Prezieravý rodič nezabudne pred cestou na prázdniny do batoha či kufra pribaliť aspoň jednu hru. Dlhá cesta, nudou pištiace deti, či prípadné nevľúdne počasie sa počas pobytu na dovolenke práve vďaka hrám nemusí stať tým jediným, na čo bude rodina ešte roky spomínať.
Blížiacu sa letnú sezónu cítia aj predajcovia hračiek. V obchodoch siete Dráčik je momentálne najväčší záujem o hračky, s ktorými sa možno hrať vonku, ktoré nabádajú deti k aktívnemu pohybu či k vlastnej tvorivosti.
Už tam budeme?
„Kúpili sme v jednom balení viacero spoločenských hier - je tam niekoľko hracích plánov, rôzne kocky a figúrky. Obľúbené máme tak tri štyri, ale chystáme sa naučiť aj tie, ktoré zatiaľ nepoznáme," hovorí mama šesťročnej Kristíny Galkovej.
Dôležitým kritériom pri výbere hier je počet hráčov a ich vek. Na cesty sú vhodné tie, ktoré majú šancu zaujať nielen deti, ale aj ich dospelých spoluhráčov, prípadne aj také, ktoré môže hrať len jeden hráč.
„Na dlhšie výlety aj na dovolenky berieme so sebou čo najskladnejšie hry. Najradšej karty - pexeso a žolíky, a hračkový batoh," hovorí Edita Škovranská, mama troch detí vo veku 4, 9 a 11 rokov. „V batohu je plastová výbava - ľahký tenis, bumerang, kuželky, lietajúci tanier a nafukovacia lopta," vymenúva.
Vyslovene na cestovanie je určená hra „Už tam budeme?" určená hráčom od šesť rokov. Účelom je zabaviť deti na dlhých cestách. Hráči si rozdajú po päť kariet a počas cesty autom, prípadne vlakom, sledujú okolie a hľadajú reálne situácie, ktoré majú na kartách v ruke vyobrazené. Keď daný motív nájdu - cestár, plešatý šofér, zvieratá v ohrade, rybník a rôzne iné, odložia kartu a pripočítajú si body podľa obtiažnosti. Vítazom sa stáva ten, kto má v cieli cesty najviac bodov.
Malé, skladné, zábavné
Obľúbené sú tiež klasické hry v cestovnom, skladnejšom balení, ktoré sa dajú hrať aj na nerovnom teréne.
Dáma, šachy, lode aj Človeče sa dajú, v zmenšenom prevedení - v magnetickej podobe či v plastovom kufríku s otvormi na figúrky, hrať v dopravných prostriedkoch.
V cestovnom balení existujú aj modernejšie spoločenské hry ako Carcassone - pri ktorej sa hráči stávajú sedliakmi, lúpežníkmi, mníchmi alebo rytiermi a vytvárajú krajinu okolo stredovekých miest (odporúčané pre vek nad 8 rokov, pre dvoch až piatich hráčov), či jednoduché Ubongo, hru pre hráčov nad sedem rokov, ktorú môžu hrať až štyria hráči. Víťazí ten, kto nájde ako prvý správne diely, a dokáže nimi čo najrýchlejšie pokryť obrazec na hracej karte, a kto získa najviac kariet, opisuje postup hry na svojej webovej stránke internetový predajca.
„My sa tento rok chystáme do Turecka s dvoma synmi. Obaja sú školáci na prvom stupni. Berieme si loptu a umelohmotné striekacie pištole. Počas cesty budeme hrať Všetky vlajky sveta, to ich teraz drží a predháňajú sa, kto pozná viac štátov a hlavných miest," hovorí Bratislavčan Štefan Žocháč. Hra je určená pre hráčov od 7 rokov. Karty možno využiť rôznými spôsobmi, pravidlá umožňujú niekoľko variant hry.
Dobrú zábavu pre celú rodinu sľubuje hra Mamma Mia! Nie je to cestovné karaoke hitov skupiny ABBA, ale jednoduchá a zábavná hra o pečení pizze, v ktorej je dôležitá dobrá pamäť. Hráči sa snažia "upiecť" čo najviac pizze, ktorú si objednajú hostia v pizzérii.
Do spoločného balíčku hráči-kuchári odhadzujú suroviny - olivy, papriky, šampióny, salám a ananás. Keď si hráč myslí, že v balíčku je dostatok surovín na niektorú objednávku, ktorú drží v ruke, môže ju do balíčku odhodiť tiež. Nakoniec sa ukáže, na ktoré z objednávok bol v balíčku dostatok surovín. Vyhráva ten, komu sa podarí splniť najviac objednávok. Hra je podľa údajov výrobcu vhodná pre hráčov nad 10 rokov a je určená najmenej pre dvoch hráčov.
Bez kariet to nie je ono
Na cestách vedú kartové hry - od pexesa, čierneho Petra, kvartetá až po žolíky. Obľúbené je aj Uno. Hra pripomína sedmu. Okrem sady kariet od 0-9 v štyroch farbách obsahuje aj akčné karty s obrázkami, ktoré určujú ťah - vynechať, späť, ťahaj, vyber farbu. Kto má v ruke poslednú kartu, zahlási Uno, a ostatní ho môžu zapojiť späť do hry. Kto vyloží kartu č. 0 môže si vymeniť všetky karty s ktorýmkoľvek hráčom. Víťazom je ten, kto ako prvý vyloží všetky karty. Ideálny počet hráčov je 3 až 10. Hra má na internete vlastné stránky, s obmenami pravidiel a zaujímavosťami.
V kartovej podobe sú na trhu aj rôzne počítačové hry. Jednou z mnohých je aj hra Osadníci z Katanu, pri ktorej možno stráviť najmenej hodinku, dve. Hráči navzájom obchodujú, stavajú dediny, cesty a mestá za suroviny, ktoré získavajú zo surovinových polí. Akčné karty umožňujú hráčom posilňovať vojenský či obchodný potenciál.
Určite neurobí chybu ten, kto do batožiny pred rodinnou dovolenkou pribalí skicár, farbičky a dobrú knižku.
Avšak ani tie najzaujímavejšie hračky a hry malým deťom nenahradia obľúbenú hračku, s ktorou doma zaspávajú. Bez nej sa môže dovolenka zmeniť na peklo.