Pamätáte sa na obligátnu otázku: „Čo počúvaš?“ Na začatie nového kamarátstva stačila len správna odpoveď. Medzitým sme dospeli a na tom, či sme metalisti, alebo depešáci, až tak nezáleží. Žeby sa v dospelosti naše nároky na kamarátstvo znižovali? Práve naopak - do konkurzu na voľné miesto blízkej priateľky iba pribudli nové požiadavky a ďalšie prijímacie kolá. Spoločný hudobný vkus nie je na zahodenie, no najviac bodov sa dá získať v kategóriách úprimnosť, dôvera, srdečnosť, schopnosť počúvať a povzbudiť.Moje prvé roky v Anglicku boli plné priateľstiev. Nikdy netrvali príliš dlho, no samotu som nepoznala. Bývala som vo veľkom dome spolu s ďalšími Slovákmi a Čechmi, s ktorými sme sa delili o nájomné, ale aj o radosti a starosti. Neskôr som sa vydala a s manželom sme si vystačili sami pre seba - ak nerátam občasné návštevy u spoločných známych a nedeľný výlet k jeho rodičom. Problém nastal až po našom rozvode, keď som zostala sama s trojročným synom. Presťahovala som sa do domu, ktorý sa mi zdal obrovský a prázdny. Situácia sa zmenila pri rozbiehaní vlastného obchodu, keď som si našla na výpomoc dievča zo Slovenska, ktoré sa mi stalo dobrou kamarátkou. Telefonujeme si dodnes, no keď sa pred šiestimi rokmi presťahovala k svojmu priateľovi, začala ma znovu trápiť samota. Vtedy som vyskúšala internet a webové sociálne stránky, ktoré mi priniesli nové kontakty a môj spoločenský život sa začal pomaly rozbiehať. S množstvom ďalších kamarátov zo Slovenska, ale aj zo Srí Lanky, Peru, Venezuely alebo zo Sýrie som sa zoznámila na známych trhoch v Camden Town, kde som začala pracovať. Vytvoriť si okruh priateľov mi trvalo pomerne dlho. Dnes už viem, že udržať si priateľstvo nie je jednoduché, pretože každý máme svoj život, rodinu a zamestnanie. O to viac si naše kamarátstvo vážim, a preto trvám na pravidelných akciách a stretnutiach. So zadanou kamarátkou chodíme na nákupy a kávičky počas týždňa, so slobodnou kamoškou navštevujeme cez víkend obľúbené kluby. V nedeľu chodíme s partiou priateľov na salsu a slnečné dni využijeme na grilovačky na záhrade alebo na domáce posedenia pri vínku. Ľuďom, ktorí sa ocitli bez priateľov, odporúčam najmä sociálne webové stránky a nebáť sa prijať pozvanie na kávu alebo drink od kolegov a známych. Keď nijaké neprichádza, naberme odvahu a zavolajme ich my.
„Detské priateľstvá sa uzatvárajú rýchlo – stačí zopár hodín na ihrisku. Vznikajú spontánne a emotívne, na základe hier a spoločných záujmov o konkrétne veci. V zrelom veku sme pri hľadaní novej dôvernej kamarátky obozretnejšie, k emóciám sa pridáva rozumové zvažovanie, viac si zakladáme na zásadách a podmienkach priateľstva,“ hovorí psychologička Mária Kadlečíková a dodáva: „V dospelosti sme jednoducho oveľa viac vyberavé a blízke priateľstvá sa nám uzatvárajú oveľa ťažšie a pomalšie.“
Priateľstvo na večné veky?
Hovorí sa, že najlepšie kamarátky si nájdeme iba počas detstva alebo štúdií. Teda vtedy, keď nám na kamarátstvo stačí spomínaný fešák v tretej lavici alebo členstvo vo funklube Michaela Jacksona. Ako je vôbec možné, že takéto kamarátstva pretrvajú do dospelosti? „Hodnotné priateľstvá sú založené na dlhodobom poznaní a tento predpoklad spĺňajú práve kamarátstva z mladosti,“ vysvetľuje doktorka Kadlečíková.
