SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Výhody a nevýhody cestovania osamote

Čo tak dovolenka bez tlupy kamarátov, kde budú našimi jedinými spoločníkmi knižka, foťák, zopár náhodných pocestných a vlastné myšlienky? Byť sama so sebou chce odvahu, ale výsledok môže stáť za to.

Príležitostná samota má svoje čaro, akurát nie je veľmi v móde. O jej výhodách by nám však vedeli porozprávať rôzne autority - napríklad zakladatelia náboženstiev, ktorí si radi usporadúvali myšlienky v púšti, lese alebo v jaskyni. Dôvody našej dovolenkovej samoty sú zrejme trochu prízemnejšie - možno sme sa rozišli s priateľom, možno si len potrebujeme prevetrať hlavu. A namiesto hľadania pravdy a spásy nám vystačí, ak nájdeme prázdnu pláž.

Sólo alebo v skupine?


Výlet s tlupou kamarátov zažil zrejme každý. A každý dobre vie, že s počtom účastníkov stúpa nielen množstvo zábavy, ale aj zbytočných čakaní a nezmyselných presunov. Jožo si potrebuje zameniť peniaze, Fero si musí zohnať tričko miestneho futbalového klubu, Zuze treba na malú, Karol sa stratí a keď sa nakoniec nájde, treba ho odniesť na hotel... a máme po ďalšom dni dovolenky. Pri singles (sólo) cestovaní môže byť všetko inak. Netreba robiť nijaké kompromisy, plán a cieľ cesty sú len v našich rukách. Máme plné zuby chorvátskeho pobrežia? Hor sa spoznať nórske fjordy! Chce sa nám váľať na pláži? Váľajme sa na pláži! Ak sa nám chce spať, spime. A naobedovať sa môžeme trebárs o piatej hodine poobede. V najlacnejšej vývarovni alebo v päťhviezdičkovom hoteli – všetko je iba na nás.

sama2.jpg„Keď cestujem osamote, väčšinou si viac vychutnám atmosféru miesta a získam možno lepšie, ale hlavne hlbšie zážitky,“ hovorí cestovateľ a sprievodca cestovnej kancelárie Victory Travel Juraj Uvíra. Ak sa chcem s niekým porozprávať, vyhliadnem si útulný podnik, kde sa zoznámim s cestovateľmi z celého sveta a strávim s nimi príjemný večer. Alebo si nájdem lokálnu krčmu a nadviažem známosti s domorodcami, od ktorých sa dozviem kopu zaujímavých informácií a tipov na výlety do okolia.

Naopak, na cestách s rodinou alebo blízkymi je vždy riziko, že budete neustále riešiť tie isté veci, o ktorých sa bavíte aj doma.“ Osamelosti na cestách sa nemusí báť ani introvertná povaha. Čím väčšia exotika, tým sa okolo nás zhromaždí väčší kŕdeľ tamojších obyvateľov.

Pripravme sa na to, že deviati z desiatich nám po chvíli príjemnej konverzácie ponúknu tradičný remeselný výrobok (vyrobený v čínskej továrni), niekoľkonásobne predražený prevoz na známe turistické miesto, mäkké drogy lebo sexuálne dobrodružstvo. To však neznamená, že budeme programovo nevrlé ku každému domorodcovi - mnohí z nich nám môžu ponúknuť príjemnú spoločnosť s obojstranným úžitkom. A nemyslíme tým sex za peniaze.

Preč s romantikou


Sólo výlet si nezaškodí dobre naplánovať vrátane starostlivého výberu destinácie. Chceme si dať pohov od detí? Chráňme sa rodinných hotelov s toboganmi a vodnými atrakciami. Radi by sme sa zotavili po čerstvom rozchode? Pozor na to, aby náš romantický hotel nebol cieľovou stanicou novomanželov z celého sveta. „Určitým veciam sa však na výlete zrejme nevyhneme a treba s nimi vopred počítať,“ upozorňuje psychologička Scheberová.

„Ak si vyberieme dva týždne pri mori, nejakú tú zaľúbenú dvojicu tam celkom určite stretneme. Keď máme pocit, že náš pobyt v prostredí, kde je väčšina ľudí vo dvojiciach, nie je to, čo by sme po rozchode potrebovali, možno bude vhodnejší dobrodružný alebo poznávací zájazd s pestrým programom, kde nám na smútok nezostane čas.“ Juraj Uvíra dodáva: „Pri dobrodružno-poznávacích zájazdoch je o klientov postarané od svitu do súmraku, a preto ani osamelí cestovatelia netrpia núdzou o spoločnosť. Sprievodcovia sa väčšinou snažia vytvoriť silný kolektív, pretože často ide o fyzicky alebo psychicky náročný program, kde je potrebné, aby všetci účastníci držali spolu.“

Niečo tomu chýba...


Aby sme nezabudli, singles cestovanie má tiež svoje nevýhody. Spoľahnúť sa môžeme iba sami na seba a keď zmeškáme vlak, nadávať môžeme iba sami sebe. Ak si potrebujeme odskočiť na toaletu, musíme tam teperiť aj obrovský ruksak, pretože nám ho nemá kto postrážiť. Na druhej strane – možno sa nájde fešák, ktorý nám ho pomôže naložiť do vlaku! Rátať treba aj s tým, že sólo výlet nás bude stáť viac, ako keby sme cestovali v skupine.

Nespravodlivým príplatkom za prázdne postele v izbe sa zrejme nevyhneme, rovnako ani vyšším cenám za taxi alebo prenájom motorky, na ktorej by sme sa inak mohli zviezť dvaja. Najmä cestovateľkám nezaškodí, ak budú klásť zvýšený dôraz na bezpečnosť – nechodiť v noci do podozrivých štvrtí, nenasadať do čudných taxíkov, neprijímať dotieravé pozvania na kávu a neflirtovať s nebezpečne vyzerajúcimi donjuanmi.

A nakoniec, zvlášť bolestnou nevýhodou je skutočnosť, že sa nemáme s kým deliť o zážitky. „Nič sa nevyrovná momentu, keď stojím so svojou milovanou pred indickým Tádž Mahálom, pozrieme sa do očí, chytíme za ruky a kráčame ako dvaja králi do tieňa pomníka lásky,“ hovorí Juraj a priznáva: „Cestovať osamote je príjemné, ale s blízkou osobou ešte lepšie.“

Na nostalgické nálady nebol čas
Lucia Pelikantová, 26 rokov, Bratislava

lucia_pelikantova.jpgV Mexiku som strávila takmer dva roky. Prvé mesiace som bývala v miestnej rodine a nemala som tam nijakých priateľov. Aj keď som bola veľmi ďaleko od domova, smútok som necítila a Slovensko mi vôbec nechýbalo, aj keď to znie strašne. Bolo to asi preto, že som prežívala obrovské dobrodružstvo a na nostalgické nálady nebol jednoducho čas. Všetko bolo pre mňa úplne nové a také odlišné od našej kultúry, že som s úžasom zízala takmer na všetko. A tamojší ľudia zízali na mňa. Nielen preto, že som na domáce pomery veľmi biela, ale predovšetkým pre moju výšku 185 centimetrov. Všetky moje vychádzky boli sprevádzané rôznymi piskotmi a lichôtkami, ale aj smiechom a ukazovaním prstom.

Väčšina ľudí si o mne myslela, že som Američanka. A keďže svojich severných susedov nemajú príliš v láske, občas sa ku mne nesprávali najmilšie. Pokrikovali po mne a očakávali, že mám plné vrecká peňazí, o ktoré sa ma snažili rôznymi pokútnymi spôsobmi obrať. Našťastie, túto ich stratégiu som pochopila veľmi rýchlo a vďaka tomu, že som vedela po španielsky, dokázala som sa čoskoro ubrániť. Už v priebehu prvého mesiaca som si našla viacero kamarátov, od ktorých som odpozerala rôzne čisto mexické výrazy, slangové slová, gestá a charakteristické popiskovanie. Vrátane jedného špeciálneho pískania, ktoré je vlastne dosť škaredou, ale obľúbenou nadávkou. Vytrubujú ju dokonca aj klaksóny v autách, keď ich niekto štve v premávke. V Mexiku som sa jednoducho naučila postarať sama o seba (smiech). Nadviazala som nové kontakty a získala kopec skúseností.
Keď som sama, viac si všímam veci okolo seba
Mariana Remešíková, vysokoškolská učiteľka (30 rokov)

mariana_remesikova.jpgAko sólo cestovateľka som navštívila Thajsko, Turecko, Grécko a Taliansko. Väčšinou som sa rozhodla ísť sama preto, lebo ma niektorá z krajín lákala, no práve nebol v okolí nikto, kto by mal čas, peniaze, chuť alebo odvahu ísť niekam bez cestovky. Obavy z možnej osamelosti na cestách ma netrápili – som dosť spoločenská, a keď cestujem sama, dokážem sa prihovoriť aj neznámym ľuďom na ulici, čo v našich zemepisných šírkach príliš často nerobím (smiech).

Cestovanie osamote má svoje výhody aj nevýhody. Človek stretne jednoznačne viac ľudí a zažije veci, ktoré by inak nezažil. Rada fotím, a keď som sama, viac si všímam, čo sa deje okolo mňa. Krajinu spoznávam cez miestnych ľudí, od ktorých sa snažím zistiť niečo o tom, ako žijú. V Thajsku som sa napríklad skamarátila s kopou mladých ľudí, ktorí ma zobrali na miesta, kde nebol nijaký cudzinec – napriek tomu, že som bola v meste preplnenom turistami. Vlastne aj môjho súčasného priateľa som spoznala na dovolenke, patril medzi tamojších obyvateľov...! (smiech).

