SME

Nebojme sa pocitov

Potlačená radosť, smútok alebo podvedomý strach nám môžu poriadne znepríjemniť život. Zbavíme sa ich, len ak im budeme čeliť.



Sme často chorí, nevieme nadviazať dlhodobý vzťah alebo sa nám nedarí v podnikaní? Možno je na vine problém, ktorý súvisí s naším rodinným systémom a je taký hlboko skrytý v našom vnútri, že si ho ani sami neuvedomujeme.Terapeutickú metódu rodinných konštelácií formou jednodňových seminárov ponúkajú aj ľudia, ktorí nie sú psychoterapeuti. Človek po absolvovaní seminára niekedy potrebuje pomoc s integráciou a pochopením zážitkov. Preto je vhodné vopred si zohnať zopár referencií o človeku, ktorý seminár vedie a aké máva výsledky, respektíve či spolupracuje s odborníkom, na ktorého sa potom môžme obrátiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z terapeutických metód, ktoré sa venujú ich odhaľovaniu a riešeniu v širších súvislostiach, je stavanie rodinných konštelácií. Vychádza z metódy Nemca Berta Hellingera. Ako katolícky misionár pôsobil v prvej polovici minulého storočia v Afrike, kde sa zúčastňoval na rituáloch černošských kmeňov.

Uvedomil si pri nich, aké liečivé je vykazovať predkom náležitú úctu a že osudy ľudí sú úzko prepojené s ich rodinnou históriou. Po návrate do Európy sa vzdelával v psychoterapii a v 80. rokoch minulého storočia predstavil metódu rodinných systémových konštelácií. Na Slovensko ju uviedol renomovaný švajčiarsky psychoterapeut Ivan Verny.

Najskôr sa len pozerajme

Čo si máme pod rodinnými konšteláciami predstaviť? „Klientom odporúčam, nech si najskôr sami pozrú, ako terapie fungujú a potom sa rozhodnú, či si svoju konšteláciu chcú postaviť, alebo nie. Slovami sa ťažko vysvetľuje, o čo presne ide, a kým si to nezažijete, len ťažko si dokážete vytvoriť správny obraz," vraví Andrea Vanyová, klinická psychologička a psychoterapeutka.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke sa dá povedať, že ide o prístup, ktorý nechápe človeka ako indivíduum, ale ako súčasť väčšieho celku. Bert Hellinger touto metódou dokázal, že sme zviazaní s osudom našej rodiny tesnejšie, ako si pripúšťame. Aj udalosti, ktoré sa stali našim predkom, dajme tomu prastarým rodičom, môžu mať vplyv na náš súčasný život. „Ak sa napríklad u žien jednej rodinnej vetvy opakuje rovnaký telesný symptóm, je jasné, že to asi nebude problém každej zvlášť a pri liečbe treba vnímať aj tento kontext," vysvetľuje odborníčka.

Každú rodinu, spoločenstvo alebo kolektív ľudí, ktorých niečo spája, môžeme chápať ako systém. Je funkčný, ak sa v ňom udržuje rovnováha medzi dávaním a braním. Vo vzťahu rodičov a detí platí, že rodič dáva, dieťa prijíma, ak sa to deje naopak, deti trpia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším dôležitým princípom je dodržiavanie hierarchie - najdôležitejší vzťah v rodine je vzťah medzi otcom a matkou, až potom medzi rodičmi a deťmi. Prvorodení majú prednosť pred druhorodenými, získavajú viac privilégií, ale aj povinností.

Tretí dôležitý princíp je naplnenie potreby spolupatričnosti k systému a uznanie každého člena. Ak bol niekto z rodiny vylúčený (zbláznil sa alebo spáchal samovraždu) a hovoriť o ňom je tabu, systém ako celok trpí. Môže vzniknúť pocitový chaos, lebo niektoré emócie sa nevedomky prenášajú z generácie na generáciu. Vtedy hovoríme o prebratých pocitoch. Odhaliť ich môžeme pomocou jemného pátrania počas konštelácie a rituálmi ich vrátime tam, kam patria.

Zostavme si rodostrom

Ako prebieha samotné stretnutie a terapeu-tický proces? „Ľudia, ktorí prichádzajú na konštelácie, musia najskôr vyplniť dotazník. Týka sa histórie a dôležitých udalostí, ktoré ovplyvnili život rodiny," vysvetľuje odborníčka. Zisťuje sa, či niekto zomrel predčasne, či mali rodičia pred svadbou vážne vzťahy, ako prežili ľudia vojny, či bol niekto obeťou násilia, alebo ho zasiahlo znárodňovanie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akákoľvek z informácií môže byť kľúčová. Je tiež dobré vytvoriť si rodostrom. Pri ňom sa môže ukázať, že niektoré situácie a problémy sa v rodine opakujú alebo je medzi nimi zaujímavá súvislosť.
Zážitkový seminár prebieha tak, že skupina ľudí sedí v kruhu.