Bolo by však naivné očakávať, že priateľstvo uzavreté v školskej lavici vydrží nepretržite až do dôchodku. „Na sklonku puberty sa priateľstvá často rozchádzajú a dovtedy nerozlučné kamarátky sa začínajú uberať rozličnými smermi. Prídu stredné a vysoké školy, nové zamestnanie, vycestovanie do zahraničia, manžel a deti. Jedna sa možno vydala hneď po maturite a má už druhé dieťa, ďalšia prežíva prvé materstvo a v jeden pekný deň sa stretnú kdesi v parku na ihrisku a opäť majú niečo spoločné. Emocionálne väzby sa oživia a zrazu sa zdá, akoby sa nevideli iba týždeň. To je na takomto kamarátstve najhodnotnejšie. Priateľstvá, ku ktorým sa dokážeme vrátiť a ktoré majú aj po určitom období cenu, tie si treba hladkať a opatrovať.“
Aspoň jedno krátke stretnutie s kamarátkou pri káve alebo telefonát týždenne sa nám určite oplatí. A to aj vtedy, keď pracujeme na dôležitom projekte, máme kopu starostí s deťmi alebo manželom. Pretože inak jedného dňa možno zistíme, že nám žiadna priateľka nezostala.
Pátranie v minulosti
Najjednoduchší spôsob, ako si nájsť kamarátku, je obnovenie starých väzieb z minulosti. Často spomíname na najlepšiu priateľku zo základnej školy? Tak prečo sa jej neozvať? Telefónne číslo by sme kdesi v útrobách mobilu našli, ale na zavolanie nám chýba odvaha. Škoda, pretože naša dávna kamarátka na nás možno myslí podobne často, ako my na ňu. Isté riziko, že sa z nej stala nafúkaná hus, tu existuje, no je celkom pravdepodobné, že sa po niekoľkých rozpačitých frázach roztárame tak, akoby nás od posledného stretnutia nedelilo desať rokov, ale zopár hodín.
Podobnú skúsenosť má aj doktorka Kadlečíková: „S mojou kamarátkou z detstva sme sa v istom čase rozišli rôznymi cestami. Osud nás spojil až vtedy, keď sa mi narodil syn a priateľke dcéra. Jednoducho som sa odhodlala, vytočila číslo a ozvala sa jej s vetou, či nechce spoznať môjho syna a že ja by som rada spoznala jej dcérku. Dali sme sa opäť dohromady a naše kamarátstvo trvá dodnes, keď nám k deťom pribudli aj vnúčatá. Naše stretnutia sú plné eufórie a naopak, veľmi nás trápi, keď sa nemôžeme dlhšie vidieť.“
Takéto kamarátstvo zažijeme v živote možno jedno, nanajvýš dve. Bola by ich škoda prepásť pre obavy z trápnych momentov ticha. Ak sa predsa len nevieme odhodlať, skúsme internetové sociálne stránky, ako sú facebook, skype, ICQ, spoluziaci.sk, linkedIn a iné. Či sa naša stratená kamarátka nachádza v zapľuvanej dedine na Aljaške, alebo sa vydala kamsi do Maroka, na jednej zo sietí ju s veľkou pravdepodobnosťou nájdeme a možno ju o niekoľko mesiacov prídeme navštíviť.
Lovenie v prítomnosti
Niekedy však staré kontakty z najrôznejších dôvodov obnoviť nevieme alebo nechceme. Možno sme sa ocitli v cudzom meste, kde zatiaľ nikoho nepoznáme, možno sme zostali v rodnej dedine a naše kamarátky sa porozlietali po svete. Aj v dospelom veku si môžeme nájsť priateľku, len to možno pôjde o niečo ťažšie ako v detstve. „V každom prípade treba hľadať všetky možnosti stretávania sa s rovnocennými partnerkami,“ radí doktorka Kadlečíková.
„Ak máme dieťa, u lekára, na detskom ihrisku alebo v materskom centre je predsa dostatok príležitostí na zoznámenie s ďalšími mamičkami. Svoju krvnú skupinu môžeme hľadať aj medzi kolegami alebo priateľkami manželových kolegov. Dôležité je nebáť sa ísť do spoločnosti, oťukávať si okolie, stretávať sa s ľuďmi pri akejkoľvek príležitosti, ktorá sa nám naskytne.“
Ak nepatríme medzi spoločenské typy a lepšie sa cítime medzi štyrmi stenami s knižkou v ruke, nezostáva nám nič iné, len sa premôcť. „Uzavreté povahy by možno mnohokrát chceli nadviazať kontakt s nejakou sympatickou osobou, no brzdí ich v tom hanblivosť. Dá sa prekonať iba tak, že pôjdu proti svojej prirodzenej ostýchavosti a prinútia sa byť spoločenskí. So stúpajúcim počtom skúseností a známostí ustúpi aj počiatočný blok a nadväzovanie nových známostí im pôjde oveľa ľahšie,“ hovorí psychologička a na záver dodáva: „Každému by som odporúčala neustále sa okolo seba obzerať a hľadať spriaznené duše. Neuzatvárajme sa pred ľuďmi, pretože s každým vzťahom v živote iba získame.“
Udržať si priateľstvo nie je jednoduché
Ivana Franeková (33), súkromná podnikateľka
Nebola som dosť cool a bolo mi to jedno
Hana Tureková (26), administratívna pracovníčka
Pred niekoľkými rokmi som sa dostala do situácie, keď som zrazu nevedela, čo so svojím životom. Nebolo mi jasné, čo ma baví, čo chcem študovať a v akej sfére pracovať, a tak som odcestovala. Na jeden rok do Írska a na pol roka na Ibizu.
V Írsku som študovala grafický dizajn. V škole som si nenašla nijakých kamarátov, pretože si všetci mysleli, že som čudná. Asi im bolo podozrivé, že mám v písomnej angličtine menej chýb ako oni a že nenadávam na vyučujúcich. Nebola som ani dosť cool a najhoršie bolo, že mi to bolo jedno.
Španieli na Ibize sú zasa s každým kamaráti po dvadsiatich sekundách od zoznámenia, ale väčšinou ich to podobne rýchlo aj prejde. Slovákov som v zahraničí nevyhľadávala. Občas bolo fajn pokecať si s niekým v rodnom jazyku, ale viac ma bavili ľudia z iných krajín.
Kamaráti zo Slovenska mi však chýbali, a veľmi. Bola som s nimi v kontakte – nie práve intenzívnom, ale myslím, že naše kamarátstva tým veľmi neutrpeli. Najviac som im závidela, že môžu byť pri všetkom, o čom som sa ja dozvedela iba z internetu a to, čo mi uniklo, ma veľmi mrzelo...
Po návrate domov mi pribudli aj úplne noví priatelia. Väčšinou prevláda názor, že skutoční kamaráti sa dajú nájsť iba do veku dvadsiatich rokov a tí, čo prídu neskôr, sú už len známi. U mňa to funguje skôr naopak. Mám 26 rokov a až na niekoľko výnimiek ma väčšinou ťahajú zo šlamastík kamoši, ktorí ma poznajú iba zopár rokov. Na druhej strane sa vždy poteším, keď sa mi ozve niektorý dávny kamarát alebo kamarátka, stretneme sa po dlhom čase a fungujeme, ako keby sme sa nevideli iba týždeň, takých však veľa nie je.
Mužské a ženské priateľstvá na internete
Americká spoločnosť RapLeaf vypracovala rozsiahlu štúdiu, ktorá skúma správanie vyše tridsať miliónov účastníkov internetových sociálnych sietí, ako sú napríklad Facebook, Flickr, Skype, alebo ICQ. Z výsledkov výskumu vyplynulo:
80 % účastníkov sociálnych sietí má menej ako stovku zaregistrovaných priateľov. Z tejto skupiny majú ženy v priemere 62 priateľov, muži 57. 9 % účastníkov má viac ako 100 priateľov, ženy majú priemerne 185 priateľov, muži 172. Menej ako 1 % účastníkov má viac ako 1000 priateľov. V tejto skupine mierne dominujú muži. Ženy strávia viac času komunikáciou s už získanými priateľmi. Aktivita mužov sa skôr sústreďuje na získavanie nových známostí, než na upevňovanie už existujúcich kontaktov. Celkovo strávia na sociálnych sieťach viac času ženy, ktoré majú tiež viac priateľov.
Ako si uloviť kamarátku?
Ak ste mamičkou na materskej, máte vyhrané. Na detských ihriskách, v materských centrách, parkoch či podujatiach pre deti sa nachádzajú desiatky ďalších žien prahnúcich po kamarátke. Ďalším vhodným prostriedkom na zoznámenie je vlastný pes. Najlepšie taký, čo nešteká a nehryzie. Objavili ste v práci kolegyňu, o ktorej si myslíte, že sa s ňou dá stráviť viac než osem pracovných hodín denne? Skúste si spolu poklebetiť pri káve z automatu a keby niečo, desať minút rozhovoru zvládnete aj s tou najnudnejšiou spoločníčkou. Zapíšte sa do kurzu salsy alebo argentínskeho tanga. Že nemáte partnera? Neriešia to ani ďalšie ženské návštevníčky, ktorých je na tanečných kurzoch väčšina. Pre nešportovo založené typy je tu napríklad angličtina, kurzy varenia, šitia, háčkovania... Skúste si zasurfovať na internete. Stačí popátrať na facebooku a za pár dní máte na svojom konte minimálne dvadsať stratených kamarátiek z detstva alebo študentských čias. Na zahodenie nie sú ani rôzne diskusné fóra. Na internetovom chate medzi samými dvanásťročnými deťmi si však vhodnú kamarátku nájdete len ťažko.