Kodaň prekvapí. Začína sa to architektúrou, prístavmi, kanálmi, ktoré spájajú mestské štvrte ako v Benátkach, moderným dizajnom, ktorý vyráža dych a končí sa to životným štýlom obyvateľov.
Okolie mesta a ostrov Sjaelland, na ktorom sa hlavné mesto Dánska nachádza, zase vyzerá ako vystrihnuté z filmov Ingy Lindströmovej. Jednoducho romantika v priamom prenose. Oplatí sa ju vidieť práve v najkrajšom ročnom období - v lete.
Slnko inclusive
Dáni hovoria, že neexistuje zlé počasie, ale nevhodne oblečený turista. Viac ako polovicu dní v roku fúka ostrý vietor a zatiahnutá obloha znepríjemňuje dni. Ale ak vykukne slniečko, je o to silnejšie, akoby doháňalo zameškané. To isté robia aj tamojší obyvatelia.
Pri 16 stupňoch odhaľujú ženy v letných šatách holé nohy aj ramená a všetci sa kúpu v Severnom mori, ktoré v lete dosahuje maximálnu teplotu 18 až 20 stupňov. Dáni sú jednoducho otužilí!
Napokon, nič iné im ani nezostáva, pretože priemerná letná teplota nepresiahne 17 stupňov. Preto sa odporúča navštíviť túto severskú krajinu v lete, keď je slnko na nebi akýmsi bonusom a zárukou pekných zážitkov.
Život na dvoch kolesách
Ak ste si doteraz mysleli, že Holanďania patria medzi najväčších bicyklových fanatikov, ste na omyle. V Dánsku je zaregistrovaných viac bicyklov ako áut. Presvedčíte sa o tom na každom kroku. Húfy cyklistov smerujúcich z bodu A do bodu B majú prednosť všade a celý dopravný systém sa im podriaďuje.
Dáni jazdia na bicykloch v každom ročnom období, dokonca aj v zime do divadla či do nemocnice. Bicyklovanie nepovažujú za šport, ale za dopravný prostriedok. Takýto lacný spôsob prepravy odporúčajú aj každému návštevníkovi mesta.
Mestské bicykle sa dajú požičať na vybraných miestach, takisto ako nákupný vozík pred supermarketom. Výhodou dvojkolesového tátoša je rýchlosť a dostupnosť na miesta, kam sa metrom či autom nedostanete. A okrem toho, mesto leží na rovine, takže aj turisti bez kondičky zvládnu bez problémov prehliadku mesta. A čo si netreba nechať ujsť?
Tak napríklad zámok Rosenborg Slot v kráľovskej záhrade, Glyptotéku, zábavný park Tivoli, botanickú záhradu, most Oresund, ktorý spája dánsku Kodaň so švédskym Malmö či skvost nedávno zosnulého českého architekta Jana Kaplického - obytný dom Metropolis v južnej časti mesta.
Nyhavn, pupok Kodane
Ďalšou možnosťou, ako spoznať mesto, je výletná plavba po kanáloch, ktorá trvá hodinu a prevezie vás najkrajšími zákutiami. Všetky lode štartujú v prístave Nyhavn neďaleko námestia Kongens Nytorv, kde ústi pešia zóna.
Malebnosť prístavu tvoria staré domy a plachetnice, kde sa vedľa seba strieda jedna reštaurácia za druhou. Prehliadku mesta loďou si nemusíte rezervovať vopred, stačí prísť a nasadnúť na jednu z nich.
Počas hodiny plavby uvidíte najväčšie atrakcie mesta, ako sú symbol Kodane socha Malej morskej víly, budova opery, kráľovská knižnica, zákutia ostrova Christianshavn s malebnými domčekmi zo 17. storočia, sídlo kráľovnej Margrethe II. palác Amalienborg a ostrov Slotsholmen s palácom Christiansborg, ktorý slúži ako sídlo parlamentu.
Moderný dizajn
Dáni patria medzi priekopníkov dizajnu. Vybrané kúsky nájdete vari v každej dánskej domácnosti. Arne Jacobsen patrí medzi najslávnejších dánskych architektov a dizajnérov a jeho prítomnosť cítiť v Kodani na každom kroku. Z modelu stoličky 3107 sa predalo viac ako päť miliónov kusov po celom svete.
Ním navrhnuté kreslá ako Egg či Swan sú roztrúsené po kaviarňach, reštauráciách, hoteloch a obchodoch. Posedieť si v nich môžete aj v prvom dizajnovom hoteli na svete, ktorý navrhol práve Jacobsen a nachádza sa v srdci Kodane.
Milovníci histórie dizajnu, ale aj najnovších vizionárskych trendov by si nemali nechať ujsť návštevu Dánskeho múzea umenia a dizajnu a Centrum dánskeho dizajnu. Ak vás tento svet pohltí, zájdite do legendárneho obchodného domu Illums Bolighus na pešej zóne Amagertorv. Na štyroch poschodiach ponúka to najlepšie zo škandinávskeho, ale aj európskeho dizajnu. Odísť domov s prázdnymi rukami by bola veľká škoda.
Ako sa tam dostať a kde prespať
Do Kodane lieta priamo z Bratislavy Sky Europe Airlines, z Viedne letecká spoločnosť Air Berlin. Spiatočná letenka na jún stojí okolo 200 eur, ale ak si ju zarezervujete s predstihom, vyjde vás aj na polovicu.
Pri ubytovaní v Kodani rátajte s vyššími výdavkami. Obyčajný hotel stojí okolo 1000 - 1500 Dkk ( 133 - 200 eur). Lacnejšie, ale nie horšie ubytovanie ponúka sieť hostelov na www.danhostel.dk. Nie nadarmo sa hovorí o Dánoch ako o priekopníkoch v dizajne.
Vrelo odporúčame prespať pár nocí v jedinom dizajnovom hosteli na svete, kde dvoj- až štvorposteľová izba s kúpeľňou stojí približne 520 - 780 Dkk (70 - 104 eur). Prirátať si však musíte miestnu taxu a poplatok za posteľnú bielizeň či raňajky.
5 miest, ktoré musíte vidieť
7845 m dlhý most/tunel Oresund, ktorý spája dánsku Kodaň so švédskym Malmö
zábavný park Tivoli z 19. storočia
obytný dom Metropolis českého architekta Jana Kaplického
obchodný dom Illum s dizajnovým nábytkom a doplnkami
prístav Nyhavn