SME

Prázdniny u starých rodičov majú svoje čaro

Na letné prázdniny u starých rodičov radi spomíname aj v dospelosti. Často sú pre nás tieto dni cennejšie ako exotická dovolenka.

Dva mesiace letných prázdnin sú nekonečne dlhé a pre mnohých zamestnaných a vyťažených rodičov vzniká dilema, ako ich zmysluplne vyplniť. Ak majú deti starých rodičov, je to nesporná výhoda. Časť prázdnin môžu stráviť spolu s nimi a je pritom úplne jedno, či je to romantický pobyt na vidieku, alebo u starých rodičov v meste. Podľa psychológa Jindřicha Cupáka je dôležitejšia skutočnosť, že čas strávený so starými rodičmi je pre dieťa po citovej stránke nenahraditeľný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je to život sám a pre dieťa je to nenahraditeľná skúsenosť," povedal psychológ.

SkryťVypnúť reklamu

Bez starých rodičov sú deti podľa neho ukrátené o množstvo skúseností, ktoré im nedokážu celkom sprostredkovať ich rodičia. „Tento vzťah je obohatený o prejavy citu, ktorý je zrelý a obrúsený životnými skúsenosťami," hovorí Cupák. Prejavy lásky starých rodičov k deťom sú prosté a zbavené časového aj existenčného tlaku, pod ktorým sa neraz nachádzajú rodičia detí. Majú viac času jeden na druhého, a preto sa navzájom aj dokážu viac otvoriť.

Rodinné historky

Pre deti, ktoré žijú celý školský rok pod tlakom povinností, je to nesmierne cenné. Niekto im dáva najavo, že má na nich dostatok času, miluje ich a chce s nimi zažiť niečo pekné. Starí rodičia majú viac životných skúseností a niekedy aj chuti a času ako rodičia. Táto vzájomná väzba sa utužuje rozprávaním rodinných príbehov. „Deti majú zväčša záujem dozvedieť sa niečo nové z rodinnej histórie, ktorej sú súčasťou. Zväčša sa dozvedia historky, čo ich rodičia možno ani nepoznajú," dodal psychológ.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho slová potvrdzuje aj 17-ročná Mária z Gymnázia v Žiari nad Hronom: „Moje detstvo bolo založené na príbehoch, ktoré si pamätám dodnes skoro od slova do slova. Moja babka vyrastala v holíčskom zámku, kde môj prastarký robil správcu. Zažila tam toľko smiešnych i strašidelných príhod, že vie o nich rozprávať donekonečna. Nášho dedka mám zas v predstave, ako musel namiesto školy neraz pásť kravy a robiť na poli. Napriek tomu skončil učiteľský ústav a dlhé roky bol pedagógom." Mária dodáva, že takýmto rozprávaním strávili cez prázdniny mnoho hodín. „Keď vonku pršalo a nič sa nedalo robiť, nezapli sme si televízor, ale rozprávali sme sa."

Doktor Cupák je presvedčený, že vzájomné rodinné väzby sa týmto spôsobom utužujú a aj deti, ktoré už žijú v úplne odlišnom časovom období, chápu, že sú súčasťou tejto rodinnej histórie.

SkryťVypnúť reklamu

Babkine buchty sú lepšie ako morské vlny

Hoci sú dnes nároky našich ratolestí vyššie a ich snom je tráviť prázdniny napríklad pri mori, do dospelosti si zväčša odnesú to, čo v nich nechalo hlbšiu citovú stopu. A tak nie je nič zvláštne na tom, ak sa im v spomienkach po rokoch častejšie objavia lesné jahody, muškáty v drevenom okne a vôňa buchiet ako morský príboj. Tento zážitok si totiž môžeme zopakovať každý rok aj v dospelosti, no prázdniny u starých rodičov sú neopakovateľné.

Výhodou býva dedinské prostredie, kde sú deti relatívne v bezpečí pred nástrahami letného mesta a ponúkajú sa im zážitky, aké mohli prežiť pred rokmi aj ich rodičia. Ani prázdniny u starých rodičov v meste však nemusia byť chudobnejšie. Starí rodičia zväčša nenechajú sedieť svoje vnúčatá pri televízore alebo pri počítači, ale snažia sa im deň vyplniť programom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počítačoví dedkovia

Zriedkavosťou dnes už nie sú ani moderní dedkovia a babky, ktorí si s vnúčatami pokojne sadnú k počítaču.

Psychológ hovorí, že to nie je nič výnimočné: „Zväčša dokážu precíznejšie ako rodičia ustriehnuť, koľko dieťa pri počítači sedí , či pritom odbehne k jedeniu, alebo do záhrady. Navyše mávajú aj prehľad, aké hry hrá dieťa na počítači a neraz sa zahrajú s ním."

Nevyšťavte si starkých

Aj keď sú starí rodičia nepochybne cennou prázdninovou pomocou, nezneužite to a nevešajte im deti na krk počas celého leta. Starší organizmus potrebuje dlhší čas na regeneráciu. „Starí rodičia sú už takí. Zvyknú sa deťom venovať naplno, pritom im vyvárajú, operú a stíhajú aj obriadiť záhradu a dom. Môže ich to vyčerpať, takže všetko treba robiť s mierou," radí psychológ. Na druhej strane sú pre mnohých starých rodičov prázdniny vytúženým časom, keď prestávajú cítiť osamelosť a nemusia myslieť iba na vlastné choroby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

dedo.jpg

Dvor plný detí

Emília a Matej Lojovci z Detvy si ani nedokážu predstaviť, že by na ich dvore bolo cez prázdniny ticho. Už roky tu majú akúsi detskú turistickú základňu a berú to ako úplnú samozrejmosť. Staršie vnučky a vnuci už odrástli, no u starkých si vždy podávajú kľučky. Dve najmladšie - školáčky Emmka a Sofia síce bývajú na neďalekom sídlisku, no dom starkých s veľkou záhradou a zvieratami je pre nich takmer ako pobyt na dedine. „Najviac sa vždy teším na psíka, beháme s ním po celej záhrade," hovorí piatačka Emma. So sesternicou sa najradšej preháňajú po uliciach na bicykli a kolieskových korčuliach, alebo zbierajú v záhrade jahody a čerešne. Starká urobí, čo im na očiach vidí. Vypeká, varí, napomenie, keď vystrájajú. Pre rodičov je to istota, že deti sú pod dobrým dohľadom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Ľahšie sa nám pracuje, keď vieme, že o deti je postarané a netrávia čas v paneláku na sídlisku. O svoj program by sa už síce dokázali postarať, ale takto majú dohľad. V záhrade je im počas leta príjemne, majú tu aj kozub a môžu opekať," hovorí mama Katarína. Hoci vnuk Erik má už osemnásť, k starkým chodí cez leto na pár týždňov pravidelne. „Dokáže už aj pomôcť a nám je veselšie," hovorí starká Emília. S manželom svorne priznávajú, že letné prázdniny detí neberú ako záťaž. Pre nich je to úplne samozrejmá vec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 911
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 690
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 471
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 491
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 665
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 319
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 589
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu