SME

Stará láska k dovolenkovým destináciám nehrdzavie

Ako každý vzťah aj lásku k starým známym letným destináciám treba z času na čas okoreniť štipkou novej perspektívy. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako zažiť osvedčené dovolenkové krajiny trochu inak.


Slovinsko - Branik pre nerozhodnutých


Ak si nie ste úplne istí, či vaše srdce piští po letnej dovolenke pri mori, v horách alebo na púti za perlami starodávnych čias, nemusíte robiť nijaké drastické rozhodnutia. Stačí, ak sa vyberiete do dedinky Branik vo vinárskej oblasti Slovinska, odkiaľ sú Alpy, pláže i historické pamiatky vzdialené, čo by kameňom dohodil. Znamená to, že v rovnaký deň si môžete ráno zalyžovať v Alpách a poobede sa vyčvachtať v Jadranskom mori – a dokonca máte na výber, či sa chcete ocitnúť na slovinskej, chorvátskej, alebo talianskej pláži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rovno pod hradom Rihemberk nájdete rodinný penzión Villa Flora z roku 1820. Jeho majiteľka, maliarka Tjasa Iris vás ubytuje v jednej z izieb plných umeleckých diel a starožitností a každé ráno vás pohostí raňajkami z organických darov svojej záhradky. Okolité vinice, broskyňové sady a úpätia Álp si najlepšie vychutnáte po vlastných alebo na bicykli. Len hodinu cyklotúry trvá cesta z Branika do antickej kamennej osady Štanjel, kde sa raz za mesiac koná trh starožitností a kulinárskych špecialít.

Ak po ceste natrafíte na tabuľu s nápisom „osmica“, tešte sa. Nachádzate sa v blízkosti vinára, ktorý práve otvoril svoju pivničku pre verejnosť, aby predal vlaňajšie víno. Pri tejto príležitosti vás pani domu pohostí typickými slovinskými pochúťkami.

SkryťVypnúť reklamu

Turecko - Nechajte sa unášať prúdom


turecko.jpgAk patríte medzi dovolenkárov, ktorí nevydržia byť celý deň len tak voľne pohodení na pláži, destináciou s veľkým D by pre vás mohlo byť Turecko. Krajina ponúka pestrú škálu športových aktivít vo vode, vo vzduchu i na pevnine. Húževnatých potápačov či „šnorchlerov“ dozaista poteší krištáľovo čisté more, členité morské dno, fascinujúce tunely i rozmanitá podmorská fauna a flóra. Najvhodnejšie oblasti na ich preskúmanie nájdete pri mestách Antalya, Mugla a Canakkale.

Ak náhodou pátrate po bájnej Atlantíde, svoje podmorské cesty nasmerujte do okolia mesta Balikesir – práve tam by sa totiž údajne mala nachádzať. Avšak v prípade, že na morskom dne hľadáte čosi hmatateľnejšie, vašej pozornosti by nemal uniknúť vrak potopenej 113-ročnej lode Paris. Nájdete ju v 33-metrovej hĺbke v oblasti Kemer pri Antalyi. Pozorovať delfíny a tulene môžu potápači v Marmarskom mori, ako aj v blízkosti mesta Bodrum. Ideálnym miestom pre milovníkov sladkej vody – alebo, ak chcete, splavovania a raftingu – sú početné rieky, ktoré vyvierajú v pohorí Taurus a brázdia si cestu cez úžasné rokliny až do Stredozemného mora.

SkryťVypnúť reklamu

Severozápadne od Antalye, v národnom parku Körprülü ponúka rovnomenná divoká rieka všetky stupne obťažnosti. Hudbou pre uši adrenalínových nadšencov budú už samotné názvy jej najnebezpečnejších úsekov: „Stairway to Heaven“ (Schody do neba) či „Devil Hole“ (Diablova diera).

Tunisko - Architektonický „vzorkovník“


tunisko.jpgTunisko bolo fenické, rímske, byzantské, otomanské, arabské, francúzske... Niet divu, že zdedilo okrem bohatej a rozmanitej kultúry i neuveriteľné archeologické pamiatky. Okrem tých najnavštevovanejších, akými sú podzemné rímske paláce v Bulla Regia či Koloseum v El Jem, vás očarí množstvo prekvapení: jaskynné obydlia v Matmate, víťazný oblúk v Haidra, veľká mešita v Kairouane či Ribat, opevnený kláštor z 8. storočia v Sousse, o španielskych pevnostiach a byzantských kostoloch ani nehovoriac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tuniská púšť je jednou z najkrajších a najrozmanitejších na svete, hoci zaberá pomerne neveľkú plochu – za niekoľko hodín cesty sa dostanete od ksarov do saharských oáz, od hôr k moru a naopak. Ksary, teda „zámky púšte“, sú opevnenými dedinkami, obvykle postavenými na vrcholkoch či hrebeňoch hôr, čo im v dávnych dobách slúžilo na efektívnu obranu. Množstvo ich nájdete na horskom reťazci vo výške 600 – 700 metrov medzi Medenine a Tataouine. Niektoré z nich musíte určite navštíviť, napríklad Ksar el Fareh, Ksar Hadada, Ksar Ouled Soltana, Ksar Ezzahra a Ksar Ghilane.

Taliansko - Castelbianco, olive you!

Ligúria, známa najmä pestovaním kvetov na výrobu voňaviek, je jednou z najkrajších oblastí Talianska. Rozkladá sa na južných svahoch horského oblúka okolo Janovského zálivu. Ligurské pláže „zdobí“ v lete celkom 13 modrých vlajočiek - na dôkaz čistoty vody, ako aj infraštruktúry šetrnej k životnej prostediu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

taliansko.jpgNa pobreží sú roztrúsené prímorské letoviská a starobylé rybárske mestečká. Svahy pokryté olivovníkmi a vínnou révou zas zdobia horské dedinky s neopakovateľnou atmosférou. Jednou z nich je i stredoveká Colletta di Castelbianco neďaleko historického mesta Albenga a Talianskej riviéry, ktorá bola nedávno ovenčená titulom jednej z najkrajších dedín krajiny.

Počas minulého storočia ju jej pôvodní obyvatelia postupne opúšťali, až z nej v 50. rokoch zostali len krásne ruiny. O 20 rokov neskôr však taliansky architekt Giancarlo De Carlo predstavil svoj vizionársky plán, ako zreštaurovať túto starodávnu usadlosť použitím pôvodných materiálov a stavebných techník. Dnes sú kamenné domčeky s klenutými schodiskami a stropmi úplne zrekonštruované a dajú sa prenajať. Selanku úzkych uličiek dotvárajú vždy vysmiati miestni obyvatelia, ktorí si s vami vždy radi podebatujú na lavičke pod všadeprítomnými olivovníkmi a figovníkmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na nefalšovanej talianskej kuchyni si pochutnáte v krčmičke (Osteria) v centre dediny. Zaujímavosťou je tunajší Olivový festival, do ktorého sa môže aktívne zapojiť úplne každý a zažiť tak spolu s miestnou komunitou zber olív, ako aj ich prevoz do neďalekého mestečka Nasino, kde sa z nich lisuje extra panenský olej.

Chorvátsko - Si moja hviezda


chorvatsko.jpgČi ste čerstvo zamilovaní a hľadáte romantické miestečko na... ehm... pozorovanie nočnej oblohy, alebo patríte do skupiny latentných hvezdárov, v žiadnom prípade by ste zo svojho itinerára nemali vynechať Chorvátsko. V deň letného slnovratu 21. júna sa milovníci astronómie schádzajú na kopci pri svetoznámej višnjanskej hvezdárni. Táto noc, hoci je najkratšia v roku, je opradená početnými mýtmi a vo Višnjane sa každoročne pripomína festivalom Astrofest. Ten sa začína i končí hypnotickým bubnovaním - večer vyprevádzaním Slnka a ráno vítaním jeho prvých lúčov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V alternatívnom scenári si predstavte mestskú zvonicu, ako vám mizne pred očami a na jej mieste sa zrazu zjaví hviezdna nočná obloha. Približne takto totiž vyzerá novigradská zvonica počas podujatia Astro Party Lunas, keď ju projektory zmenia na šíre hviezdne nebo. Lunas je staré keltské meno pre prvý letný deň, ktorý sa v keltskej kultúre oslavoval 1. augusta. V tlmenom svetle jedného z novigradských parkov sa bude 1. august oslavovať tak, ako ho slávili starí Kelti. V noci 12. augusta oblohu poznamenávajú svojim šľahnutím ohnivé chvosty mnohých komét.

Chorváti tento jav nazvali slzami svätého Lovra. Nebo pokreslené padajúcimi hviezdami môžete nerušene sledovať v meste Rovinj. Aby sa zvýraznil dojem z osvetlenia „tretieho druhu“, vypína sa v túto noc nielen svetlá na pobrežnej promenáde, ale i v rovinjských reštauráciách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Grécko - Honba za antickými pokladmi Thassosu


Jednej z mnohých milostných peripetií boha Dia vďačíme za objavenie ostrova Thassos v dávnych dobách. Podľa báje sa jedného jarného dňa za vlády kráľa Agenora Zeus prevtelil do tela mocného býka a uniesol kráľovskú dcéru Europu. Zaviedol ju do krétskej jaskyne Dikteo Andro, kde sa zmenil z býka do orla a princezničku zviedol. Z tohto milostného spojenia sa zrodili traja synovia. No zatiaľ čo Europa na Kréte prežívala rodinnú idylku, poslal jej otec Agenor svojich synov a vnuka Thassa do sveta, aby ju šli hľadať. Nezabudol pritom zdôrazniť, že sa bez nej ani nemusia vracať. Thassos precestoval mnohé miesta, až napokon objavil nádherný zelený ostrov a zostal okúzlený príjemným podnebím a bohatou flórou. Keďže vedel, že bez Europy sa kráľovi nemôže ukázať na oči, zostal až do smrti na ostrove. Poznávacím znamením tohto kúska sveta sú okrem zelených lesov, striebristých olivovníkov, tyrkysového mora a romantických zálivov aj mnohé antické pamiatky. Práve ony dodávajú spolu s tradičnými plastickými domčekmi magickú atmosféru hlavnému mestu ostrova, Thassos – Limenas. Kultúrne vyžiť sa tu môžete napríklad v antickom divadle - zhliadnutím antickej tragédie, na nákupy miestnych dobrôt sa vyberte na antické trhovisko, zabaľte ich do ruksaku a, šup, na pešiu túru na akropolu. Ak by sa vám antiky ešte málilo, na zoznam toho, ktoré musíte vidieť, si pripíšte i bohaté archeologické múzeum.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 095
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 402
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 180
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 135
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 068
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 053
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 443
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
reklama
SkryťZatvoriť reklamu