Teplé a suché počasie praje obaľovačom. Proti obaľovačovi slivkovému sa ošetruje buď v prvom termíne prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC, alebo v druhom termíne prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Mospilan 20 SP.
Proti obaľovačovi broskyňovému ošetrujeme prípravkami Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS a Lambdol.
Ochrana proti obaľovačovi jablčnému zatiaľ stále nie je aktuálna.
Termíny ošetrovania sú nasledovné:
Treba sledovať večerné teploty merané o 22.00 hodine letného stredoeurópskeho času, ktoré musia presiahnuť 17°C, aby sa začalo kladenie vajíčok. Je zaujímavé, že napriek teplému počasiu večerné teploty značne rýchlo klesajú.
V tomto období je pre nížinné polohy Slovenska aktuálne ošetrenie proti vrtivke čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek.
Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté optické lapače. Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch ich silný výskyt.
Používajú sa prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní, a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou dobou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.
Opätovne pripomíname škodlivosť vošiek, a to najmä na slivkách, ríbezliach, jabloniach, ale aj ružiach či iných druhoch rastlín.
Zvlášť upozorňujeme na múčnatku na jabloniach. Súčasné počasie môže v neskoršom období spôsobiť jej kalamitné šírenie. Preto treba pravidelne každých 10, najviac 12 dní striedavo ošetrovať rôznymi protimúčnatkovými fungicídmi.
V sadoch jadrovín, v ktorých boli v minulom roku pozorované škodlivé výskyty roztočov, upozorňujeme na ochranu proti nim. Proti piliarke jabloňovej a piliarke hruškovej ošetrujeme ihneď po odkvitnutí, najmä v blízkosti iných veľkých sadov či divej prírody.
Pripomíname druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Ošetruje sa dva týždne po odkvitnutí stromov. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s dostatočným účinkom aj proti méram.