Premávať sa v člnku po krivolakých kanáloch rieky, popretínaných množstvom kamenných mostov a napchávať sa kilami čokoládových praliniek. Že takýto dovolenkový program je pre vás ako stvorený? Potom sa budete vo flámskom mestečku cítiť ako v raji. Ak si nie ste istí, pozrite si film Bruggy (2008) režiséra Martina MacDonagha. V malebnom meste uviaznu dvaja sympatickí nájomní vrahovia, ktorí čakajú na tajomný príkaz od svojho šéfa a chvíle nudy si krátia prehliadkami miestnych pamätihodností. Výkony hercov Colina Farella, Ralpha Fiennesa a Brendana Gleesona sú skvelé, no mestečko, v ktorom sa film odohráva, by si zaslúžilo Oscara. Počas záverečných titulkov budete slintať ako Pavlovove psy a túžiť vidieť Bruggy... a zomrieť.
Zabudnuté a objavené mesto
Bruggy ležia na severozápade Belgicka asi 90 kilometrov od Bruselu. Mesto s približne 170-tisíc obyvateľmi sa rozprestiera na rozkošatených kanáloch rieky Reie. Zlaté časy zažilo v období stredoveku, keď sa vďaka pripojeniu na more stalo významným obchodným centrom. Teda, až na čierne obdobia v 11. a 15. storočí, keď bol kanál spájajúci mesto s morom zanesený a obchodníci, bankári a špekulanti poutekali do Antverp. V 20. storočí objavili jeho zabudnutú krásu turisti z celého sveta a v roku 2000 bolo historické jadro zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dnes do mesta zavíta tri a pol milióna návštevníkov ročne. Mimochodom, na romantickú prechádzku si radšej rezervujte večer, keď davy turistov v uliciach trochu zrednú.
Umenie, čokoláda, diamanty
Prehliadku je najlepšie začať na námestí Markt, ktoré sa nachádza na centrálnom ostrove mesta. Na jeho juhovýchodnej časti stojí 83 metrov vysoká veža Belfried s medenou zvonkohrou, ozývajúcou sa každú štvrťhodinu. Z vrcholu zvonice sa nám pred očami rozprestrie mestečko ako pre bábiky - maličké námestia s trhovými stánkami, vysoké flámske domy s červenými strechami a fasádami akoby vyrobenými z marcipánu, jazero lásky Minnewater s plávajúcimi labuťami a spleť kanálov, po ktorých sa preháňajú drobné loďky.
Keď sa dostatočne pokocháme výhľadom, pokračovať môžeme na druhom najväčšom námestí Burg. Nachádza sa tu gotická radnica zo 14. storočia, no najmä Bazilika svätej krvi, ktorá vo svojich útrobách ukrýva ampulku s kvapkou Kristovej krvi. Vynechať by sme nemali ani Kostol Panny Márie s vysokou tehlovou vežou – v jej bočnej kaplnke sa nachádza slávna Michelangelova Bruggská Madonna z bieleho mramoru.
Milovníci diel Jana van Eycka, Hieronyma Boscha a Rogiera van der Weydena by nemali zmeškať návštevu Groeninge museum, milovníci čokolády sa radšej zatúlajú do múzea čokolády Choco-Story a obdivovateľky drahých kameňov zavedú nohy do Múzea diamantov so stovkami jagavých a hlavne pravých briliantov. Po ohromujúcej prehliadke márnivosti si môžeme spytovať svedomie v kláštore Begijnhof so starobylou záhradou, obklopenou bielymi stavbami.
Príjemné miesto s pokojnou atmosférou založili miestne vdovy, ktorých manželia zahynuli pri križiackych výpravách. Oproti vonkajšiemu svetu tam platili vlastné pravidlá, vládlo tu bezpečie a uprostred stredovekých čias si tu ženy užívali nebývalú nezávislosť - až pokým nepomreli a do Begijnhofu sa nepresťahoval rád benediktínok.
Vyber si pivo
Na záver výletu nám už iba zostáva nakúpiť poriadnu zásobu praliniek a nasadnúť do jednej z motorových vyhliadkových lodí, z ktorej si lenivo vychutnáme večernú prehliadku mestských štvrtí.
Navečerať sa môžeme v jednej z desiatok útulných krčmičiek, kde ochutnáme niektorú z miestnych špecialít a zapijeme ju jedným zo stoviek druhov zlatých, tmavých, bielych, čírych aj zakalených, sladkých ovocných, aj kyslých belgických pív. Ak chceme ochutnať miestne pivo z Brúg, z množstva najrôznejších značiek si zvoľme Brugse Zot, ktorý sa v miestnom rodinnom pivovare De Halve Maan varí vyše 450 rokov.
Ako sa tam dostať
Do Bruselu premávajú pravidelné letecké linky priamo z bratislavského letiska alebo z rakúskeho Schwechatu. Bežná cena za spiatočný let sa pohybuje od 130 eur, no akciové letenky (napríklad leteckých spoločností Sky Europe alebo Ryan Air) sa dajú zohnať už od 10 eur. Let bez prestupu trvá zhruba 2 hodiny. Z Bruselu sa do Brúg prepravíme najjednoduchšie vlakom, cestovný poriadok nájdeme na www.b-rail.be. Za izbu pre dve osoby v solídnom hoteli zaplatíme od 70 eur vyššie.
4 miesta, ktoré musíte vidieť:
kláštor Begijnhof s múzeom a záhradou,
prehliadka miestneho pivovaru De Halve Maan spojená s ochutnávkou,
ulica Katelijnestraat s čokoládovňou Sukerbuyc a kníhkupectvom De Striep so stovkami najrôznejších komiksov,
ukážky tradičného lovu kreviet v neďalekom morskom prístave