ZALUŽICE. Zalužickí deviataci dostali nedávno prívlastok najšikovnejší. V celoslovenskom certifikačnom testovaní deviatakov základných škôl mali priemerne 89,5-percentnú úspešnosť.
Slovenčinu zvládlo jedenásť z nich na 90,9 percenta, matematiku na 88,2 percenta.
Úspechy závidí aj mesto
Základná škola s materskou školou v Zalužiacach v okrese Michalovce má tento školský rok 171 žiakov, v materskej škole 24. Štvrtý rok sú v novej.
Riaditeľ školy Michal Danočko hovorí, že sú síce vidiecka škola, ale obdiv majú aj u mestských škôl.
„Našou veľkou výhodou sú triedy s malým počtom detí, vyučujúce môžu individuálne pracovať s každým žiakom podľa potreby. Poznajú osobne rodičov žiakov, v mnohých prípadoch aj celé rodiny, lebo učili aj ich súrodencov. Takáto spolupráca urobí veľa,“ vysvetľuje Danočko.
Chcú niečo dokázať
Zalužická škola sa od mnohých líši aj tým, že jej žiaci nestratili ambície a vidia svoju budúcnosť v kvalitnom vzdelaní.
Aj vlaňajších 16 deviatakov v matematike dosiahlo priemernú úspešnosť 74,1 percenta a v slovenčine a literatúre 87,2 percenta. Väčšina deviatakov sa teraz hlásila na gymnáziá.
Matematiku aj slovenčinu učia skúsené odborníčky. Jana Macková, triedna deviatakov, ich matematiku učí od piateho ročníka. Pracuje v odborných komisiách matematických súťaží na regionálnej aj okresnej úrovni.
„Svoje určite zohráva aj to, že deti sú zvyknuté súťažiť, už druháci sa zapájajú do matematických súťaží,“ hovorí Danočko.
Talenty školu podržia
Banskobystrický kraj dosiahol najhoršie výsledky na Slovensku. Až na jednu výnimku.
BANSKÁ BYSTRICA. Základné školy v Banskobystrickom kraji boli zo slovenského jazyka a z matematiky zhodne tri percentá pod celoslovenským priemerom.
Výraznou výnimkou je Základná škola Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici s rozšíreným vyučovaním jazykov.
Kvalitu školy okrem viacročných úspechov potvrdzuje aj rastúci záujem o štúdium na nej. V tomto roku prihlásilo svoje deti viac ako 100 rodičov, o 20 viac ako v minulom. Z kapacitných dôvodov však prijme len každé druhé dieťa.
„Deti k nám robia talentové skúšky. Dostanú sa k nám iba talentované,“ hovorí riaditeľka a matematikárka Zuzana Sedláčeková. Úspech pripisuje aj kvalite učiteľov a formám vyučovania.