I keď treba pripomenúť, že na vývoj choroby potrebujeme i trocha vlahy, alebo aspoň rosu, ktorá chýba, alebo je veľmi slabá. Napriek tomu je veľký predpoklad, že po zmene počasia na daždivé sa ich príznaky vo veľkej intenzite objavia.
Obaľovač jablčný
V období od 8. do 11. mája boli prvé dni s večernými teplotami nad 17 °C, čo sú vhodné podmienky na kladenie vajíčok obaľovača jablčného.
Z toho dôvodu odporúčame v najjužnejších oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky) vykonať čo najskôr ošetrenie prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.
Ostatné prípravky možno použiť neskôr, približne o 10 až 14 dní, keď sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc.
Vzhľadom na očakávané dažde a výrazné ochladenie koncom tohto týždňa je možné, že ošetrenie bude vhodné posunúť približne o týždeň po ďalšom oteplení nad uvedenú hranicu večerných teplôt 17 °C.
- 2. signalizačné pásmo ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce – plus 3 dni;
- 3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 metrov) – plus ďalších 7 dní,
- polohy nad 600 metrov – plus ďalších 5 - 7 dní.
Pleseň sivá na jahodách

V prípade naplnenia predpovede intenzívnych dažďov sa vytvoria podmienky na napadnutie plodov jahôd plesňou sivou spôsobujúcou ich hnitie.
V takom prípade možno použiť chemickú ochranu prípravkami Cantus (ochranná lehota 14 dní) alebo Teldor 500 SC (ochranná lehota 3 dni). Upozorňujeme však na dodržanie ochrannej lehoty pred zberom plodov.
Opätovne upozorňujeme na ošetrenie proti vrtivke čerešňovej. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Tento jednoduchý spôsob termínovania platí pre celé územie republiky.
Používajú sa prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou lehotou 14 dní.
Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov.
Americká múčnatka
Z drobného ovocia upozorňujeme na egreš a na ňom škodiacu americkú múčnatku egreša, ktorá dokáže významne poškodiť plody. „Perličkou“ je zistenie jej výskytu aj na ríbezliach, ktoré napáda iba vo veľmi priaznivých ročníkoch.
Ošetruje sa v miestach pravidelných výskytov ihneď po odkvitnutí a následne v 14-denných intervaloch podľa potreby.

Povolené sú prípravky Discus a Karathane LC. Nevyhnutné je dodržať ochrannú lehotu pred zberom plodov.
Pásavka zemiaková
Ďalej treba sledovať aj vývoj pásavky zemiakovej, proti ktorej sú veľmi účinné špeciálne prípravky, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia lariev.