SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Lucia Dvorská: Som poverčivá, svoje ciele radšej neprezrádzam

Náš pôvodne dohodnutý termín rozhovoru v poslednej chvíli zrušila. Nečakane totiž musela ísť fotiť do Viedne. „Mrzí ma to. Takto to však chodí, agentúra vám môže kedykoľvek dohodnúť termín a s tým sa nedá nič robiť," ospravedlnila sa sympatická hnedovlás

ka. Napokon sa nám predsa len podarilo stretnúť a dozvedieť sa čosi viac o živote čoraz úspešnejšej slovenskej modelky, ktorá sa dostala do exkluzívneho vydania magazínu Sports Illustrated.

Už ako malé dievča ste získali titul Little Miss World 2000 a Miss priateľstva na detskej svetovej súťaži na Ukrajine. Ako si na to spomínate?

Stalo sa to náhodou. Mala som jedenásť rokov a agentúra, ktorá ma zastupovala, dostala ponuku niekoho na túto súťaž poslať. Vybrali si mňa a nakoniec som aj vyhrala. Bol to pre mňa veľký zážitok. Vtedy som ešte nevedela dobre po anglicky, ale moja mama, ktorá ma sprevádzala, hovorila trochu po rusky. Prekladala mi všetko do slovenčiny a ja som sa snažila odpovedať lámanou angličtinou (smiech).

Odkedy sa vlastne venujete modelingu?

Už od štyroch rokov. Vystupovala som v rôznych reklamách, napríklad som prala šatôčky pre Barbie v jednom pracom prášku (smiech). V šestnástich som bola po prvý raz na profesionálnom fotení v Istanbule a odvtedy sa tejto práci venujem naplno. Predtým som nemohla nikam chodiť sama. Bola som ešte malá a o organizačné záležitosti sa musel starať niekto iný. Až v Turecku som vlastne začala pracovať profesionálne.

Ako to zvládali vaši rodičia, keď sa ich mladá dcéra vybrala sama do sveta?

Báli sa, ale podporovali ma a verili mi.

Nedávno ste zmaturovali, chystáte sa študovať ďalej?

Lucia_Dvorska_02.jpgÁno, myslím, že by ma bavila psychológia alebo geografia. Keď som ešte bola na základnej, chcela som byť právničkou, ale to ma už prešlo (smiech). Zatiaľ si však chcem dať oddych a venovať sa viac modelingu.

Keď ste ako malá začínali fotiť, mali ste nejaký vzor alebo predstavu, kam sa až chcete dostať?

Mala a dodnes mám. Mojou ikonou je ruská modelka Natalia Vodianová. Vždy som ju veľmi obdivovala. Za to, čo dosiahla v profesijnom aj osobnom živote.

Stretli ste sa pri práci s nejakou osobnosťou, fotografom lebo modelkou, ktorí by na vás výrazne zapôsobili?

Pracovala som so zaujímavými ľuďmi, ale pre mňa naozaj najviac znamená Natalia Vodianová. Občas sa dokonca aj prechádzam po Manhattane v New Yorku, kde obidve bývame. Dúfam, že ju tam raz stretnem a zoznámim sa s ňou (smiech).

Prečo ste sa usadili práve v New Yorku?

Ak sa chce človek dostať do sveta šoubiznisu, mal by byť na mieste, kde má najviac príležitostí. Týka sa to fotografov, hercov, modeliek, všetkých. Každý, kto chce preraziť, je v New Yorku. Dochádzať tam z Európy by bolo náročné. Dôležité je byť priamo v centre diania a využiť každú príležitosť.

Ako vyzerá váš všedný newyorský deň?

Ako kedy. Niekedy som vyťažená, mávam castingy, zákazky alebo aj všetko naraz. Inokedy mám viac voľného času, venujem sa sebe a svojim záľubám. Rada sa korčuľujem, športujem, chodím na výlety, na piknik do Central Parku, do kina a podobne.

Znie to lákavo.

Niekedy nemusím nič robiť. Keď však celý deň pózujem fotografom, je to náročné. Práve preto sú dôležité voľné dni, lebo si potrebujem oddýchnuť. Obyčajný pracovný deň trvá od deviatej do piatej. Ale stalo sa aj, že sme fotili celých sedemnásť hodín.

Ako to zvládate?Lucia_Dvorska_04.jpg

Dopujem sa čokoládou, ale nikde to nehovorte (smiech).
Pre fotenie a castingy často cestujete po celom svete. Kde všade ste boli?
Všelikde. Pózovala som v Ázii, Japonsku, Nemecku, vo Francúzsku, v Brazílii, Turecku, USA, Kanade, na Bahamách... Nebola som ešte v Juhoafrickej republike a Austrálii, kam by som sa veľmi rada pozrela.

Stihnete vôbec spoznať a vychutnať si krajinu, v ktorej práve pracujete?

Raz som mala fotenie v Paríži, kde som nikdy predtým nebola. Priletela som večer, na druhý deň som mala pózovať a po práci hneď letieť preč. Vtedy som si povedala, veď som v Paríži, ktorý som vždy chcela vidieť.

A tak som ešte neskoro večer behala po celom meste, aby som si ho trochu prezrela. Potom som spala pár hodín a na druhý deň ráno utekala na fotenie. Ale stálo to za to. Na druhej strane, keď som niekde trebárs dva mesiace, mám, samozrejme, viac času prezrieť si miesto a spoznať danú kultúru.

Líši sa práca modelky v jednotlivých krajinách?

Áno, napríklad v Japonsku nesmiete meškať ani päť minút, lebo tam majú všetko vopred pripravené a načasované. V New Yorku to nie je také prísne, aj keď ja si dávam pozor, aby som chodila načas. Ale Američania to neberú až tak vážne.

Čo podľa vás najviac zaváži pri výbere modeliek na castingoch?

Dôležitá je hlavne osobnosť. Musíte vedieť zaujať, vtedy máte vyhrané. Je to naozaj tak. Nejaké dievča môže byť na castingu suverénne najkrajšie, bude mať krásnu tvár a dokonalé miery, ale ak tam bude len tak sedieť, môžu si napokon vybrať iné, ktoré nebude natoľko pekné, nebude mať ani dokonalú postavu, ale presvedčí svojím prejavom a správaním.

Dostali ste sa do americkej šou Petry Němcovej A Model Life, ktorá mala ukázať, ako vyzerá skutočný život modelky. Myslíte, že sa to podarilo?

Myslím, že áno. Nepripravovalo sa to dopredu ako iné reality šou. Počas nakrúcania sme nič nehrali. Na castingy nás volali naozaj a bolo len na nás, či na nich uspejeme. Nešlo o nijaké umelé predstavenie.

Počas nakrúcania vraj od vás chceli, aby ste trocha schudli.

Áno, ale nepodriadila som sa. Každá modelka sa musí sama rozhodnúť, čo spraví. Niektorej možno povedia, nech schudne a ona začne držať prísnu diétu. Myslím si, že mám celkom normálnu životosprávu. Jem normálne, veľa športujem a stále pijem veľa vody. To stačí.

Aký je rozdiel medzi modelkami, ktoré predvádzajú na móle a tými, ktoré fotia?

V súčasnosti sa už nerozlišuje medzi modelingom a fotomodelingom. Dievča, ktoré robí prehliadky, môže aj fotiť a naopak, len možno nie rovnakou mierou. Modelky sa delia na komerčné alebo high fashion, teda pracujúce vo vysokej móde. V tejto kategórii sú, samozrejme, požiadavky prísnejšie. Napríklad neexistuje, aby ste mali miery nad 89 cm. Ja spadám skôr do skupiny komerčných modeliek.

Čo najradšej fotíte?

Najmä editoriály. Pri nich mám patričnú slobodu, aj keď sú slabšie platené. Fotograf mi len povie, nech si robím, čo chcem, nemá na mňa nijaké špeciálne požiadavky. Náročnejšie sú fotenia pre kampane, kde má klient svoju presnú predstavu a počas celého fotenia sa jej musíme pridŕžať.

Aké bývajú rozdiely v honorároch?

Najlepšie sú platené kampane pre kozmetiku a parfumy. Editoriály sú na tom horšie.

Boli ste vybraná do špeciálneho plavkového vydania slávneho magazínu Sports Illustrated. Čo to pre vás znamená?

Som jediná Slovenka, ktorá sa dostala do tohto prestížneho katalógu. Je to zatiaľ môj najväčší úspech.

Ako to celé prebiehalo?

Pracovali sme v Turecku v Cappadocii. Je to naozaj úžasné miesto! Najskôr sme mali skúšky plaviek, kde mi vybrali modely, ktoré mi najlepšie sadli. Nasledujúce tri dni sme behali po krajine a snažili sa nafotiť čo najlepšie a najkrajšie zábery.

Na titulku vybrali modelku Bar Refaeli. Vraví sa, že preto, lebo sa nehanbila odhaliť.

Myslím, že skôr preto, lebo je priateľka Leonarda DiCapria (smiech).

Máte pri fotení hranicu, za ktorú by ste nešli?

Moja hranica bol Sports Illustrated.

Dajú sa nájsť v módnom biznise dobré kamarátky?

Áno, ale človek musí byť opatrný. Našťastie, zatiaľ som sa nestretla s niečím vyslovene zákerným. Ale, samozrejme, aj v tejto brandži sú ľudia, ktorí nemajú problémy niekoho podraziť.

Ako je to s ostatnými Slovenkami modelkami, poznáte sa medzi sebou?

Samozrejme, aj keď sa trebárs nestretávam osobne so všetkými, aspoň o sebe vieme, poznáme sa po mene. A ja som vždy veľmi rada, keď sa môžem niekde v zahraničí stretnúť so Slovenkami. Tešila som sa napríklad na newyorské týždne módy, aj keď sama na nich nepredvádzam, vedela som, že sa tam uvidím s kamarátkami.

O svete modeliek sa tiež hovorí, že je v ňom množstvo drog, povzbudivých látok a podobne.

Myslím si, že je to rovnaké ako kdekoľvek inde. Mne osobne zatiaľ nikto niečo podobné neponúkol. Podľa mňa sú to podobné fámy ako tie, ktoré sa zaoberajú anorexiou alebo bulímiou. Trpia nimi predsa aj ženy v iných povolaniach. Aj drogy berie ktokoľvek. Len v modelingu je to...(rozmýšľa).

Akoby viac na očiach?

Možno áno. Modelky sa vlastne predvádzajú, preto sa o nich viac hovorí.

Váš priateľ je z Brazílie, ako zvládate tú diaľku medzi vami?

Mali sme vzťah na diaľku, no snažili sme sa vídať čo najčastejšie. Chodievala som za ním do Brazílie, on za mnou na Slovensko alebo do New Yorku. Tento problém už však neriešime, keďže momentálne v New Yorku žijeme spolu.

V súčasnosti stále počúvame, ako nás zasahuje kríza. Prejavuje sa to aj v modelingu?

Áno, kríza zasiahla aj mňa (smiech). Ani nie nižším počtom ponúk, ale honorármi. Stane sa, že idem pózovať pre klienta, s ktorým som už spolupracovala a zaskočí ma výška honoráru. Keď sa spýtam, prečo je nižší, veď minule to bola iná suma, odpovedia, že, žiaľ, je kríza (smiech).

Čo hovoríte na to, ako chodia oblečené Slovenky?

Myslím, že by mali viac experimentovať a byť trocha extravagantnejšie.

Každá krajina má svoje špecifiká. Ľudia v Paríži sa obliekajú inak ako v Bratislave, ako to vnímate?

V tomto je úžasné Japonsko. Na uliciach tam vidíte úplne všetko. Žena môže mať aj päťdesiat rokov a obuje si ružové Kitty papuče, vyčeše si dva vrkoče na vrch hlavy, vyberie sa tak do práce a nikto sa nad tým nepozastavuje.

Aj New York je dosť extravagantný a nikomu to neprekáža. Na Slovensku sa ľudia obliekajú trochu konzervatívne. To je azda jediná vec, ktorú by som mohla vyčítať.

Čo viac vyhovuje vám?

Rada experimentujem.

Aký je váš pracovný cieľ, ktorý by ste chceli v živote dosiahnuť?

Na to sa ma pýta každý. Pozná ho moja mama, agentúra, ktorá sa mi snaží pomôcť splniť si ho, a už nikto viac, lebo som veľmi poverčivá (smiech). Preto o ňom nikde nehovorím. Až sa mi splní, potom sa o ňom dozviete. Rovnako to bolo aj s pózovaním pre Sports Illustrated.

Tiež išlo o sen, ktorý sa mi splnil a ktorý už teraz môžem prezradiť (smiech). V súkromí je mojím cieľom byť zdravá, šťastná, mať okolo seba ľudí, ktorých ľúbim a ktorí ľúbia mňa. To je viac než dosť.

Lucia Dvorská (20)
Narodila sa v Bratislave. Býva v Zohore na Záhorí a v New Yorku. Od štyroch rokov chodila na modernú gymnastiku a zároveň sa venovala foteniu. Nakoniec sa rozhodla pre modeling. Nedávno úspešne zmaturovala na strednej obchodnej akadémii.

Objavila sa na titulkách prestížnych magazínov Vogue, Madame, Madame Figaro, Elle, Style. Dostala sa do exkluzívnej šou supermodelky Petry Němcovej A Model Life. V roku 2009 ju vybrali do prestížneho plavkového vydania magazínu Sports Illustrated, v ktorom sa kedysi zaskveli aj Cindy Crawford, Daniela Peštová, Naomi Campbell, Heidi Klum alebo Tyra Banks. Lucia je slobodná a má brazílskeho priateľa Daniela.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 356
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 925
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 779
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 714
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 580
 6. Po Slovensku na motorke 6 409
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 995
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 440
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 414
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


15 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 14 h
V kempoch na Slovensku privítali oveľa viac ľudí, ako boli zvyknutí.

Prišlo viac ľudí a Slováci boli prekvapení.


23 h

Neprehliadnite tiež

Mária Vargová a Andrej Poracký

Násilné deti sú neraz samy obeťami.


21 h

Sezóna jahôd je jedna z najchutnejších. Tu je niekoľko inšpirácií na víkendové pečenie.


17. jún
Čo sa deje s dieťaťom, keď má záchvat hnevu?

Intenzitu ovplyvňuje aj slovná zásoba.


17. jún
Podcast Medzi nami štartuje tretiu sériu.

Prvý diel vyjde v utorok 22. júna.


17. jún