnoťme posun v rámci jeho možností a schopností, oceňme jeho snahu, radia psychologičky.
Už samotné vysvedčenie je pre dieťa „výplatnou páskou“ a formou odmeny. „Nebojme sa viac stavať na uznaní, ocenení, radosti z dosiahnutých výsledkov,“ povedala Olíková.
Ak je znamením lásky drahý darček, ťažko podľa psychologičky môžeme od dieťaťa chcieť, aby chápalo pohladenie, zmrzlinový pohár, slávnostnú večeru či oslavu s kamarátmi ako formu uznania.
ANKETA
Odmeňovali vás rodičia za známky na vysvedčení? Odmeňujete svoje deti, spýtali sme sa niektorých rodičov.
EVA PAVLÍKOVÁ, 3 deti: „Pamätám si, ako mi môj otec niekedy v sedmičke za samé jednotky sľúbil toľko balónov nafúknutých héliom, koľko je treba na to, aby ma uniesli. O niečom takom som dlho snívala. Bol to prezieravý človek, a dobre vedel, že nejaká dvojka tam určite bude. V našej rodine nenástojíme na samých jedničkách, ale skôr na prístupe k vlastným malým, či väčším povinnostiam a učeniu sa zodpovednosti. Si unavený po tréningu? Nechce sa ti urobiť úloha? Áno, je tu aj taká možnosť. Ale nesieš sám dôsledky. Tak sa deti samé učia rozlišovať, čo je možné nespraviť a čo ich to stojí. Odmena za vysvedčko? Určite áno. Založíme akvárium, už niekoľko dní listujú v atlase rybičiek, kto bude mať ktorú.“
KAROL ŠPES, 4 deti: „Rodičia ma počas základnej školy odmeňovali len symbolicky. Rovnako to teraz robím ja. Máme tri deti na prvom stupni základnej školy a nejaké špeciálne odmeny sa nikdy nekonali. Ešte tak návšteva cukrárne. Naše deti dostávajú pochvalu, či pohladenie za každý úspech a dobrú známku počas celého roka.“
ROMANA KANOVSKÁ, 2 deti: „Nikdy som nedostávala za výborné známky materiálnu odmenu ani peniaze, ani som ich neočakávala. Najväčšou odmenou bolo, keď mi rodičia dali najavo, že sú hrdí na svoju šikovnú dcéru. V našej rodine vždy rozoberieme konkrétne výsledky, a to najmä v porovnaní s polročným vysvedčením a predchádzajúcim školským rokom. V prípade úspechov a zlepšení nešetríme chválou a hovoríme o tom, akí sme hrdí na naše dieťa. V prípade zhoršení sa snažíme v dieťati vzbudiť potrebu si výsledky v ďalšom roku zlepšiť. Zásadne deti za vysvedčenie netrestáme.“
Autor: Jarmila Horáková / Škola, rodina