Výhody a nevýhody cestovania osamote

Čo tak dovolenka bez tlupy kamarátov, kde budú našimi jedinými spoločníkmi knižka, foťák, zopár náhodných pocestných a vlastné myšlienky? Byť sama so sebou chce odvahu, ale výsledok môže stáť za to.

Príležitostná samota má svoje čaro, akurát nie je veľmi v móde. O jej výhodách by nám však vedeli porozprávať rôzne autority - napríklad zakladatelia náboženstiev, ktorí si radi usporadúvali myšlienky v púšti, lese alebo v jaskyni. Dôvody našej dovolenkovej samoty sú zrejme trochu prízemnejšie - možno sme sa rozišli s priateľom, možno si len potrebujeme prevetrať hlavu. A namiesto hľadania pravdy a spásy nám vystačí, ak nájdeme prázdnu pláž.

Sólo alebo v skupine?


Výlet s tlupou kamarátov zažil zrejme každý. A každý dobre vie, že s počtom účastníkov stúpa nielen množstvo zábavy, ale aj zbytočných čakaní a nezmyselných presunov. Jožo si potrebuje zameniť peniaze, Fero si musí zohnať tričko miestneho futbalového klubu, Zuze treba na malú, Karol sa stratí a keď sa nakoniec nájde, treba ho odniesť na hotel... a máme po ďalšom dni dovolenky. Pri singles (sólo) cestovaní môže byť všetko inak. Netreba robiť nijaké kompromisy, plán a cieľ cesty sú len v našich rukách. Máme plné zuby chorvátskeho pobrežia? Hor sa spoznať nórske fjordy! Chce sa nám váľať na pláži? Váľajme sa na pláži! Ak sa nám chce spať, spime. A naobedovať sa môžeme trebárs o piatej hodine poobede. V najlacnejšej vývarovni alebo v päťhviezdičkovom hoteli – všetko je iba na nás.

sama2.jpg„Keď cestujem osamote, väčšinou si viac vychutnám atmosféru miesta a získam možno lepšie, ale hlavne hlbšie zážitky,“ hovorí cestovateľ a sprievodca cestovnej kancelárie Victory Travel Juraj Uvíra. Ak sa chcem s niekým porozprávať, vyhliadnem si útulný podnik, kde sa zoznámim s cestovateľmi z celého sveta a strávim s nimi príjemný večer. Alebo si nájdem lokálnu krčmu a nadviažem známosti s domorodcami, od ktorých sa dozviem kopu zaujímavých informácií a tipov na výlety do okolia.

Naopak, na cestách s rodinou alebo blízkymi je vždy riziko, že budete neustále riešiť tie isté veci, o ktorých sa bavíte aj doma.“ Osamelosti na cestách sa nemusí báť ani introvertná povaha. Čím väčšia exotika, tým sa okolo nás zhromaždí väčší kŕdeľ tamojších obyvateľov.

Pripravme sa na to, že deviati z desiatich nám po chvíli príjemnej konverzácie ponúknu tradičný remeselný výrobok (vyrobený v čínskej továrni), niekoľkonásobne predražený prevoz na známe turistické miesto, mäkké drogy lebo sexuálne dobrodružstvo. To však neznamená, že budeme programovo nevrlé ku každému domorodcovi - mnohí z nich nám môžu ponúknuť príjemnú spoločnosť s obojstranným úžitkom. A nemyslíme tým sex za peniaze.

Preč s romantikou


Sólo výlet si nezaškodí dobre naplánovať vrátane starostlivého výberu destinácie. Chceme si dať pohov od detí? Chráňme sa rodinných hotelov s toboganmi a vodnými atrakciami. Radi by sme sa zotavili po čerstvom rozchode? Pozor na to, aby náš romantický hotel nebol cieľovou stanicou novomanželov z celého sveta. „Určitým veciam sa však na výlete zrejme nevyhneme a treba s nimi vopred počítať,“ upozorňuje psychologička Scheberová.

„Ak si vyberieme dva týždne pri mori, nejakú tú zaľúbenú dvojicu tam celkom určite stretneme. Keď máme pocit, že náš pobyt v prostredí, kde je väčšina ľudí vo dvojiciach, nie je to, čo by sme po rozchode potrebovali, možno bude vhodnejší dobrodružný alebo poznávací zájazd s pestrým programom, kde nám na smútok nezostane čas.“ Juraj Uvíra dodáva: „Pri dobrodružno-poznávacích zájazdoch je o klientov postarané od svitu do súmraku, a preto ani osamelí cestovatelia netrpia núdzou o spoločnosť. Sprievodcovia sa väčšinou snažia vytvoriť silný kolektív, pretože často ide o fyzicky alebo psychicky náročný program, kde je potrebné, aby všetci účastníci držali spolu.“

Niečo tomu chýba...


Aby sme nezabudli, singles cestovanie má tiež svoje nevýhody. Spoľahnúť sa môžeme iba sami na seba a keď zmeškáme vlak, nadávať môžeme iba sami sebe. Ak si potrebujeme odskočiť na toaletu, musíme tam teperiť aj obrovský ruksak, pretože nám ho nemá kto postrážiť. Na druhej strane – možno sa nájde fešák, ktorý nám ho pomôže naložiť do vlaku! Rátať treba aj s tým, že sólo výlet nás bude stáť viac, ako keby sme cestovali v skupine.

Nespravodlivým príplatkom za prázdne postele v izbe sa zrejme nevyhneme, rovnako ani vyšším cenám za taxi alebo prenájom motorky, na ktorej by sme sa inak mohli zviezť dvaja. Najmä cestovateľkám nezaškodí, ak budú klásť zvýšený dôraz na bezpečnosť – nechodiť v noci do podozrivých štvrtí, nenasadať do čudných taxíkov, neprijímať dotieravé pozvania na kávu a neflirtovať s nebezpečne vyzerajúcimi donjuanmi.

A nakoniec, zvlášť bolestnou nevýhodou je skutočnosť, že sa nemáme s kým deliť o zážitky. „Nič sa nevyrovná momentu, keď stojím so svojou milovanou pred indickým Tádž Mahálom, pozrieme sa do očí, chytíme za ruky a kráčame ako dvaja králi do tieňa pomníka lásky,“ hovorí Juraj a priznáva: „Cestovať osamote je príjemné, ale s blízkou osobou ešte lepšie.“

Na nostalgické nálady nebol čas
Lucia Pelikantová, 26 rokov, Bratislava

lucia_pelikantova.jpgV Mexiku som strávila takmer dva roky. Prvé mesiace som bývala v miestnej rodine a nemala som tam nijakých priateľov. Aj keď som bola veľmi ďaleko od domova, smútok som necítila a Slovensko mi vôbec nechýbalo, aj keď to znie strašne. Bolo to asi preto, že som prežívala obrovské dobrodružstvo a na nostalgické nálady nebol jednoducho čas. Všetko bolo pre mňa úplne nové a také odlišné od našej kultúry, že som s úžasom zízala takmer na všetko. A tamojší ľudia zízali na mňa. Nielen preto, že som na domáce pomery veľmi biela, ale predovšetkým pre moju výšku 185 centimetrov. Všetky moje vychádzky boli sprevádzané rôznymi piskotmi a lichôtkami, ale aj smiechom a ukazovaním prstom.

Väčšina ľudí si o mne myslela, že som Američanka. A keďže svojich severných susedov nemajú príliš v láske, občas sa ku mne nesprávali najmilšie. Pokrikovali po mne a očakávali, že mám plné vrecká peňazí, o ktoré sa ma snažili rôznymi pokútnymi spôsobmi obrať. Našťastie, túto ich stratégiu som pochopila veľmi rýchlo a vďaka tomu, že som vedela po španielsky, dokázala som sa čoskoro ubrániť. Už v priebehu prvého mesiaca som si našla viacero kamarátov, od ktorých som odpozerala rôzne čisto mexické výrazy, slangové slová, gestá a charakteristické popiskovanie. Vrátane jedného špeciálneho pískania, ktoré je vlastne dosť škaredou, ale obľúbenou nadávkou. Vytrubujú ju dokonca aj klaksóny v autách, keď ich niekto štve v premávke. V Mexiku som sa jednoducho naučila postarať sama o seba (smiech). Nadviazala som nové kontakty a získala kopec skúseností.
Keď som sama, viac si všímam veci okolo seba
Mariana Remešíková, vysokoškolská učiteľka (30 rokov)

mariana_remesikova.jpgAko sólo cestovateľka som navštívila Thajsko, Turecko, Grécko a Taliansko. Väčšinou som sa rozhodla ísť sama preto, lebo ma niektorá z krajín lákala, no práve nebol v okolí nikto, kto by mal čas, peniaze, chuť alebo odvahu ísť niekam bez cestovky. Obavy z možnej osamelosti na cestách ma netrápili – som dosť spoločenská, a keď cestujem sama, dokážem sa prihovoriť aj neznámym ľuďom na ulici, čo v našich zemepisných šírkach príliš často nerobím (smiech).

Cestovanie osamote má svoje výhody aj nevýhody. Človek stretne jednoznačne viac ľudí a zažije veci, ktoré by inak nezažil. Rada fotím, a keď som sama, viac si všímam, čo sa deje okolo mňa. Krajinu spoznávam cez miestnych ľudí, od ktorých sa snažím zistiť niečo o tom, ako žijú. V Thajsku som sa napríklad skamarátila s kopou mladých ľudí, ktorí ma zobrali na miesta, kde nebol nijaký cudzinec – napriek tomu, že som bola v meste preplnenom turistami. Vlastne aj môjho súčasného priateľa som spoznala na dovolenke, patril medzi tamojších obyvateľov...! (smiech).

Čo sa týka nevýhod, občas si uvedomím, že nikto z mojich blízkych presne nevie, kde sa práve nachádzam a keby sa mi niečo stalo, zrejme by vôbec netušili, kde ma hľadať. Radšej sa tým veľmi nezaoberám a snažím sa nechodiť sama na miesta, ktoré sa mi zdajú nebezpečné. Ako žene mi skôr spôsobuje problémy nadmerná pozornosť mužov, najmä v najjužnejších končinách. Nikdy sa mi však nestalo nič ohrozujúce, človek si musí dávať jednoducho pozor, kam a kým sa nechá pozvať.
Hrôza zo samoty?

Singles cestovanie nie je pre každého. Ak patríme medzi nešťastníčky, ktoré sa samy v kine alebo v reštaurácii cítia, akoby mali na čele vypálený nápis „chudera“, pred kúpou štvortýždennej sólo dovolenky v Japonsku chvíľu popremýšľajme. Bude pre nás nezabudnuteľným zážitkom, alebo sa pri druhých raňajkách osamote psychicky zrútime?

„Schopnosť užiť si chvíľu samoty svedčí o určitej vyrovnanosti a dobrom vzťahu k sebe samému. Nie každý človek sa však dokáže cítiť osamote dobre. Mnohí ľudia majú z takýchto situácií úzkosť a stres, cítia sa nesvoji a voľný čas sa snažia rýchlo zaplniť rôznymi náhradnými činnosťami, ktoré slúžia iba na skrátenie času, keď sú bez blízkych. Doliehajú na nich nepríjemné pocity alebo spomienky, a preto sa neustále snažia byť v spoločnosti akejkoľvek ďalšej osoby, hlavne nech nie sú sami. Pre nich sólo cestovanie príliš vhodné nie je,“ upozorňuje psychologička Petra Scheberová.

„Ďalší sa osamote v súkromí cítia dobre, vedia si tento čas vychutnať, no ak majú sami navštíviť kino alebo reštauráciu, je to pre nich nepríjemné. Majú pocit, že ich okolie bude odsudzovať za to, že nemajú nikoho, kto by s nimi išiel. Niekedy stačí naučiť sa získať odstup a sústrediť sa na dôvod návštevy kina alebo reštaurácie – som tam predsa pre dobrý film, jedlo alebo dobrú atmosféru, ktoré si pre nepochopenie alebo nesúhlas druhých nechcem nechať ujsť,“ dodáva psychologička.

Tipy na nezabudnuteľnú sólo dovolenku
 • Kurz varenia tradičných talianskych jedál v prímorskom rodinnom hoteli Mami Camilla v talianskom Sorente. Za týždňový kurz (10 lekcií) zaplatíme zhruba 480 eur. Viac na www.mamicamilla.com
 • Kurz jogy a meditácie v indickom ašrame. Cena za dvojtýždňový kurz okolo 700 eur vrátane ubytovania a stravy. Viac na www.yogagoa.com
 • To najlepšie z Číny – týždenný letecký zájazd do Pekingu, Šanghaja a k slávnej terakotovej armáde v Xi-an. Cena 999 eur vrátane letenky, viac na www.victorytravel.sk
 • Víkendový splav Dunajca, určený špeciálne pre singles cestovateľov. Cena 99 eur vrátane ubytovania a polpenzie. Viac na www.sk-travel.sk
 • Víkendový program na dočerpanie pozitívnej energie v kúpeľoch Aphrodite v Rajeckých Tepliciach. Cena balíka s procedúrami - od 58 eur. Viac na www.spa.sk

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 4. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 5. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 6. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 7. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 2. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 5. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 6. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 7. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 9 840
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 922
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 3 736
 4. Moskva alebo Petrohrad? 3 723
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 125
 6. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 2 559
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 325
 8. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 173
 9. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 968
 10. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 655

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Haagsky tribunál trestal najmä Srbov, po Mladičovi končí

Miloševič počas procesu zomrel, srbského extrémistu zase oslobodili. Teraz sedí v parlamente.

SVET

Najskôr cukríky, potom zabíjanie. Balkánskeho mäsiara odsúdili

Niektorí Mladiča považujú za vojnového hrdinu.

KOMENTÁRE

Bezdôsledkový Smer nám zahral komédiu

Smer je len napodobenina s niekoľkými vonkajšími znakmi politickej strany.

KOŠICE KORZÁR

Bratov Paškovcov odsúdili za bitku v centre Košíc

Dvaja dostali podmienku, jeden peňažný trest.

Neprehliadnite tiež

Playboy sa púšťa do neprebádaných vôd, nafotil kampaň s plus size modelkou

Fotky patria k decentnejším kampaniam modelky Molly Constable.

Vraždili a znásilňovali, no ženy ich milujú a obdivujú. Prečo?

Za ich správaním nie je len sexuálna porucha, psychológia má viaceré vysvetlenia.

Účinné tipy, ako sa správne nalíčiť pod okuliare

Pre správny výsledok berte do úvahy sklá aj farbu rámu.

Florbalová kapitánka Lucia Košturiaková: Florbal nie je ženský ani mužský šport

V decembri bude viesť slovenský tím na majstrovstvá sveta vo florbale v Bratislave.

Magdalénske práčovne boli dejiskom krutosti. Mníšky v nich týrali mladé dievčatá

„Padlé ženy“ si v nich mali odpracovať svoje hriechy. Desiatky rokov trpeli neprávom.