Oleje napomáhajú obnovovať bunky kože, vďaka ktorým sa zlepší jej prekrvenie, pružnosť, pevnosť, vylučovanie metabolitov a imunita. Silice namiešaním do bázy vytvoria dokonalé možnosti v starostlivosti o vlasy, nechty, či pleť a v správnych kombináciách môžu mať aj liečivé účinky.
Láska je vo vzduchu
Limbický systém mozgu kontroluje nielen naše riadiace centrum, zodpovedné za hlad, smäd, sexuálnu túžbu, odpovede na emócie, pamäť, tvorivosť a intuíciu, ale rovnako na reprodukčný cyklus. Čuchové membrány obsahujú milióny nervových zakončení, a práve čuch je jeden z najsilnejších zmyslov vnímania. Podľa odhadov výskumníkov je asi 10.000 krát silnejší ako akýkoľvek iný zmysel.
Inhaláciou éterických olejov sa spúšťa reťazec vnútorných reakcií s celou radou výsledkov od uvoľnenia endorfínov (hormón vylučovaný hypofýzou, ktorý povzbudzuje náladu) až po posilnenie imunitného systému. Endorfíny vyplavované na podnet vôní z éterických olejov znižujú bolesti, produkujú príjemné euforické pocity, stimulujú sexuálne pocity a príjemný pocit žitia. Osobná príťažlivosť a odpor sú vždy ovplyvnené vôňami. Vôňa silíc okúzli nejedného z nás, pomocou darov poskytnutých z prírody. Vďaka ich zmyselným a zvodným účinkom môžeme nimi vytvoriť nespočetné množstvo zmesí od terapeutických až po parfumové.
Éterické oleje (EO) sú získavané z rôznych častí rastlín z celého sveta. Každá kvapka oleja môže byť 50 až 100-krát silnejšia ako pôvodná bylina, z ktorej pochádza.
Ak si chcete byť istý, že ste kúpili naozaj kvalitný 100% čistý prírodný éterický olej (silicu) na etikete by malo byť vyznačené, že EO prešiel testom plynovej chromatografie (gaschromatography) a infračervenej spektroskopie (infra-red spectroscopy). Tento test napovedá o kvalite a čistote EO.
Silice poskytujú silné psychické a fyzické výhody pre tých, ktorí ich použijú. Miešanie silíc je fantastický spôsob, ako vytvoriť zmes, ktorý najlepšie zodpovedá vášmu životnému štýlu a osobnému vkusu. Zažijete veľa zábavy pri experimentovaní a hraní sa s vôňami a účinkami EO. Možno budete príjemne prekvapení, keď zo zmiešaných olejov sa vám vyvinie nádherná vôňa, bez ktorej nebudete môcť viac začínať deň.
Používanie silíc
Tabuľka pomerov pri riedení
1% riedenie 6 kvapiek do 30ml základu (vhodné pre deti od 6 rokov, tehotné)
2,5% riedenie 15 kvapiek do 30ml základu (vhodné do krémov, olejov)
5% riedenie 30 kvapiek do 30ml základu (vhodné do masiek, zábalov)
Pre uľahčenie dávkovania vám pomôže nasledujúca tabuľka.
20 kvapiek EO = 1ml
1 čajová lyžička = 5 ml = 100 kvapiek EO
15 ml oleja = 300 kvapiek EO
V začiatkoch je dobré miešať maximálne 3 éterické oleje do bázy. Akonáhle získate viac skúseností, môžete zmiešavať aj viac vôní, vždy však majte na pamäti radu: miešajte najviac 5 silíc do zmesi, aby ste nepodporovali alebo neznegovali účinok jedného oleja s druhým.
Bezpečnostné opatrenia sa musia dodržiavať pri akomkoľvek type miešania.
Používanie aromaterapeutických olejov:
Parná inhalácia: 3-7 kvapiek oleja alebo zmesi Inhalácia pomocou vreckovky: 3-4 kvapky oleja alebo zmesi. Aromalampa alebo parné difuzéry: 5-8 kvapiek oleja alebo zmesi
Aplikácia priamo na kožu:
do masiek alebo zábalov – 15 kvapiek do 30 ml základu do krémov, olejov, šampónov – 10 kvapiek oleja alebo zmesi do 30 ml základu do kúpeľa – 5-10 kvapiek oleja alebo zmesi do bázy na celú vaňu
Rozprašovanie:
15 kvapiek oleja alebo zmesi do 200 ml vody
Dôležitou súčasťou práce s aromaterapeutickými olejmi je vedieť ich vlastnosti, účinky, použitie a miešanie jednotlivých olejov.
Každý z EO má špecifické účinky, a každý z nich môže v vplývať na každého z nás úplne rozdielne. Môžu mať napríklad účinky antiseptické, stimulujúce, antibakteriálne, sedatívne, dezodoračné, afrodiziakálne, adstringentné, antivirotické, antispazmatické, diuretické, hojivé, detoxikačné, ...
Nemenej dôležité pre správny výsledný účinok je vedieť ich namiešať do správnej bázy. Pochopenie používania nosičov (bázy) v aromaterapii je nevyhnutné k tomu, aby mohol byť aplikovaní priamo na pokožku a dosiahnuť špecifické vlastnosti jednotlivých olejov v zmesi.
Najčastejším nosičom v aromaterapii sa používajú rastlinné oleje. V domácom používaní ich môžete vnášať aj do krémov, mlieka, medu, soli, smotany alebo šampónov, je to závislé od spôsobu aplikácie. Vyhnite sa minerálnym olejom (vedľajší produkt pri výrobe ropy). I keď je lacný, zabraňuje dýchaniu pokožky, upcháva póry, zabraňuje prenikaniu éterický olejov a prirodzenej očiste kože, môže byť rakovinotvorný.
Kľúčom k úspechu práce s aromaterapiou je, nájsť si aspoň 3 rastlinné a 3 éterické oleje, ktoré vám najviac vyhovujú.
Autor: Alžbeta Slezáková