Môže sa stať, že v oblastiach s vyššími zrážkami aspoň nad 40 milimetrov za niekoľko dní začne byť aktuálna ochrana proti vlhkomilným hubovým chorobám, najmä plesniam.
Pleseň cibuľová
Týka sa to napríklad plesne cibuľovej. Prvýkrát sa obyčajne ošetruje koncom mája, čo v tomto roku aj súhlasí s doterajším suchým počasím a jeho zmenou na daždivé v tomto období.
Ďalšie ošetrenia nasledujú v 7- až 14-dňových intervaloch v závislosti od priebehu počasia a použitého prípravku.
Povolené sú kontaktné prípravky Bravo 500, Citan DG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP, Cuprocaffaro, Kuprikol 50 a Kocide 2000 a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ WG, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Signum.
Kombinované prípravky treba použiť maximálne dvakrát za sezónu. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti na rastliny. Spolu sa proti plesni ošetruje zvyčajne trikrát.
Múčnatka a chrastavosť jabĺk
Ďalej pripomíname ochranu jabloní proti múčnatke a v prípade vyšších zrážok aj ochranu jabloní a hrušiek proti chrastavosti. Preventívna ochrana je potrebná v podstate vo všetkých intenzívnych výsadbách.
Na ošetrenie proti chrastavosti sú povolené kontaktné prípravky Delan 700 WDG, Citan DG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Mancosan 80 WP, Folpan 80 WDG (len na jablone), Funguran (len na jablone), Merpan 80 WDG + Agrovital, Polyram WG a Tercel (len na jablone), hĺbkové Efuzin 500 SC (len na jablone), Syllit 65 a Mythos 30 SC.
Ďalej sú to kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Hattrick WG a Shavit F 71,5 WP (len na jablone) a systémové Baycor 25 WP a Chorus 75 WG.
Proti chrastavosti aj múčnatke sú súčasne účinné prípravky Discus (len na jablone), Punch 10 EW, Talent, Topas 100 EC a Zato 50 WG.
Odporúčame aspoň raz využiť aj niektorý zo systémových prípravkov.
Ako proti obaľovačovi?
Často vzniká otázka potreby jedného alebo dvoch ošetrení proti jednej generácii tohto škodcu. Väčšinou postačuje jedno ošetrenie, hlavne pri použití prípravkov proti vyvíjajúcim sa húseniciam vo vajíčkach, teda takzvaným inhibítorom tvorby chitínu.
Druhý postrek býva väčšinou potrebný iba pri dlhšie trvajúcom ochladení, ktoré nastane po období nakladenia vajíčok, ktoré sa potom pomalšie vyvíjajú a liahnutie húseníc trvá dlhší čas.