Odreniny a škrabance
Pri plávaní medzi skalnými výbežkami, na peších túrach alebo na bicykli – všade tam, kde sa hýbeme, môžeme skončiť s odretou kožou. Drobné odreninky a škrabance nemusia vyzerať na prvý pohľad hrozivo, ak ich však riadne neošetríme, hrozí nám, že sa v nich usadí infekcia, ktorú len tak ľahko nevyliečime.
Čo pomáha: Každé, aj najmenšie poranenie treba najprv vyčistiť a dezinfikovať – najlepšie jódom. Pri hlbších ranách je dobré použiť peroxid, ktorý spoľahlivo likviduje baktérie. Kým sa poranené miesto nezahojí, treba ho zalepiť. Ideálne sú hydrokoloidné náplaste, ktorú fungujú ako druhá koža a dá sa s nimi aj kúpať. Dôležité je očkovanie proti tetanu.
Problémy s trávením
Niekoho trápi pri zmene prostredia zápcha, iného hnačka, ďalší trpí nevoľnosťou pri dlhšej jazde autom alebo ho napína na vracanie pri vyhliadkovej plavbe po mori. Tráviace ťažkosti patria k najčastejším cestovateľských neduhom a kazia nám radosť z ochutnávania exotických gurmánskych špecialít.
Čo pomáha: Ak patríme k nešťastníkom, ktorí sa ľahko „zapečú“, mali by sme dbať na dostatočný prísun vlákniny a čo najviac piť. Dehydratácia je totiž najčastejšou príčinou zápchy. Najlepšou prevenciou proti potravinovým infekciám je užívanie probiotík. Keď totiž osídlime črevá dobrými baktériami, nebude v nich dosť miesta pre tie zlé. Ak sme napriek tomu ochoreli a dostali hnačku, treba užiť niečo na vyčistenie – Smectu alebo živočíšne uhlie a potom liek na zastavenie hnačky s obsahom loperamidu. Pri dehydratácii pomôže rehydratačný roztok z lekárne s obsahom soli a glukózy. Na drobnejšie nevoľnosti pri cestovaní zaberá žuvanie žuvačiek, cmúľanie cukríkov alebo užívanie špeciálnych homeopatických prípravkov.
Štípance od hmyzu
Komáre, včely, kliešte – všetka tá drobná háveď, ktorá štípe, vie byť zdraviu nebezpečná. Jej útok môže vyvolať alergickú reakciu, alebo nás nakaziť chorobou, s ktorou si náš imunitný systém len tak ľahko neporadí.
Čo pomáha: Poštípané miesto sa odporúča dezinfikovať jódom a následne ošetriť octanovou masťou alebo protialergickými chladivými gélmi z lekárne. Proti alergickým reakciám pomôže užívanie antihistaminík. Ak sme už niekedy zažili prudkú alergickú reakciu na poštípanie hmyzom, je nevyhnutné mať v cestovnej lekárničke injekciu s adrenalínom, ktorá nám môže v pravý čas zachrániť život. V prípade, že cestujeme do oblastí, kde hmyz prenáša nákazlivé choroby, treba myslieť na prevenciu. Zabezpečiť si včas očkovanie, prípadne užívať antimalariká. A, samozrejme, na mieste dovolenky používať repelenty a spávať pod ochrannou sieťkou.
Priveľa slnka
Napriek tomu, že sa všade hovorí o nebezpečnosti slnečného žiarenia, sa rok čo rok zaživa ugrilujú davy turistov. Následky sú rôzne – od neškodných pigmentových škvŕn až po rakovinu kože. Silné slnečné žiarenie dokáže spáliť nielen pokožku, ale aj oči, spôsobiť dehydratáciu alebo kolaps srdcovo-cievneho systému.
Čo pomáha: Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, slnečné okuliare s kvalitným ochranným filtrom, oddych v tieni a množstvo tekutín. Ak sme sa napriek tomu mierne priškvarili, mali by sme sa natrieť mliekom po opaľovaní alebo panthenolovou penou, ktorá upokojí postihnuté miesta. V prípade úpalu treba ísť okamžite do tieňa, oddychovať, piť vlažné tekutiny a pri bolesti hlavy užiť analgetiká. Ak postihnutý upadne do bezvedomia, treba okamžite volať lekára. Úpal z prehriatia môžeme dostať, aj keď sa priamo nevystavujeme prudkému slnku. Stáva sa to, ak je človek dehydratovaný, v organizme zlyhá termoregulácia a nebezpečne sa prehreje.
Narazené a podvrtnuté kĺby
Narazené členky a kolená nám môžu na dlhší čas znemožniť aktívny pohyb. Okrem toho, že bolia, zvyknú riadne opuchnúť. Ak sa kĺb podvrtne – to znamená, že sa v ňom ponaťahujú väzy, treba vyhľadať lekára. Prvú pomoc si však môžeme poskytnúť aj sami.
Čo pomáha: Podvrtnutý kĺb treba znehybniť elastickým obväzom. Existujú aj špeciálne bandáže na kolená alebo členky, ak aktívne športujeme a hrozí nám vyššie riziko úrazu, je praktické zabaliť ich do cestovnej lekárničky. Narazené kĺby je dobré schladiť chladiacim sprejom z lekárne, ľadom alebo čímkoľvek studeným z chladničky. Chlad totiž eliminuje opuch, rovnako ako octanová masť alebo obklad z bieleho vína. Na zmiernenie bolesti zaberajú rôzne antireumatické masti a analgetiká.