Voda je základ
Dodržiavať pitný režim je, samozrejme, v lete absolútne nevyhnutné, ak nechceme vyschnúť na kosť. Dehydratácia nie je nepríjemná len preto, lebo máme sucho v hrdle, ale predovšetkým znižuje našu výkonnosť, takže všetko v práci nám trvá dvakrát tak dlho, ako keď dbáme na pravidelný prísun tekutín.
Náš mozog totiž zúfalo potrebuje vodu, aby mohol správne fungovať. Okrem toho nedostatok vlahy vysušuje pokožku, takže sa scvrkáva ako pergamen a predčasne starne. V horúčavách by sme mali vypiť denne aspoň 2,5 až 3 litre tekutín, najlepšie vlažných, približne izbovej teploty.
Vhodné je striedať bylinkové, ovocné a zelené čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy s minerálkou alebo čistou vodou. Ak sa práve snažíme schudnúť nejaké to kilečko do plaviek, najlepšie nám poslúži voda s vytlačeným citrónom, ktorá zlepšuje metabolizmus. Keď popoludní odpadávame od únavy, môžeme si dať na povzbudenie šálku kávy. Vždy by sme ju však mali zapiť pohárom vody, lebo káva odvodňuje.
Rýchle osvieženie
Optimálna teplota na prácu v kancelárii má byť od 23 do 27 stupňov, prípustné hodnoty sú od 20 do 28 stupňov. Keď sa ručička teplomera vyšplhá nad tridsiatku, náš organizmus sa prehrieva, ľahšie sa unaví a ťažšie koncentruje na duševný výkon.
Proti únave nám ako prvá pomoc poslúži čerstvý vzduch. Ráno, keď ešte nie je horúco, by sme mali kanceláriu dobre vyvetrať. Počas dňa, keď je vzduch vonku prehriaty, je lepšie nemať dokorán otvorené okná. Stiahnime žalúzie, aby sa dnu dostalo čo najmenej slnečných lúčov.
Na čo máme nárok
Na globálne otepľovanie, našťastie, myslí aj Zákonník práce. Počas horúcich dní je nám zamestnávateľ zo zákona povinný zabezpečiť pitnú vodu, táto povinnosť býva často upravená v kolektívnej dohode, kde môže byť napríklad uvedený počet minerálnych fliaš na hlavu.
Ak nie je na pracovisku klimatizácia, mal by nám šéf upraviť pracovný čas tak, aby sme neboli vystavení extrémnym teplotám. Buď by nám ho mal skrátiť, alebo prerušiť počas najhorúcejších poludňajších hodín, prípadne posunúť začiatok pracovného času na skoršie ranné hodiny.
Decentne a ľahko
Letný pracovný šatník je dilemou mnohých pracujúcich žien, najmä tých, ktoré sú zamestnané vo firmách, kde sa vyžaduje decentné elegantné oblečenie. Našťastie, dnešná móda je dosť variabilná na to, aby sme sa aj v tomto prípade vynašli.
Tričká so špagetovými ramienkami, minisukne a sandáliky si necháme na víkend. Namiesto toho uprednostníme šaty a blúzky s krátkym rukávom, sukničky po kolená a kožené lodičky s otvorenou pätou a špičkou. V topánkach s prímesou umelej hmoty riskujeme, že nám v nich noha nebude dýchať, čo sa okamžite prejaví nie práve príťažlivým zápachom.
Aj materiály, z ktorých je ušité oblečenie, by mali byť zásadne prírodné a vzdušné, aby sme sa v nich nespotili ešte skôr, než stihneme doraziť do práce. Nadmerné potenie môže vyvolať kožné ochorenie, ktorého sa len tak ľahko nezbavíme, preto sa tento fakt neoplatí podceňovať. Je vhodné zvoliť si voľnejšie strihy šiat, ktoré veľmi neobopínajú telo a svetlejšie farby, ktoré lepšie odrážajú svetlo ako tmavé.
Čo na tanier?
Zabetónovať si v letných horúčavách žalúdok ťažkou stravou, je bohapusté plytvanie energiou. Ak totiž telo veľmi zamestnáme trávením, zaťažíme tak krvný obeh, odobe-rieme organizmu priveľa síl a budeme ešte unavenejšie, akoby sme vôbec nič nejedli. Vyprážané mastné jedlá a zákusky sú absolútne nevhodné.
Aj ťažké červené mäso by sme mali konzumovať len s mierou. Naopak, vhodné sú ľahké zeleninové polievky, kyslomliečne výrobky, ryby, hydina a samozrejme, čerstvé ovocie a zelenina. So šalátmi by sme to však nemali fanaticky preháňať, inak nám hrozí nepríjemné nadúvanie.
Ak si radi robíme šalát doma a nosíme si ho v obedári do práce, mali by sme si doň pridať dresing až teste predtým, ako ho budeme jesť. A samozrejme, hneď ráno, keď prídeme do práce, ho uložiť do chladničky, kde na nás bezpečne počká až do obeda. Máme nezadržateľnú chuť na sladké? Ideálnym dezertom na horúce dni je vychladený jogurt alebo tvaroh s ovocím. Akurát by sme si ho nemali dať tesne po polievke, inak nám hrozí, že nám v črevách vypukne revolúcia.
Doping pre dušu
Zdá sa nám, že dovolenka je zatiaľ v nedohľadne, a tak len ticho závidíte šťastlivcom, ktorí sa práve vyvaľujú na pláži? Doprajme si trochu prázdninovej romantiky aj v práci. Urobme si letný ovocný drink v koktailovom pohári, prinesme si z kvetinárstva nejakú peknú rastlinku v črepníku, dajme si na počítač pozadie s morským pobrežím alebo použime namiesto ťažidla mušľu, ktorú sme si priviezli z poslednej dovolenky.
Obklopme sa veselým farbami. A neznamená to, že musíme hneď vymaľovať celú kanceláriu. Stačí si kúpiť peknú farebnú šálku alebo nejakú inú milú drobnosť, ktorú budeme mať na očiach a ktorá nám dodá viac optimizmu. Namiesto uponáhľaného obeda v závodnej jedálni vybehnime s kolegyňami o pár ulíc ďalej do reštaurácie s terasou. Jednoducho, užívajme si leto, koľko sa len dá, bez ohľadu na to, či práve musíme, alebo nemusíme pracovať.
S klimatizáciou alebo bez?
Klimatizácia nám môže účinne pomôcť udržať v miestnosti znesiteľnú teplotu. Nemala by však byť nastavená na prinízke hodnoty, aby sme po prechode z chladu do tepla nedostali teplotný šok. Ak nám býva v klimatizovanej kancelárii zima, mali by sme si do práce zobrať svetrík, šál alebo niečo iné, čo nás ochráni pred chladom. Inak nám hrozia rôzne neduhy z prechladnutia - uroinfekt, bolesť krížov, krčnej chrbtice alebo hrdla.
Na klimatizáciu by si mali dávať špeciálne pozor nielen zimomravé typy, ale aj nositelia kontaktných šošoviek. Vzduch z nej totiž vysušuje očné spojivky. Preto je vhodné kvapkať si v priebehu pracovného dňa do očí umelé slzy, ktoré sa dajú bežne kúpiť v lekárni.
Keď klimatizáciu vyslovene neznášame, je vhodné urobiť si raz za čas v miestnosti prievan, ak sa to dá, získať trochu vzduchu z chladnejších priestorov budovy, napríklad z chodby, a ochladzovať sa studenou vodou. Pozor na ventilátory! Ak ich máme pustené pridlho, môžeme skončiť s prievanom v ušiach.