Opaľovať sa je už dávno mimo módy, napriek tomu sa však slnečným lúčom často nemôžeme alebo jednoducho nechceme vyhýbať. Pri pobyte na slnku stačí mať na zreteli, že nadmerné slnenie je pre kožu jedným z najväčších nepriateľov. Ponúkame vám však pár tipov pre ideálny letný režim na ceste za opálením bez zbytočných škôd. Každý človek je individuálne vnímavý na UV žiarenie. Okrem základných buniek sa v pokožke nachádzajú bunky tvoriace kožné farbivo - melanín. Ich genetická výbava určuje fototyp kože.
Ktoré slnečné lúče sú pre nás nebezpečné?
Časť tela, ktorá je najviac ovplyvnená slnečnými lúčmi je pokožka (vrchná viditeľná vrstva kože). Je to naša ochranná vrstva pred vonkajším svetom. Má dve hlavné vrstvy, vnútornú, kde sa tvoria nové bunky a vonkajšiu, kde sú odumreté bunky pokožky a výlučky mazu, potu a nahromadené špiny počas dňa.
Odumreté kožné bunky, ktoré môžeme badať voľným okom, sú neustále odlupované (pohybom, umývaním...) a nahrádzané, či vytláčané do horných častí pokožky novými bunkami. V spodných vrstvách pokožky sa tvoria látky (melaníny), ktoré pôsobia ako prirodzená funkcia ochrany pred nadmerným pôsobením UV lúčov, tým že pokožka stmavne, spigmentuje. Nadmerným slnením sa tieto pigmentačné látky nestačia vytvárať a tým sa začína tzv. chaos v koži – zmeny v DNA a/alebo mutácia buniek.
Nie je lúč ako lúč
Slnko produkuje tri formy žiarenia infračervené, ultrafialové a viditeľné svetlo. Infračervené a viditeľné svetlo sú pre nás dôležité, pretože poskytujú teplo a svetlo. Ultrafialové žiarenie môže byť pre nás nebezpečné v závislosti od jeho vlnovej dĺžky. UVA sú najdlhšie, UVB majú strednú dĺžku a UVC lúče majú najkratšiu vlnovú dĺžku.
Každý z nich preniká atmosférou Zeme a ovplyvňuje naše zdravie rôznymi spôsobmi. UVB lúče sa vstrebávajú do pokožky a môžu spôsobiť rakovinu kože zmenou správania kožných buniek. Ovplyvňujú spodné vrstvy kože, kde sa nachádza kolagén a elastín, ktoré sa pôsobením týchto lúčov rozpadajú, čo má za následok vznik vrások. Taktiež oslabujú drobné cievky v koži, čím sa do ostatných častí kože nemôžu dostávať výživné látky pre udržanie jej správnej funkcie. Najvyššiu intenzitu majú v čase od 10 do 14 hodiny.
UVA lúče môžu byť rovnako škodlivé. Vstrebávajú sa do pokožky a prechádzajú hlbšie do kože, kde sa kumulujú po celý deň. Dokážu preniknúť aj cez sklo a plasty.
UVB a UVA žiarenia môžu poškodiť ochranné vrstvy oka ako je rohovka. Výsledné poškodenie šošovky a sietnice môže spôsobiť sivý zákal alebo poruchy v ostrosti videnia. Slnko ovplyvňuje aj náš imunitný systém, ktorý škodlivé lúče slnka narúšajú. Najmä biele krvinky zodpovedné za zničenie nepriateľov v našom tele, sú týmito lúčmi poškodzované. Čo vedie neskôr k zníženiu účinnosti imunitného systému a ohrozeniu zdravia prítomnosťou vírusov a iných ochorení. UVC lúče sú absorbované v ozónovej vrstve. Keďže vplyvom freónov, výfukových plynov a iných exhalátov sa ozónová vrstva neustále zväčšuje, tým UVC lúče prechádzajú a vstrebávajú sa do našej kože, čo môže mať za následok tiež vznik rakovinotvých buniek.
Ako sa chrániť?
Je zrejmé, že vyhnúť sa slnečnému žiareniu nedá, ale mali by sme sa pokúsiť predísť nadmernému ožarovaniu ultrafialových lúčov. Približne 20 minút denne na slnku stačí telu na výrobu vitamínu D pre dennú potrebu. Štúdie preukázali, že vitamín D môže zabrániť až 77% zo všetkých zhubných nádorov. Taktiež pri nedostatočnom množstve vitamínu D vedie u starších ľudí k problémom s kosťami.
Limity pôsobenia slnka sú individuálne a variabilné. Inými slovami, čo je prospešné pre vašu pleť môže byť nebezpečné pre druhých s rovnakým typom kože.
Ideálny režim slnenia
niekoľko týždňov alebo dní pripravujte svoje telo na slnečné lúče množstvom vitamínov, antioxidantov
vyhnite sa priamemu pôsobeniu slnku v čase od 11 do 16 hod.
s opaľovaním začínajte postupne - každý deň pôsobenie slnečných lúčov predlžujte
použite vhodné prírodné opaľovacie prípravky ešte pred začiatkom slnenia
opaľujte sa s rozumom. Nadmerné opaľovanie vedie k predčasnému starnutiu a rakovine kože
držte sa odporúčaných dôb opaľovania pre daný fototyp kože
dostatočne hydratujte pokožku a telo
pite aspoň 3 l tekutín denne. Ideálne sú nesladené nápoje.
nepoužívajte syntetické voňavky a parfumovanú kozmetiku. Pokožka sa nimi stáva fotosenzibilná a môžu spôsobiť pigmentačné škvrny a podráždenia
vždy po slnení aplikujte na pokožku prípravky určené po opaľovaní
pozor na prehriatie organizmu a s tým súvisiace mdloby, nízky krvný tlak a úpal - ako prevenciu noste svetlé prírodné, ľahké materiály, klobúky a ochranné slnečné okuliare
Aký je fototyp vašej kože?
Fototyp I - koža je extrémne citlivá, svetlá, s minimálnym množstvom pigmentu, už po 10-minútovom pobyte na slnku reaguje začervenaním, neskôr lúpaním pokožky. Títo ľudia majú svetlé alebo ryšavé vlasy. Ochrana pred slnkom je nevyhnutná.
Fototyp II - citlivosť kože ľudí tohto fototypu je miernejšia, začervenanie nastáva po 10 – 20 minútach na slnku, ale takisto zhnednutie nemožno očakávať. Vlasy sú orieškové, ryšavé. Používanie ochranných prostriedkov nevyhnutné.
Fototyp III - začervenanie kože týchto tmavovlasých ľudí nastáva po 20 - 30 minútach, neskôr pokožka zhnedne, znášanlivosť slnečných lúčov je dobrá.
Fototyp IV - prímorský typ - snedá pokožka, začervenanie kože vzniká po 45-minútovej expozícii slnečným lúčom, znášanlivosť je teda veľmi dobrá. Ide o ľudí s hnedočiernymi až čiernymi vlasmi.
Fototyp V a VI - etnicky veľmi tmavé rasy.
Foto: flickr.com/Lady Twiglet
Autor: Alžbeta Slezáková