SME

Huby si môžete dopestovať aj sami

Niekto sa za nimi vyberá do lesa, aby si oddýchol od mestského ruchu, iní ich nakupujú v supermarketoch, aby si na nich pochutnali v pohodlí domova. Vedeli ste však o tom, že viaceré druhy húb môžete pestovať hoci aj v paneláku? Čo by ste povedali na vlas

(Zdroj: Stock.XCHNG)

tnú mykozáhradku?

Na prvý pohľad je to jednoduché. Stačí iba vytvoriť prostredie a klímu, ktoré sú pre huby prirodzené, zaistiť naočkovanie a pri troche starostlivosti sa môžete tešiť na bohatú úrodu. Je tu však malý háčik.
Kým nekultúrne huby začínajú rásť všade, kde je dostatok vlhkosti a rastlinných zvyškov, tie kultúrnejšie sú akési prieberčivé. Neraz trvajú na symbióze s drevinami bez ohľadu na to, či na nich priamo parazitujú, alebo nie. To však neznamená, že to nejde. Práve naopak.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnite s istotou

Niet lepšej cesty zoznámiť sa s pestovaním húb, ako siahnuť po naočkovanom substráte v sadbovači z ponuky špecializovaných firiem. Vašou úlohou je iba zabezpečiť správnu teplotu a vlhkosť, o zvyšok sa postará príroda. V predajnej sieti sa najčastejšie môžete stretnúť s hlivou a pečiarkami, príležitostne sú dostupné aj iné druhy.

SkryťZatvoriť reklamu

Hliva ustricovitá patrí vďaka svojej nenáročnosti k najčastejšie pestovaným hubám a ak máte na pivnici okno, určite sa jej tam bude páčiť. Vyžaduje teplotu od 10 do 18 °C a vysokú vzdušnú vlhkosť, ktorú je možné nahradiť pravidelným rosením. Zakúpený sadbovač voľne položíte alebo zavesíte zo stropu a vašou jedinou úlohou je zaistiť pravidelný prísun vody. Kým bude v igelitovom sadbovači dostatok surového substrátu, v pravidelných vlnách budete môcť zbierať trsy plodníc, ktoré vyrastajú z otvorov. Je to ako malá továreň, ktorá mení slamu na huby. Ak sa materiál vyčerpá, treba začať odznova.

S pestovaním pečiarok – čiže šampiňónov – je to podobné. Ako dlho budete čakať na prvé plodnice, závisí od toho, či si zakúpite sadbovač s naočkovaným, alebo už prerasteným substrátom. Prerastanie prebieha pri izbovej teplote a pravidelnom prísune vody, celý proces trvá približne tri týždne. Takto pripravený základ treba prekryť novou vrstvou substrátu a umiestniť ho opäť do pivnice s teplotou od 14 do 18 °C. Práve táto zmena zabezpečí, aby na substráte začali vyrastať plodnice, ktoré budete v niekoľkých vlnách zbierať. V tomto prípade budete zbierať úrodu dovtedy, kým podhubie nevyčerpá zo substrátu všetky živiny.

SkryťZatvoriť reklamu

Za hotové sadbovače zaplatíte približne 7 eur, objem úrody závisí od toho, aké podmienky dokážete pre rast vytvoriť. Pri dostatočne chladnej pivnici môžete počítať s piatimi či šiestimi vlnami zberu.

Pustite sa do očkovania sami

Sadbovače sú pohodlnou cestou k zberu húb, zaplatíte za ne však viac, ako keby ste si substrát pripravili sami. Na to však už potrebujete viac priestoru, ako vám dokáže ponúknuť panelákový byt. Ak sa vám pestovanie hlivy ustricovitej v malom zapáčilo, určite budete chcieť pokračovať aj vo veľkom. Nebudete toho potrebovať mnoho.

Substrát si pripravíte sterilizáciou akéhokoľvek lignocelulózového materiálu. Môže to byť rezaná slama, šúpolie, kukuričné vretená, ba dokonca odrezky a piliny z listnatých stromov. Po tom, čo ich natlačíte do vhodnej nádoby, treba ich zaliať vriacou vodou, aby ste zničili zárodky húb a plesní, ktoré sa v materiáli prirodzene nachádzajú. Keď masa vychladne a vodu zlejete, sterilný substrát premiešate so sadbou, ktorá je najčastejšie dodávaná vo forme zaočkovaných obilných zŕn. Teraz už stačí iba všetko natlačiť do igelitového vreca, zaviazať ho a vytvoriť na jeho povrchu zárezy, cez ktoré budú neskôr vyrastať trsy plodníc. Po tom, čo pri izbovej teplote substrát prerastie podhubím, vrece prenesiete do pivnice a môžete pravidelne zbierať svoju úrodu.

SkryťZatvoriť reklamu

Za 3 eurá kúpite sadbu pre 20 kilogramov substrátu, z ktorého zozbierate približne 4 kilogramy plodníc. Ak máte dostatok priestoru pre pestovanie, budete mať čo robiť, aby ste všetko spotrebovali.

Zo substrátu na drevo

Keďže hliva je drevokazná huba, pestovať ju možno aj na odležaných klátikoch z listnatých stromov, ktoré poskytnú živiny na 3 až 5 rokov. V tomto prípade však namiesto pestovania v pivnici budete kopírovať prirodzený životný rytmus huby vo voľnej prírode. Očkovanie sadbou prebieha zvyčajne na jar a potrvá približne 6 mesiacov, kým klátiky prerastú v igelitovom vreci podhubím. Následne sa bude treba postarať o ich zakopanie na tienistom mieste do pôdy tak, aby vrchných 10 centimetrov vyčnievalo nad povrch. Plodnice sa budú tvoriť v rovnakom čase a vlnách ako vo voľnej prírode.

SkryťZatvoriť reklamu

Podobným spôsobom možno pestovať rôzne druhy drevokazných húb. V predajnej sieti sa môžete stretnúť s čoraz širšou ponukou sadby. Tá sa dodáva v tradičnej obilnej forme, ale aj ako zaočkované drevené kolíčky, ktoré treba pozasúvať do otvorov v polienkach. Skúsiť to môžete napríklad s poľničkou topoľovou či húževnatcom šitake.
Mykozáhradka z drevených polien nevyžaduje veľký priestor. Ak máte na svojom pozemku tienisté a vlhké miesto, na ktorom sa ničomu inému nedarí, vyskúšajte to s hubami.

Prineste si materiál z lesa

Ak nazbierate dostatok skúseností pri používaní sadieb z obchodu, nič vám nebráni v tom, aby ste začali experimentovať s tým, čo máte okolo seba. Stačí, ak si zabezpečíte vhodný substrát a vysejete naň spóry zo starých hubových plodníc. Chce to skúsenosti a šikovnosť, výnosy však dokážu neraz prekvapiť. Pre začiatok to môžete skúsiť s nenáročnou golierovkou slanomilnou či pôvabnicou fialovou, na záhrade sa však dajú pestovať aj smrčky, poľničky, pečiarky, plamienky, uchovce či hnojníky. Myslite však vždy na to, že potrebujete simulovať rovnaké podmienky, v akých rastú v prírode.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie