Opaľovacie prípravky sú na trhu k dispozícii vo forme krémov, gélov, mliek, sprejov alebo mastičiek. Tie obsahujú rôzne agenty, ktoré by mali ochrániť pokožku pred lúčmi slnka. Pri výbere prípravku by sme si mali všímať najmä prítomnosť ochranných protektorov na UVA, a zároveň na UVB žiarenie. Európska asociácia kozmetického priemyslu vydala ustanovenie týkajúce sa značenia kategórie SPF opaľovacích prípravkov: SPF 6 - 10 - nízka ochrana SPF 15 - 20 - 25 stredne vysoká ochrana SPF 30 - 50 - vysoká ochrana SPF 50+ veľmi vysoká ochrana Najlepšou prevenciu je, ak si opaľovací prípravok aplikujeme opäť po jeho zotretí (voda, obliekanie-vyzliekanie, osušenie osuškou...). Znížime tak riziko poškodenia lúčmi a spálenia kože.
Prírodné ochranné prostriedky
Najlepšou ochranou je pestrá strava s množstvom antioxidantov a vitamínov. Bobuľovité čerstvé ovocie (napr. čučoriedky, maliny, černice, ostružiny, ríbezle, marhule) a surová zelenina (mrkva, petržlen, kapusta, špenát a ďalšie) sú vstrebávané do organizmu a pokožky v podobe prírodných antioxidantov. Okrem iného zabezpečujú tiež ochranu pokožky pred poškodením od UV žiarenia a voľnými radikálmi z prostredia. Popáleniny vzniknuté pôsobením slnečného žiarenia sú často spôsobené nedostatočnou a chudobnou výživou na antioxidanty a vitamíny.
Ochrana zakúpená
Koža je najväčším orgánom na tele, preto môže najlepšie a najrýchlejšie prijímať látky z povrchu tela. Končia v nej najmenšie krvné cievky, ktorými sa všetky látky z prostredia vstrebávajú cez pokožku a dostávajú sa rýchlo do krvného riečištia. Takto je možné cez pokožku prijímať liečivé substancie i toxické látky, ktoré organizmus poškodzujú. Žiaľ, množstvo komerčne vyrábaných opaľovacích prípravkov obsahuje namiesto prírodných ochranných UV filtrov mnoho nežiadúcich látok.
Skôr ako na svoju pokožku aplikujeme opaľovací krém, olej alebo sprej, prečítajme si, čo obsahuje.
V klasických, bežne dostupných opaľovacích prípravkoch je najčastejšou používanou zložkou minerálny olej, ktorý má za následok nepriedušnosť pokožky. Minerálny olej zabraňuje koži plniť prirodzenú očistnú a ochrannú funkciu kože, čo môže byť príčinou vzniku dermatologických zmien.
Syntetické vône a farbivá robia konečný produkt príťažlivejším, avšak nie veľmi vyhovujúcim a bezpečným. Pôsobením slnka parfumované prípravky menia svoju chemickú štruktúru, to pri citlivejších jedincoch vedie k alergickým reakciám a poruchám pigmentácie.
Konzervačné a emulzujúce zložky v kozmetických produktoch môžu spôsobiť kožné problémy. Štruktúra týchto zložiek mení pôsobením UV lúčov môže vytvoriť zdraviu škodlivé zlúčeniny v hlbších vrstvách kože. Preto tí, ktorí hľadajú prírodnú a vysokú kvalitu ochranných výrobkov pred UV žiarením, si vyberajú prípravky s rastlinnými zložkami, ktoré kožu bezpečne ochránia.
Koľko sa slniť
Čas, ktorý je vhodný pre slnenie bez spálenia kože, závisí od typu kože:
Typ I - ľudia s bledými vlasmi (červené, blond) a bledou pokožkou. Ich prirodzená ochrana pred spálením je krátka - doba pôsobenia slnka na kožu bez použitia ochranných prostriedkov je max. 5-10 minút, mali by používať SPF (ochranný faktor - Sun Protection Factor) opaľovacieho prípravku s číslom 25 a viac.
Typ II - majú tmavšiu pleť, ich koža znesie pôsobenie slnka 20 minút bez ochranných prostriedkov, by mali používať SPF 15 a viac.
Typ III a IV - majú oveľa tmavšie tóny kože, tmavé vlasy - bez použitia ochranných prostriedkov môžu zostať na slnku 30-40 minút, na dlhšie slnenie im stačia opaľovacie prípravky s číslom SPF 10 a viac.
SPF faktor vám pomôže určiť, ako dlho môžete zostať na slnku. Koža je prírodným SPF faktorom, čiastočne si teda určuje typ kože pomocou melanínu tmavnutím pokožky.
Sila ochranných prípravkov
Ako dlho môžem ostať na slnku s opaľovacím prípravkom?
Príklad:
Ak ste fototyp II, môžete zostať na slnku 20 minút. Aby ste sa nespálili, použijete opaľovací krém s SPF 15, čo vám umožňuje ostať na slnku 15x dlhšie, teda 300 minút. Po uplynutí tejto doby na predĺženie slnenia je potrebné aplikovať ochranný prípravok opäť.
Autor: Alžbeta Slezáková