Na toto nebezpečné ochorenie by sme si mali dávať pozor, najmä ak si plánujeme tehotenstvo a pritom chováme doma mačky.
Málokto o nej vie, zriedka sa o nej hovorí, ale ak sa už dostane do reči, napríklad u gynekológa, môže byť pre nás neskoro. Obávaným strašiakom, ktorého sa boja najmä tehotné ženy, je nákaza známa ako toxoplazmóza. Ohrozuje totiž životy nenarodených detí. „Ak sa infekcia objaví u ženy v tehotenstve, môže spôsobiť potrat,“ varuje gynekológ a pôrodník Miroslav Fruš.
Mačky alebo surové mäso?
„Toxoplazmóza je infekčné ochorenie spôsobené jednobunkovým organizmom nazývaným Toxoplasma gondii. Môžu ju prenášať cicavce (kozy, ošípané, ovce, králiky, kravy) alebo vtáky. No len, ak ju majú mačkovité šelmy sa stáva nebezpečnou pre človeka,“ hovorí pediatrička Monika Hurná. V rámci prevencie treba dávať pozor na hygienu mačacieho WC. Niektorí lekári dokonca v tehotenstve odporúčajú mamičkám, aby sa buď mačiek zbavili, alebo prenechali čistenie toaliet svojich miláčikov iným rodinným príslušníkom.
Šíriteľmi toxoplazmózy však nemusia byť len spomínaní domáci miláčikovia. Pouvažujte o svojom zdravotnom stave aj vtedy, ak ste milovníkmi surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa, napríklad tatárskeho bifteka. Na druhej strane, dobre tepelne upravené mäso je neškodné, pretože už pri zohriatí na teplotu 66 °C sa spoľahlivo ničia vývojové štádiá parazita v mäse. Rovnaký účinok má aj zamrazenie mäsa na niekoľko dní v mraziacom boxe.
Našťastie, nejedna mamička, ktorá prejde v prvých troch mesiacoch sérologickým vyšetrením a lekár u nej zistí chronickú formu toxoplazmózy, spojenú s rezistenciou, čiže odolnosťou proti tejto chorobe, si môže vydýchnuť. Stáva sa, že ak v detstve chovajú u vás doma mačky, prechodenú toxoplazmózu, ktorou ste sa vtedy nakazili, objavíte vo svojom tele až počas gravidity, keď vás na ňu upozorní lekár. To však nie je také zlé, lebo ste proti príznakom ochorenia rezistentná. Horšie je, ak prechádzate akútnym štádiom nákazy.
Ako zistíme, či sme choré
Podľa doktorky Hurnej sú príznaky ochorenia v určitých prípadoch také nenápadné, že ich ani nespozorujeme: „Priebeh ochorenia sa prejavuje v závislosti od toho, ktoré tkanivá sú infikované, ale 80 percent infekcií prebieha bezpríznakovo. Medzi viditeľné príznaky patria horúčka, bolesti hlavy, bolesti hrdla, zdurenie lymfatických uzlín na krku, rozmazané videnie, bolesti svalov a kĺbov, únava, poruchy spánku, emočná labilita, niekedy vzniká aj vyrážka na koži.
Postihnutému sa zväčší pečeň alebo slezina a v niektorých prípadoch môže dôjsť aj k infekcii a zápalu pľúc, srdca, pečene a očí.“ Najhoršie následky mávajú nenarodené deti nakazených matiek. Lekárka Monika Hurná zdôrazňuje najmä psychické či fyzické poškodenia a poškodenie zraku, ktoré môže viesť až k slepote.
Preventívne vyšetrenie na toxoplazmózu je preto namieste najmä v čase, keď si plánujeme bábätko. „Lekár pacientovi odoberie krv na protilátky proti infekcii. O niečo nepríjemnejšia môže byť biopsia, teda odobratie vzorky tkaniva na mikroskopické vyšetrenie. V súčasnosti máme k dispozícii aj novšie krvné testy na detekciu mikroorganizmov,“ upozorňuje Hurná.
Ak lekár nemá istotu v diagnóze, pristúpi ku computerovej tomografii alebo k magnetickej rezonancii na vyšetrenie mozgu, prípadne k odobratiu mozgovo-miechového likvoru. Ďalším vyšetrením je röntgen srdca a biopsia orgánov a tkanív, v ktorých sa predpokladá infekcia. U tehotných žien je dôležitá ultrasonografia plodu alebo vyšetrenie plodovej vody. Aj keď uvedené diagnostické metódy nie sú práve príjemné, je lepšie absolvovať ich, ako riskovať následky akútnej nákazy.
„Samotná liečba trvá tri až štyri týždne. V terapii sa používa kombinácia liekov potlačujúcich látky, ktoré toxoplazmy potrebujú na svoj vývoj, a antibiotík. Je veľmi vhodné užívať kyselinu listovú v kombinácii s inými liečivami a pri očných infekciách prípravky zabraňujúce poškodenie zraku,“ odporúča Monika Hurná. Ako sa liečia tehotné pacientky, ktoré trpia akútnou formou toxoplazmózy? „U gravidných žien nachádza svoje uplatnenie antibiotikum, ktoré čo najviac šetrí plod v tele matky. Ak infekciu dostane dieťa alebo človek starší ako päť rokov s normálnym imunitným systémom, nemusí byť liečený, ak ochorenie prebieha bezpríznakovo,“ doplnila lekárka.
Prevencia toxoplazmózy
pretože je nákaza možná len z trusu mačky, treba pri čistení mačacieho WC používať rukavice,
každodenným čistením mačacieho WC sa minimalizuje riziko nákazy – výlučky sa totiž stávajú nákazlivými až na druhý deň,
mačka chovaná v byte a kŕmená vhodnou stravou sa nemôže nakaziť,
treba používať ochranné rukavice i pri práci v záhrade, kde je možný výskyt trusu voľne žijúcich mačiek,
človek, ktorý prišiel do styku s toxoplazmózou, získava odolnosť rovnako ako mačka a už sa nemôže druhýkrát nakaziť.
Najčastejšie formy nákazy
konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného infikovaného mäsa,
konzumáciou zle očistenej zeleniny, najčastejšie z domácich záhradiek, kde sa výkaly mačiek dostávajú do pôdy,
konzumáciou infikovaných vajec a nepasterizovaného mlieka,
kontaktom s infikovanými mačacími výkalmi.
Autor: Jana Horváthová