Potrebujem pracovať z domu
Po skončení materskej dovolenky som nastúpila do svojej predošlej práce. Moja dcérka však býva často chorá a podľa lekárky by bolo najlepšie, ak by zatiaľ ostala doma a nechodila do škôlky. Manžel má pohyblivý pracovný čas a rozmýšľali sme, že by sme sa o ňu striedavo starali doma. Svoju prácu môžem vykonávať aj doma, preto by som sa chcela so šéfom dohodnúť. Je to právne možné?
Andrea Javorská, Ružomberok
Zákonník práce v § 52 upravuje takzvanú domácku prácu a tele-prácu. Domáckou prácou sa rozumie pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste. O teleprácu ide vtedy, ak zamestnanec vykonáva domácku prácu s použitím informačných technológií.
Pri tomto type práce platia určité odchýlky: zamestnanec si sám rozvrhuje pracovný čas, nevzťahujú sa na neho ustanovenia Zákonníka práce o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch. Pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí náhrada mzdy, s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka, nepatrí mu náhrada za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce.
Domáckou prácou a teleprácou však nie je práca, ktorú by zamestnanec vykonával len príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním doma, alebo na inom, ako zvyčajnom mieste výkonu práce. I keď u nás je ešte táto forma práce málo zaužívaná a zamestnávatelia sa k nej stavajú s určitou nedôverou, môžete ju zamestnávateľovi navrhnúť a dohodnúť sa s ním o zmene obsahu vašej pracovnej zmluvy.
Ako sa mení fasáda domu?
Chystáme sa s priateľom nasťahovať do prenajatého bytu v širšom centre Bratislavy. Máme jednu mačku a chceli by sme pre jej bezpečnosť natiahnuť na balkón – od zábradlia po strop sieťku, nech náhodou nevypadne. Podľa majiteľa bytu by sme to však mali ísť oznámiť na bytový podnik, lebo vraj môže ísť o porušenie fasády domu. Nejde pritom o nič veľké, sieťka by sa dala zachytiť priamo o stenu a kedykoľvek zase zvesiť. Treba to naozaj riešiť cez bytový podnik? Čo je vlastne považované za zásah do fasády budovy?
Natália Lukáčová, Bratislava
Vlastník bytu mal zrejme na mysli „zmenu vzhľadu domu“. V zmysle ust. § 11 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru, ktorými by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva (ak spoločenstvo nie je zriadené, bez súhlasu väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome).
V prípade určitých úprav, ktorými by sa menil vzhľad domu, nie je tiež vylúčené, že vlastníkovi bytu vznikne aj povinnosť požiadať o vydanie stavebného povolenia alebo stavebné úpravy, ktorými sa podstatne nemení vzhľad domu ohlásiť stavebnému úradu.
Za úpravy meniace vzhľad domu je možné považovať napríklad zasklenie, zmenu farby balkóna, nainštalovanie klimatizačnej jednotky na fasáde domu. Pokiaľ by išlo len o spomínanú sieťku, ktorá by bola nenápadná a navyše odnímateľná, nevyžadovala by sa ani ohlasovacia povinnosť k stavebnému úradu, a zrejme ani súhlas spoločenstva vlastníkov alebo väčšiny vlastníkov v dome. Bolo by však vhodné prečítať si zmluvu o spoločenstve vlastníkov alebo zmluvu o výkone správy domu, či podrobnejšie neupravuje povinnosti vlastníkov.