Čo sa týka nevýhod, občas si uvedomím, že nikto z mojich blízkych presne nevie, kde sa práve nachádzam a keby sa mi niečo stalo, zrejme by vôbec netušili, kde ma hľadať. Radšej sa tým veľmi nezaoberám a snažím sa nechodiť sama na miesta, ktoré sa mi zdajú nebezpečné. Ako žene mi skôr spôsobuje problémy nadmerná pozornosť mužov, najmä v najjužnejších končinách. Nikdy sa mi však nestalo nič ohrozujúce, človek si musí dávať jednoducho pozor, kam a kým sa nechá pozvať.
Hrôza zo samoty?

Singles cestovanie nie je pre každého. Ak patríme medzi nešťastníčky, ktoré sa samy v kine alebo v reštaurácii cítia, akoby mali na čele vypálený nápis „chudera“, pred kúpou štvortýždennej sólo dovolenky v Japonsku chvíľu popremýšľajme. Bude pre nás nezabudnuteľným zážitkom, alebo sa pri druhých raňajkách osamote psychicky zrútime?

„Schopnosť užiť si chvíľu samoty svedčí o určitej vyrovnanosti a dobrom vzťahu k sebe samému. Nie každý človek sa však dokáže cítiť osamote dobre. Mnohí ľudia majú z takýchto situácií úzkosť a stres, cítia sa nesvoji a voľný čas sa snažia rýchlo zaplniť rôznymi náhradnými činnosťami, ktoré slúžia iba na skrátenie času, keď sú bez blízkych. Doliehajú na nich nepríjemné pocity alebo spomienky, a preto sa neustále snažia byť v spoločnosti akejkoľvek ďalšej osoby, hlavne nech nie sú sami. Pre nich sólo cestovanie príliš vhodné nie je,“ upozorňuje psychologička Petra Scheberová.

„Ďalší sa osamote v súkromí cítia dobre, vedia si tento čas vychutnať, no ak majú sami navštíviť kino alebo reštauráciu, je to pre nich nepríjemné. Majú pocit, že ich okolie bude odsudzovať za to, že nemajú nikoho, kto by s nimi išiel. Niekedy stačí naučiť sa získať odstup a sústrediť sa na dôvod návštevy kina alebo reštaurácie – som tam predsa pre dobrý film, jedlo alebo dobrú atmosféru, ktoré si pre nepochopenie alebo nesúhlas druhých nechcem nechať ujsť,“ dodáva psychologička.

Tipy na nezabudnuteľnú sólo dovolenku
 • Kurz varenia tradičných talianskych jedál v prímorskom rodinnom hoteli Mami Camilla v talianskom Sorente. Za týždňový kurz (10 lekcií) zaplatíme zhruba 480 eur. Viac na www.mamicamilla.com
 • Kurz jogy a meditácie v indickom ašrame. Cena za dvojtýždňový kurz okolo 700 eur vrátane ubytovania a stravy. Viac na www.yogagoa.com
 • To najlepšie z Číny – týždenný letecký zájazd do Pekingu, Šanghaja a k slávnej terakotovej armáde v Xi-an. Cena 999 eur vrátane letenky, viac na www.victorytravel.sk
 • Víkendový splav Dunajca, určený špeciálne pre singles cestovateľov. Cena 99 eur vrátane ubytovania a polpenzie. Viac na www.sk-travel.sk
 • Víkendový program na dočerpanie pozitívnej energie v kúpeľoch Aphrodite v Rajeckých Tepliciach. Cena balíka s procedúrami - od 58 eur. Viac na www.spa.sk
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Auto do firmy môžete mať už od 150 eur mesačne
 2. Spánok – základ pevných vzťahov
 3. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 4. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 5. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 8. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 9. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 10. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 767
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 865
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 932
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 504
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 5 293
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 186
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 948
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 750
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 403
 10. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 396
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Malacky.

Z prvej ligy akútnych nemocníc môže vypadnúť až 50 zariadení.


8 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Tretia vlna má prvé čierne okresy.


a 2 ďalší 5 h

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 2. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 3. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 4. Martina Paulenová: Čo robia dvaja rodičia s dvoma deťmi na spoločnej materskej dovolenke?
 5. SKU: Príbeh pedagogičky, ktorá chcela pracovať v školstve
 6. Michael Achberger: Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
 7. Lenka Bajzíková: Ako nedomrviť svoj prvý maratón
 8. Symptomedica: Výskyt stresového vredu žalúdka sa zvyšuje.
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 094
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 880
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 082
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 216
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 479
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 077
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 512
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 2. Adam Valček: Kauza DPB: Čo robiť, keď Platiť sa oplatí pýta stovky eur za pokutu z MHD
 3. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
 4. Adam Valček: Ako Cetelem porušuje zákon a zarába (+ návod, ako zato firmu zažalovať)
Skryť Zatvoriť reklamu