Kaštieľ v Betliari
Obec Betliar, vzdialená len 7 km od baníckeho mesta Rožňava, sa preslávila kaštieľom s rozložitým parkom v anglickom štýle. Kaštieľ bol vybudovaný pravdepodobne na základoch malého vodného hradu vo vlastníctve rodiny Bebekovcov na začiatku 18. storočia. Patril, tak ako veľká časť dnešného Gemera, do vlastníctva uhorského šľachtického rodu Andrássyovcov. S malými prestávkami ho vlastnili potomkovia tejto šľachtickej rodiny až do roku 1945.
Múzeum, ktorého expozície sa v kaštieli nachádzajú, predstavuje i prierez bývaním šľachty v jednotlivých historických obdobiach. V kaštieli sa nachádza i obrazáreň rodu Andrássyovcov, zbierka portrétov historických osobností, krajinomalieb a malieb s poľovníckym motívom, či knižnica, ktorá obsahuje vyše 15 000 zväzkov z oblasti teológie, geografie, historickej vedy a vedy o štáte. Knihy sú písané v maďarskom, latinskom, anglickom a nemeckom jazyku. Knižnicu začali budovať v 18. storočí a jej pôvodné sídlo bolo v rotunde, stojacej pri vstupe do areálu kaštieľa, do priestorov kaštieľa sa presťahovala až začiatkom 20. storočia. Exponátmi poľovníckeho múzea, tiež umiestneného priamo v kaštieli, sú najmä poľovnícke trofeje a zbrane, suveníry, ktoré majitelia kaštieľa priniesli z rôznych kútov sveta.
Trofeje z afrických a ázijských zemí, ktoré malých návštevníkov zaujmú najviac, sú súčasťou expozície svetových rarít. Tu nájdete i dve egyptské múmie - múmiu kňaza a múmiu dieťaťa. Doviezť do svojho kaštieľa ich nechal pravdepodobne Emanuel alebo Gejza Andrássy.
Park v anglickom štýle s exotickými drevinami začali budovať koncom 18. storočia. Rozloha parku je v súčasnosti 70 hektárov (niektoré zdroje uvádzajú rozlohu až 80 ha) a postupne prechádza v lesopark a zvernicu. Je obohatený mnohými prvkami záhradnej architektúry, inšpirovanými v mnohých kútoch sveta. V parku sa nachádza i umelý vodopád, jeden z najväčších na Slovensku. Dôkladná prehliadka kaštieľa a parku je časovo náročná, takže si s deťmi vyhraďte na návštevu celý deň.
Hrad Krásna Hôrka
Z Rožňavy smerom na Košice sa pri "hradskej" týči jeden z najkrajších slovenských hradov - Krásna Hôrka. Hrad, opradený legendami o nešťastných láskach, prešiel vlastníctvom viacerých významných šľachtických rodov tohto regiónu. Za prvých staviteľov sa považujú rody Mariássyiovcov a Batizovcov, no najdlhšie na hrade panovali Bebekovci a Andrássyovci.
Za čias Bebekovcov sa na hrade razli falošné mince či pod záštitou hradného pána - lúpežného rytiera sa z kostolných zvonov odlievali delá. Lepšie časy zažil hrad v časoch, keď dedičné právo hradných kapitánov získali Andrássyovci. Tí hrad perslávili i prostredníctvom románu maďarského spisovateľa Móra Jókaia, ktorý vytvoril legendu o láske hradného kapitána ku krásnej Julianne, kým doma naňho čakala manželka Žofia. Tá Žofia, ktorej mumifikované telo môžu návštevníci hradu vidieť v hradnej kaplnke a ktorá vraj zdvihnutou rukou zabránila otcovražde pri návrate svojho neverného manžela.
Tajomstvom bol i život jedného z posledných majiteľov hradu Dionýza Andrássyho s manželkou Františkou. Pamiatkou na ich veľkú lásku je mauzóleum v podhradí, ktoré stráži socha obľúbeného psíka manželov - Tascherla.
Ešte jednu múmiu môžete vidieť na vlastné oči - je súčasťou expozície Gemersko - malohntského múzea v Rimavskej Sobote. Je to egypťanka Tašeritnetiah a môžete ju vidieť denne od 9.00 do 17.00, v soboty a nedele do 16.00.
Praktické informácie
Otváracie hodiny a vstupné:
- Hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí
- Betliar
Upozornenie: Múzeá sú počas sezóny otvorené denne okrem pondelka, posledné prehliadky začínajú o 16:30
Zaujímavosti v okolí
Banícke múzeum v Rožňave
Kostol v Štítniku
Dobšinská ľadová jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa
Budova Prvého slovenského gymnázia v Revúcej