Človek, ktorý si chce postaviť svoj systém, najprv zadefinuje terapeutovi problém, ktorý rieši a potom spolu určia, čo by bolo dobrým výsledkom a ako sa to prejaví v bežnom živote. Terapeut rozhodne, či sa bude stavať rodina, alebo abstraktné systémy a symptómy. Spomedzi ostatných účastníkov si klient intuitívne vyberie ľudí, ktorí budú predstavovať rodinných príslušníkov i jeho samotného.

Rozmiestni ich v priestore, podľa toho, ako prežíva situáciu v rodine. Je dôležité, či sa na seba pozerajú, sú odvrátení i aká je medzi nimi vzdialenosť. Potom si sadne a pozerá sa. „Zástupcovia majú za úlohu sledovať pocity, ktoré sa u nich objavia a ktoré cítia. Terapeut sa na ne pýta a pracuje s nimi ďalej. Ich emócie sú rôzne - mravenčenie, tuhosť, slabosť alebo tendencie k pohybu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A často sa začnú cítiť a správať tak, ako ľudia, ktorých predstavujú. Môžu dokonca používať gestá človeka, ktorého predstavujú, pociťovať rovnaké bolesti," spomína Andrea Vanyová. Preto je dôležité po skončení konštelácií vystúpiť zo svojej roly fyzickým vytrasením sa.

Počas konštelácie sa odhaľujú skryté problémy, neriešené situácie, traumy... Potlačené zážitky sa vyplavia, naplno prežijú a môžeme sa od nich začať oslobodzovať. „Napríklad na Slovensku si málo mužov dovolí byť smutnými a plakať. Ako náhradný pocit si vyvinú zlosť a zúrivosť, ktorá je však nekonečná a oberá ich o energiu.

Ak sa v konštelácii dostaneme k takému bodu a zástupca si dovolí prejaviť bolesť, nastáva veľké uvoľnenie." Konštelácia je ukončená vtedy, keď si členovia systému nájdu miesto, kde sa cítia dobre. Vtedy môže klient vstúpiť do systému a vymeniť sa so svojím zástupcom. Získava novú energiu a iný pohľad na vec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zmena jeho emočného nastavenia môže vyvolať pohyb celého systému k rovnováhe. „Ako je možné, že to funguje? Na túto otázku vám dnes asi nikto celkom presne neodpovie. Je veľmi pravdepodobné, že prenos informácií a energií funguje ma princípe morfogenetických polí. Teóriu o nich vyvinul anglický biológ Ruppert Sheldrake," dodáva odborníčka.

Aj dieťa rieši problémy

Postavenie rodinného systému má prínos nielen pre klienta, ktorého problém sa rieši, ale aj pre ostatných, či už v terapeutickej skupine, alebo len prizerajúcich sa. Často sa stane, že človek vidí predobraz situácie, ktorá sa ho osobne dotýka. Systémom konštelácií sa dajú odbúravať nielen rodinné, ale aj pracovné problémy v rámci firmy. Môžete si tiež postaviť svoje sny alebo chronické symptómy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Napríklad anorexia a bulímia majú vždy súvislosť so situáciou v celej rodine a ako doplnková liečebná metóda sa odporúčajú aj konštelácie. Podobne sa dá postupovať aj pri chronických symptómoch, ako sú astma alebo psoriáza."

Niekedy sú konštelácie len prvým krokom k riešeniu zložitých problémov. Ľudia často hľadajú pomoc, keď sú zaseknutí v istých životných schémach, ktoré sú pohodlné, ale stávajú sa príliš úzkymi. Konštelácie môžu otvoriť nový pohľad na možnosti a riešenia. Zároveň sa pri nich spúšťajú silné emócie, ktoré potrebujeme rozumovo aj pocitovo spracovať a integrovať do života. Preto je dobré, ak sú súčasťou dlhodobejšej terapie.

Ku komu mám ísť na konštelácie?

Vyznáme sa vo svojich pocitoch?

  • primárne: intenzívne a prirodzené, dávajú nám istotu a pokoj

  • náhradné: hnev, nervozita, plač. Ochromujú našu činnosť, oberajú nás o energiu

  • prevzaté: osvojili sme si ich od niekoho z rodinného systému, ale máme pocit, že k nám celkom nepatria

  • metapocity: neobsahujú emócie, len koncentrovanú energiu (pokora, múdrosť,pokoj, hlboké uspokojenie)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Často v sebe živíme emócie, ktoré nám energiu skôr kradnú, než aby nám pomáhali. Preto je dôležité ich odhaliť a zbaviť sa ich.

Základné ľudské potreby, od ktorých závisia naše vzťahy

  1. potreba spolupatričnosti - príslušnosť k rodine, ktorá je narušená, ak je jeden člen vylúčený alebo odmietaný

  2. udržiavanie rovnováhy medzi dávaním a prijímaním - vtedy môžeme vzťah prežívať ako šťastný

  3. potreba zachovania hierarchie v spoločnosti - pokiaľ potreby nie sú dostatočne napĺňané, môžu sa rozvinúť problémy, ktoré ovplyvnia smerovanie celého nášho života

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 437
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 394
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 443
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 039
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 627
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 074
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu