Keď pred dovolenkou odovzdávame susede kľúče, aby nám chodila polievať kvety, väčšinou nemyslíme na to, že náš únik zo sivej rutiny sa raz skončí. Naopak, sme plní očakávaní toho, ako si užijeme.
Práve tým sme podľa psychologičky priamo nastavení na „zamilovanie sa" - čo sa nakoniec aj často deje: „Letné lásky vznikajú v lete a obyčajne v dovolenkovom období, keď si „dovoľujeme" nielen oddych od práce, ale aj zmenu každodenných stereotypov, pôžitok bez povinností, pohov disciplíne i rozumovej kontrole, ktorá stráži naše správanie.
Na dovolenke sa oddávame príjemnostiam, otvárame sa všetkému, čo oblažuje dušu," hovorí Eva Heftyová. „Nemusí pritom vždy ísť iba o nové lásky. Dovolenkové obdobie a horúci letný čas má pozitívny účinok aj na partnerstvá, ktoré už majú svoju históriu."
Prečo po nich tak túžime?
Akékoľvek osviežujúce sú letné romániky, číre rozjarenie nemusí byť vždy samo osebe ich cieľom. Jedna sentimentálna osôbka vidí v opálenom Diegovi otca svojich budúcich tmavookých detičiek. Druhá v sebe nosí dušu chladnokrvnej lovkyne domorodcov.
„Každý od letnej lásky očakáva niečo iné, v závislosti od toho, čo si najviac odopieral, alebo čo si nemohol v mimodovolenkovom období dopriať. Treba si však uvedomiť, že v období dovolenky sa úplne mení naše vnímanie," vysvetľuje psychologička.
Aj preto sa neraz stane, že sa na pláži zoznámime s „najúžasnejším mužom, akého táto planéta kedy niesla" - no keď ho neskôr stretneme v každodennom živote, priam žasneme, čo sme na ňom videli, keď je taký nemožný! Svoj sľub o každodenných siahodlhých e-mailoch prehodnotíme v momente, keď zistíme, že spoločných tém máme približne na dva riadky mesačne.
„V prostredí, kde sa cítime príjemne, kde si užívame pôžitkov všetkého druhu, je nám sympatický človek oveľa bližší, ľahšie sa zamilujeme. Letná láska je súčasťou celého letného a dovolenkového prostredia a niekedy sa končí krutým ‚vytriezvením'," hovorí Heftyová. Horšie je, ak tento budíček z ružového sna prerastie do sklamania a výčitiek typu: „Čo som urobila zle? Čo sa mu na mne nepáči? Prečo to ďalej nefunguje, veď náš vzťah bol taký vášnivý a jedinečný."
Ach, tí južania
Plážoví inžinieri, ktorých láska až za hrob sa skončí vaším odchodom, aby sa čochvíľa mohla začať pre novú turistku, sa nájdu v každom letovisku... v húfoch. Neznamená to však, že žiadna letná láska nemôže prerásť do trvalejšieho vzťahu. „Ak by sme to zovšeobecnili, každé vôľové úsilie nadviazať letnú lásku môže stroskotať, lebo vtedy už nejde o spontánne uvoľnenie a oddávanie sa zážitkom, ale o „honbu" za vzťahom. Tá len málokedy býva korunovaná úspechom. Zoznámenie a nadviazanie kontaktu je vždy náhoda a nehrá podstatnú rolu vo vytváraní vzťahu," hovorí optimisticky psychologička Eva Heftyová.
V prípade, že od dovolenkového flirtu nič svetoborné nečakáme, môžeme sa aspoň príjemne pobaviť. Letné lásky sú o slnečnom teple a svetle, o voľnosti v mravoch aj v oblečení, ale aj o vášni. Sexuálne správanie ľudí v lete a zime sa podľa sexuológa podstatne líši: „V lete sú ľudia menej oblečení, hlavne ženy viac ukazujú svoje prednosti, čo mužov, samozrejme, vzrušuje.
Chodí sa na kúpaliská, kde sa môžeme pokochať pohľadom na takmer nahé telá," vysvetľuje Martin Hrivňák. „Viac sa tiež chodí do spoločnosti, k tomu sa často pridáva aj alkohol. V lete sú ľudia uvoľnenejší, pôsobia otvorenejšie, sú temperamentnejší a aktívnejší v zvádzaní. Leto a s ním spojené slnko a teplo jednoducho sexualitu viac rozpaľuje, potencuje."
Potvrdzuje to i netradičný prieskum britských odborníkov z liverpoolskej univerzity. Tí priamo na letisku vyspovedali 1 500 Britov vo veku od 16 do 35 rokov, ktorí sa vracali z prázdnin na ostrove Tenerife. Zistili, že každý štvrtý mladík a každá siedma slečna vystriedali počas pobytu na ostrove viac sexuálnych partnerov a mnohí bez akejkoľvek ochrany.
Tridsaťpäť percent z nich malo počas dovolenky pohlavný styk s niekým iným, než je ich stály partner. Samozrejme, viac sa nezáväznému sexu oddávali ,,single" dovolenkári, ako tí, ktorí majú doma stály vzťah. Čo však použitie kondómu?
Sedemdesiat percent letných romantikov si síce prezervatív pripravilo, no len polovica ho v konečnom dôsledku aj použila. Prieskum potvrdil aj to, že vo víne je zrejme nielen pravda, ale aj esencia pre stratu zábran. Večer dvojíc, ktoré skončili pri milovaní, sa totiž začal práve posedením pri fľaške.
Prísť o zábrany, nie o rozum
Podľa údajov OSN je v západnej a strednej Európe asi 600-tisíc ľudí nakazených HIV. Obľúbené dovolenkové krajiny sú zároveň aj krajinami s najvyšším počtom infikovaných. V Španielsku je viac ako šesťdesiattritisíc prípadov, v Taliansku takmer päťdesiattisíc a vo Francúzsku viac ako päťdesiatpäťtisíc.
Ak si nechceme z dovolenky priviesť okrem iného aj suvenír v podobe pohlavnej choroby, pamätajme na to, že podľa údajov spoločnosti Durex vyše tretina Talianov, Španielov a Francúzov zažila niekedy sex s neznámym partnerom bez prezervatívu. A riskla to i takmer polovica Rumunov, Bulharov a Chorvátov.
„Letné flirty, dovolenkové milenecké vzťahy väčšina ľudí chápe ako príležitosť užiť si. Vášnivé dobrodružstvo býva niekedy dokonca cieľom dovolenky. Tak či onak, zo zdravotného hľadiska je potrebné zachovať si aspoň štipku zdravého rozumu. Pamätať si treba, že prezervatív nechráni len pred otehotnením, ale aj pred pohlavne prenosnými ochoreniami.
Pozor na alkohol, ktorý v kombinácii s teplom a hroziacou dehydratáciou účinkuje rýchlejšie a intenzívnejšie," upozorňuje Hrivňák. Opatrní by sme mali byť aj s flirtovaním a koketovaním, pretože to, čo je prípustné u nás, nemusí byť prípustné v zahraničí, no čo je ešte dôležitejšie, naše signály môžu byť pochopené inak, než sme zamýšľali. „V každom prípade, bude najlepšie zostať verný a letným láskam sa oddávať iba vtedy, keď ste voľný," uzatvára Hrivňák.
Letný svet je kamarátskejší a vábivejší
Vinco Lukáč (55), bývalý hokejista a trénerHorúce počasie, kúpaliská, minisukne a pekné baby - to všetko, samozrejme, dráždi, celý svet je v lete kamarátskejší a vábivejší (smiech). A nakoniec, ako sa hovorí, sľúbili sme vernosť, ale nie slepotu. Každý zdravý muž sa rád obzrie za peknou babou, a keď je to navyše sexy žena v minisukničke, pýtam sa - ktorý muž si ju nevšimne?
Podľa mňa je to tak životom dané, je to akési mužské špecifikum. Kto hovorí niečo iné, nehovorí pravdu. Už len čakáme, kedy vyjde slniečko a slečny budú menej oblečené, ukážu nám čosi zo svojich kriviek. Navyše pri takomto letnom zoznámení nehrozí, že vás neskôr stihne nejaký nepríjemný šok (smiech). Niektoré ženy vyzerajú totiž veľmi dobre oblečené, ale veľmi zle vyzlečené.
