Všetko, čo letí - frisbee
Každý rok, len čo sa vonku oteplí, sú parky plné nadšencov, ktorí po sebe hádžu malý umelohmotný lietajúci tanier frisbee. Na konci 19. storočia predávala americká spoločnosť Frisbie Pie Company koláče na hliníkových podnosoch internátom v Novom Anglicku. Keď študenti koláče dojedli, ostali im prázdne podnosy, ktoré si medzi sebou hádzali. Až v roku 1946 napadlo istého Waltera F. Morrisona z Los Angeles, že by upravený lietajúci disk mohol vyrábať. Skutočnú popularitu však tento šport získal až v priebehu 50. rokov, keď vzrástol záujem o UFO. Disk totiž neidentifikovateľný lietajúci útvar dosť pripomínal. Morrison si ho dal patentovať a založil si spoločnosť na jeho výrobu s názvom Frisbee. Odvtedy je stále viac či menej v obľube a najmä v posledných rokoch jeho popularita rastie. Zvládajú ho malí, veľkí, starí i mladí, aj keď naučiť sa vrhať ním tak, aby doletel, kam chceme, nie je jednoduché. Mimochodom, ak si chceme hru naozaj užiť, mali by sme si vybrať kvalitný disk. Inak bude lietať kde sa mu zachce a len nás zbytočne znechutí.
Tip: Veľmi obľúbený je takzvaný ultimate frisbee, hra s pevnými pravidlami, v ktorej hrajú proti sebe dve družstvá. Pre majiteľov psov je zaujímavý disc dog, lebo spoluhráčom je pes. A obľúbený je disc golf, pri ktorom sa lietajúcim tanierom snažíme trafiť do koša alebo do terča.
Len si tak vyskočiť - powerrizer
Ak sa nám už zunovali kolieskové korčule, na výber máme aj iné možnosti, ako si zašportovať a zažiť nový pocit slobody pohybu. Môžeme vyskúšať skákacie chodúle Powerizer. Na konci deväťdesiatych rokov s nimi prišiel Alexander Böck z Nemecka a predstavil takzvané klokanie nohy, ako nový druh mestského športu. Vďaka špeciálne ohnutej pružine si môžeme vyskúšať, aký je to pocit, mať krok dlhý dva metre, behať obrovskou rýchlosťou, alebo preskočiť vysoký plot. Samotné chodúle stoja podobne ako lyžiarky, ale nemusíme si ich hneď kupovať. Na začiatok si môžeme zaplatiť niekoľkohodinový kurz s inštruktorom i s požičaním topánok. Ďalšou alternatívou sú Kangoo jumps. Podobajú sa na korčule, ale namiesto koliesok majú dve pružné gumy. Sú oveľa nižšie, takže nehrozí pád z výšky.
Tip: Existuje niekoľko spoločností, ktoré na zavolanie zabezpečia inštruktora i špeciálne topánky kdekoľvek na Slovensku. Musíme si len zvoliť povrch, ktorý je rovný a suchý, inak nám hrozí pád.
Zavesení nad vodou - vodné lyžovanie
V 60. rokoch rozmýšľal istý Bruno Rixen, nemecký inžinier, prečo jeho najobľúbenejší šport, vodné lyžovanie, nie je medzi ľuďmi populárnejší. Prieskumy ukázali, že je to pre mnohých príliš nákladné a neefektívne. A tak prišiel s nápadom vytvoriť konštrukciu z vlečných lán zavesených nad vodou. Ide o podobný systém ako pri zimnom lyžiarskom vleku a mal s ním veľký úspech. Vodné lyžovanie sa totiž vďaka vleku stalo lacnejšie a prístupnejšie masám športuchtivých nadšencov. Potrebný výstroj, neoprénový oblek, lyže, prípadne prilbu si možno požičať priamo na mieste. Vleky jazdia pomerne pomaly, preto si na ne môžu trúfnuť aj úplní začiatočníci a deti. Pády nie sú bolestivé, len treba prísť na správnu techniku, ako udržať rovnováhu. Keď to zvládneme, čaká nás senzačná jazda po vodnej hladine.
Tip: U nás si môžeme vodné lyžovanie za vlekom vyskúšať v Areáli vodného lyžovania v Ratnovskej zátoke pri Piešťanoch, na Zlatých pieskoch pri Bratislave, alebo na Zemplínskej šírave.
Do jaskýň s plutvami - potápanie
Pri potápaní na Slovensku pravdepodobne neuvidíme exotické farebné rybičky a úžasné koraly ako v morskom zálive, ale to neznamená, že sa neoplatí skúsiť to. Na začiatku nás aj tak čakajú prvé ponory v bazéne, alebo v pomerne plytkých jazerách. Až keď budeme mať stopercentne jasno, z ktorej hadice ide kyslík, môžeme sa pustiť do neznámejších vôd. Na Slovensku je pomerne veľa miest, kde sa dá športovo potápať a kde prebiehajú výcviky s inštruktormi. Pod ich dohľadom je možné naučiť sa potápať aj v jaskynných systémoch, ktorých tu máme na Slovensku celkom dosť. Starosti s výstrojom si robiť nemusíme, v každej škole nám kompletné vybavenie požičajú a požičovné býva v cene kurzu.
Tip: Najlepšie podmienky na potápanie sú na Seneckých jazerách, Liptovskej Mare, Dunajskom ostrove, pri Banskej Štiavnici, na Zlatých Pieskoch, alebo v Kraľovanoch.