Odchod pre zdravotné problémy
Päť rokov pracujem vo firme, ktorá pôsobí v oblasti chemického priemyslu. Nie som zamestnaná priamo vo výrobe, ale v administratíve. V rámci práce sa však zvyknem zdržiavať aj vo výrobných priestoroch. V posledných mesiacoch mám zdravotné problémy, ktoré podľa lekárov môžu byť dôsledkom pôsobenia chemikálií na pracovisku. Aj keď zatiaľ názor lekárov nie je potvrdený, chcem z firmy odísť. Ako mám postupovať pri rozväzovaní pracovného pomeru? Mám nárok aj na odstupné?
Etela Miškurová, Rožňava
Keďže Zákonník práce vyžaduje lekársky posudok na preukázanie súvislosti medzi výkonom práce a poškodením, respektíve ohrozením zdravia zamestnanca, bez neho bude pre vás problematické ukončiť pracovný pomer z dôvodu zdravotných ťažkostí.
Vzhľadom na to by bolo možno vhodnejšie vyčkať na záver lekárov, ktorý by vám mohol otvoriť cestu k okamžitému skončeniu pracovného pomeru, prípadne poskytnúť relevantný argument na rokovania so zamestnávateľom o skončení pracovného pomeru dohodou.
Bez lekárskeho posudku sa môžete pokúsiť dohodnúť so zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru alebo riešiť túto situáciu len vašou výpoveďou, pričom výpovedná lehota je najmenej dva mesiace. Aj pokiaľ ide o otázku odstupného, ak prípadná kolektívna zmluva vo vašej firme nestanovuje iné, výhodnejšie podmienky, bez lekárskeho posudku nebude možné posúdiť, či vám odstupné prináleží.
Nájomné vopred?
S priateľom uvažujeme o spoločnom bývaní a chceme si prenajať byt. Rozhodli sme sa pre dlhodobý prenájom, pretože s kúpou bytu momentálne nerátame. Majiteľ bytu, o ktorý máme záujem, od nás požaduje, aby sme mu platili vždy sumu na šesť mesiacov vopred. Je takáto požiadavka obvyklá? Na čo by sme si mali dať pri uzatváraní zmluvy pozor? Ak chceme uzatvoriť zmluvu o nájme na neurčitý čas, čo musí obsahovať?
Jana Cirochová, Bratislava
Požiadavka šesťmesačného nájomného vopred určite nie je obvyklá, nájomné za byt sa v súčasných podmienkach platí zväčša na mesačnej báze.
Pokiaľ ide o uzatvorenie nájomnej zmluvy na byt, to sa riadi Občianskym zákonníkom a z formálneho hľadiska je potrebné upozorniť najmä na potrebu písomnej formy. Z obsahového hľadiska je okrem základných náležitostí, teda označenia bytu a rozsahu jeho používania, stanovenia výšky nájomného a úhrad za plnenia spojené s používaním, vhodné do nájomnej zmluvy uviesť aj príslušenstvo bytu, jeho zariadenie a opísať stav, v akom sa byt nachádza.
Zároveň je potrebné dať si pozor na ustanovenia, ktoré by prenajímateľovi dávali neprimerane silné až šikanózne oprávnenia, napríklad pokiaľ ide o kontrolu používania bytu. Pri zmluve na neurčitý čas zákon nevyžaduje žiadne ďalšie špecifické požiadavky.
Autor: pripravila Vanda Závadská