Na to treba dávať pozor - človek to musí mať v oku. To, že letné lásky môžu byť trvácne, je stopercentná vec, sám som toho živým príkladom. So svojou manželkou som sa zoznámil v lete na diskotéke. Bola krásna, hneď mi padla do očí. Bola ten typ dievčaťa, ktoré bolo za čo chytiť. Slovo dalo slovo a už bolo rande na svete. Spočiatku to nevyzeralo veľmi nádejne, lebo ako športovec som bol stále na cestách, aj preto som veľmi rád, že sme dodnes spolu a šťastní.
Musí v tom byť aj kus osudu
Richard Rikkon (35), klavirista
Letné lásky sa od iných lások líšia asi tým, že sú také romantické. Či však vydržia, závisí už od toho, aký silný je vzťah medzi zaľúbencami. Pravdupovediac, letnú lásku som ešte nezažil, totiž cez leto majú umelci veľmi veľa práce.
Aj ja mám najväčšiu „sezónu" vždy v lete, takže by to bolo len ťažko zmanažovateľné. A vlastne by som ani nepovedal, že veľmi záleží na ročných obdobiach. Keď k tomu príde, človek je jednoducho rád, že je „zabuchnutý" (smiech). Potom je úplne jedno, či je zima, alebo leto.
Zaiste má leto so svojimi dlhými teplými večermi zvláštne kúzlo. No keď už dôjde k tomu, že sa dvaja stretnú, zaľúbia sa a ostanú spolu dlho, je na to treba aj niečo iné, čo možno nazývame „osudom". Práve tým bude taký vzťah výnimočný.
Vášeň na pláži niečo stojí
Plánujete sa inšpirovať červenou knižnicou a užiť si s partnerom trochu „romantiky a viac" na morskej pláži? Radšej si rozmyslite, či vám to za tú mastnú pokutu stojí. Zákazy platia dokonca aj na plážach, ktoré k milovaniu často priam zvádzajú.
Ako to vidíte vy
Podľa našej ankety na www.zena.sme.sk až 15,6 % čitateliek chodí na dovolenky s cieľom zažiť letnú lásku. Koho však považujú za ideálneho adepta na takúto romancu? Miestnemu krásavcovi, znalého salsy i ženskej duše, by neodolalo 22,2 % respondentiek. Asi tretina žien by uprednostnila spoluúčastníka zájazdu - aby si zvýšili šance na trvalý vzťah.
NA KOHO SA USMIALO ŠŤASTIE
Do ankety sa zapojilo 527 čitateľov. Výherkyňou vône Sexy Darling od Kylie Minogue je Danka Kubová zo Skalice.
Čo vám hrozí?
V Chorvátsku môžete počítať s pokutou až 100 eur a v horšom prípade i s odňatím slobody do 30 dní. V Rumunsku až na dva roky.
V Španielsku hrozí pokuta 8000 eur. V Portugalsku navyše i rok za mrežami.
V Taliansku vás dokonca môžu poslať na tri a v Grécku na dva roky do chládku - potom, čo zaplatíte 300 eur!
Honorár za verejné radovánky v Turecku je pol roka núteného oddychu a 200 eur.
V Egypte hrozia až tri roky väzenia. Jediné, čo poteší, že v tunajších celách nebýva zima.
Keby niečo, krajinou tolerantnou k troche plážového ťuťu-muťu je Bulharsko. Tresty tam prakticky neexistujú a povinnosťou mužov či žien zákona je pristihnutým milencom len prehovoriť do duše.
Letné dobrodružstvá v číslach
51 % žien uviedlo, že príležitosť pre romantiku a fyzickú intimitu sú dôležitými faktormi pri plánovaní dovolenky
25 % žien hľadá na dovolenke príležitosť pre milostný „románik"
47 % žien je sexuálne aktívnejších mimo domova - relaxujú a odviažu sa
61 % žien si ako prioritu v príprave na dovolenku určilo starostlivosť o krásu
50 % žien ide na dovolenku s partnerom, zvyšok s priateľmi alebo s členmi rodiny
19 % priznáva, že malo počas dovolenky „známosť na jednu noc"