Aromaterapia naprieč históriou
Cestovaním späť v čase za poznaním histórie aromaterapie môžeme zhrnúť, že táto holistická (zameraná na človeka ako celok) praktika bola používaná už v staroveku ako liečebná metóda pri rôznych psychických i fyzických ochorení.
Aromaterapia má však dlhú históriu. Formálne bola definovaná ako alternatívna terapia, ktorá využíva účinky rastlín vo forme esenciálnych olejov. Majú vplyv na našu náladu, emócie a zdravie. Oddávna tieto voňavé silice boli používané ľuďmi po celom svete. Egypťania údajne používali esenciálne oleje už pred 5000 rokmi na terapeutické masáže či kúpele. Kadidlo bolo pálené pri náboženských obradoch a cédrový olej používali na balzamovanie mŕtvych. Nerozdeľovali medicínu a používanie éterických olejov, pretože boli jej súčasťou.
Kleopatra používala éterické oleje na aromamasáže ako denný liečebný postup alebo na výrobu vlastných zmesí parfumov. Ako femme fatale tých dôb okúzľovala mužov vôňou ruže, levandule alebo neroli a využívala ich účinky pre krásu. Bola jednou z prvých žien na svete, ktorá objavila hojivé a estetické vlastnosti mlieka a medu.
Názov aromaterapia sa začal používať v začiatkom dvadsiatych rokov minulého storočia a jeho pôvodcom je francúzsky chemik a parfumér René-Maurice Gattefosse. Neskôr sa názov rozšíril do celého sveta. Tieto kultúry používajú aromaterapiu dodnes denne ako spôsob udržania si zdravia a ako prevenciu pred ochorením napríklad pomocou kúpeľa. Na jeden kúpeľ je potrebných 5-10 kvapiek éterického oleja, levanduľa alebo ylang ylang pre relaxáciu a prípravu tela na pokojný spánok.
Moderná medicína a vynájdenie syntetických liečiv vytlačili tradičné formy liečenia s využitím aromaterapie.
Účinky aromaterapie
Vonné esencie - éterické oleje (EO alebo silice) - sa vstrebávajú krvnými vlásočnicami v koži priamo do systémov a orgánov tela. Nádherne voňavé prírodné výťažky, ktoré táto metóda využíva, pomáhajú zmierňovať psychické a fyzické napätie. Všetky tieto silice sú rastlinného pôvodu, získavané z koreňov, listov, plodov alebo dreva z rôznych rastlín z celého sveta.
Kvalita, vôňa a výrazné účinky silíc sú dosiahnuté správnym momentom zberu a následného spracovania. Získavajú sa niekoľkými spôsobmi: parnou destiláciou (najčastejší spôsob u väčšiny rastlín), lisovaním (citrusové oplodia, dnes sa však spracovávajú priemyselne), lúhovaním v tuku a následným zbavovaním sa tuku alebo chemickou extrakciou. Existuje viac ako 1000 éterických olejov. Každá kvapka oleja môže byť 50 až 100-krát silnejšia ako pôvodná bylina, z ktorej pochádza.
Aromaterapia je považovaná za celostnú terapiu, ktorá sa zameriava na emocionálne, psychické a fyzické stavy každého jednotlivca a snaží liečiť príčiny ochorení. Jej postupy pochádzajú z východnej medicíny, ale nedostatok vedeckých dôkazov neumožnili cestu pre oficiálne využitie v medicíne. S holistickými postupmi sa však stretneme i dnes pri starostlivosti a liečbe pokožky v relaxačných a skrášľovacích centrách po celom svete.
Začíname s aromaterapiou
I keď sú éterické oleje prírodné, je potrebné používať ich opatrne. Akákoľvek aromaterapeutická terapia (masáž, kúpeľ, inhalácia) sa môže zmeniť z oázy pokoja na nočnú moru, pokiaľ nedodržíme pár jednoduchých bezpečnostných krokov.
- Éterické oleje by sme nemali použiť bez predchádzajúceho testu na alergickú reakciu a pri kontakte s pokožkou nikdy nie nezriedené. Na zjemnenie koncetrácie sa používajú rastlinné oleje, krémy, med, rastlinné maslá, morská soľ...
Vdychovanie koncentrovaných 100% čistých silíc odparovaním je neškodné, ale aplikáciou ma telo môžu vzniknúť podráždenia, dokonca ju popáleniny alebo alergické reakcie. Preto je nutné urobiť test znášanlivosti nanesením zriedeného éterického oleja (EO) na predlaktie. Ak sa po 30 minútach prejaví reakcia (začervenanie, svrbenie...), použite inú silicu alebo skúste nižšiu koncentráciu. - Menej je viac, a to nielen pri dávkovaní jedného, ale i viacerých olejov. Pre vlastnú bezpečnosť nekombinujeme viac ako 3-5 éterických olejov. Tie môžu svoje účinky navzájom povzbudiť, ale aj negovať alebo vytvárať nechcené účinky (napríklad rozmarín spolu so zázvorom môžu zvýšiť krvný tlak).
- Niektoré silice sa neodporúča užívať vnútorne, pretože môžu byť toxické a spôsobiť podráždenie zažívacieho traktu.
- Citrusové éterické oleje môžu vyvolať fotosenzibilitu - citlivosť pokožky na UV žiarenie, ktorá sa prejavuje nepravidelnou pigmentáciou. Aspoň 12 hodín po aplikácií sa preto radšej vyhýbajme priamemu slnečnému žiareniu.
- Vonné oleje uchovávame v tmavých sklenených fľaštičkách a dobre uzatvorené, najlepšie na chladnom mieste mimo slnečného žiarenia a dosahu detí. Silice sú horľavé, preto by sme nimi nemali manipulovať pri pri otvorenom ohni.
- Bez porady so skúseným aromaterapeutom alebo lekárom EO radšej nepoužívame u detí do 3 rokov, u tehotných v prvom trimestri, u ľudí so závažnými ochoreniami (vysoký krvný tlak, epilepsia, astma...)
- Výber éterického oleja netreba podceňovať. Kupovať sa oplatí len 100% čisté EO, vyhnite sa tzv. vonným kompozíciám, ktoré sú syntetického pôvodu. Na každom obale musí byť latinský názov (pôvod – krajina EO určuje jeho kvalitu, napríklad eukalyptus globulus z Číny nie je rovnako kvalitný ako z Austrálie).
Autor: Alžbeta Slezáková