TEL AVIV. Už aj americké bábiky sú obeťou politickej korektnosti. Cez víkend uvedú na trh ďalšiu zo série takzvaných etnických bábik.
Tentoraz pôjde o židovskú Rebeccu Rubín. Na jej vizáži a knihe príbehov, ktorá je súčasťou hračkárskej kolekcie, pracoval celé roky niekoľkočlenný tím. Dizajnéri sa totiž chceli vyhnúť kritike, akú zažili pri uvádzaní prvej hispánskej a afroamerickej „etnobábiky“.
Politicky korektná bábika
Zdá sa, že teraz uspeli. Denník New York Times bábiku ukázal šéfovi Ligy proti hanobeniu Abe Foxmanovi a tomu sa páčila. Liga proti hanobeniu je židovská organizácia, ktorá monitoruje antisemitské útoky. Rebecca Rubín je 9-ročné dievčatko, ktoré žije v New Yorku niekedy okolo roku 1914. Prišla aj s rodinou z Ruska, odkiaľ ich vyhnali pogromy. Rebecca je dobrá kuchárka aj kamarátka a bojuje za práva robotníckej triedy. Pomáha svojmu otcovi v obchode s obuvou, ktorý je otvorený aj počas sabatu.
Aj o tom, či do príbehu bábiky zakomponovať takúto vec, sa jej tvorcovia dlho preli. Niektorým židovským rodičom by sa totiž nemuselo páčiť, že Rebecca pracuje aj počas židovského dňa odpočinku.
Napokon prevládol názor, že na začiatku minulého storočia to bolo takto. Vtedy sa židovskí prisťahovalci chceli čo najrýchlejšie asimilovať.
Diskusie o minulosti
O tom, ako bude Rebecca vyzerať, sa viedli dlhé diskusie. Ľudia majú o židovskom výzore často veľa predsudkov. Ruskí židovskí prisťahovalci tiež boli pomerne rôznorodou skupinou na to, aby sa dal vytvoriť jednotný typ.
Nakoniec zvíťazila Rebecca s orieškovohnedými očami, svetlou pleťou a hnedými vlasmi s nádychom do ryšava. Taká sa môže páčiť židovským aj nežidovským dievčatkám.
Tvorcovia etnobábik už v minulosti museli vysvetľovať, prečo bábika znázorňujúca hispánske dievčatko pochádza z problematickej štvrte, a prečo malú Afroameričanku obliekli do kostýmu z čias, keď boli Afroameričania ešte v otroctve. Etnické bábiky sú v Spojených štátoch pomerne populárne. Majú malým Američankám priblížiť, že ich krajina je zemou prisťahovalcov a rôznorodosti.