SME

Láska je vo vzduchu

Vplýva aj na človeka žijúceho vo veľkomeste prebúdzanie prírody? Je spojenie máj - mesiac lásky len výmyslom zlých básnikov, alebo na tomto spojení niečo je?



Rozkvitnutý máj nikdy nebol časom lásky, ale skôr mokrý apríl, lebo láska je plná spŕšok. Toto tvrdil už pred takmer piatimi storočiami anglický jezuita a diplomat Robert Southwell. V anglickom origináli to, samozrejme, znelo oveľa krajšie, „flowers“ sa rýmuje so „showers“.

Aj tento verš však nepriamo dokazuje, že spájanie mája s láskou nie je výmyslom marketingových agentúr posledných desaťročí, ktoré by hľadali zdôvodnenie pre májové zľavy. Zachovala sa napríklad aj stredoveká tapiséria, nazvaná Máj, mesiac lásky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sviatky ducha


smv-0502-021c.jpgVo väčšine kultúr sa máj spája s telesným a duševným znovuzrodením, takmer všetky národy a náboženstvá v tomto čase na nejaký spôsob oslavujú príchod novej sily, ducha, svetla a ohňa.

Kelti v máji slávili sviatok Beltane, ktorý je doteraz populárny v Írsku či Škótsku. Na Beltane mala tancovať bohyňa Cerydwen s bohom Cerrunosom na oslavu odchodu zimy. Nielen bohovia sa však mali v tomto čase milovať, mladí sa zhromažďovali okolo ohňa celú noc, spievali a tešili sa. Prvý máj alebo prvý spln v znamení býka bol sviatkom plodnosti a magických obradov jari.

Budhisti slávia v tomto čase deň Budha Purnima, keď mal Budha získať osvietenie a dosiahnuť nirvánu. Tento sviatok si pripomínajú počas splnu v mesiaci vaishakh, ktorý pripadá zvyčajne na čas medzi aprílom a májom.

Židia v máji oslavovali akési dožinky. Žatva sa totiž začínala po Veľkej noci a končila sa päťdesiat dní po nej. O sviatku týždňov čiže Letniciach sa hovorí už v Mojžišových knihách.

V týchto oslavách majú pôvod aj kresťanské svätodušné sviatky. Pre kresťanov je tento sviatok v prenesenom zmysle takisto vďakyvzdaním. Na Turíce kresťania oslavujú zoslanie ducha na apoštolov.

SkryťVypnúť reklamu

Nová sila v stromoch?


smv-0502-021c--tapiseria.jpgUž staroveké národy si stromy stavali pred domy a hospodárske budovy ako ochranu pred chorobami a zlými duchmi. V strednej Európe uchoval sa zvyk stavania stromov ako symbolu novej sily a dobrého rastu, dialo sa tak buď pred 1. májom, alebo na Turíce.

Najprv sa stavali máje len pred domami popredných ľudí, neskôr sa ušlo aj nezadaným dievčatám. Neformálna ponuka na sobáš v podobe neprehliadnuteľného niekoľkometrového stromu sa vlastne ani nedala odmietnuť. Máj sa bral ako dôkaz vážneho záujmu už od 15. storočia. Akýsi súd v Čechách vraj uznal právoplatnosť manželstva na základe tajného sľubu lásky a vernosti, ktorý bol verejne potvrdený len postavením mája.

V máji sa ženia len bohovia


smv-0502-021c-v-posteli.jpgŠtatistiky svadieb reputáciu mája ako mesiaca lásky nijako nepotvrdzujú. V máji sa síce v priemere oddáva viac párov ako v apríli či v marci, na ktoré zvyčajne padá Veľká noc a pôstne obdobie pred ňou. Chuť vchádzať do manželského zväzku je však silnejšia v letných mesiacoch od júna do októbra. Je to istotne aj preto, že vtedy sa môžu konať aj veľké svadby pod šírym nebom či prípadne využiť na prípravu aj prázdniny.

Navyše, ako to potvrdzuje aj Eva Mošková z trenčianskej svadobnej agentúry V siedmom nebi, donedávna bolo u Slovákov zakódované, že svadby v máji sa neskončia dobre. Aj kráľovná Viktória vraj zakazovala svojim deťom, aby sa v tomto mesiaci ženili a vydávali, lebo máj je vyhradený na svadby bohov.

Tento strach vychádza pravdepodobne ešte z antického sviatku Lemuria, ktorý bol zasvätený dušiam mŕtvych a slávil sa 9. mája. Tieňom mŕtvych sa museli hádzať cez rameno čierne bôby, aby dali živým pokoj. V tento deň boli zavreté chrámy a nemali sa konať ani svadby. V ten deň sa vraj vydávali len škaredé ženy.

Až v poslednom období sa vraj povera spojená s májovými svadbami začína na Slovensku pomaličky rúcať. Ak by ste sa chceli vydávať podľa antických zvyklostí, tak radšej v júni. Tento mesiac je totiž pomenovaný podľa rímskej bohyne Juno, manželky boha Jupitera, ktorá je ochrankyňou manželstva.

SkryťVypnúť reklamu

Sme spojení s prírodou?


S jarou sa neodmysliteľne spája obdobie párenia mnohých zvierat. Ide hlavne o menšie druhy s kratšou dobou gravidity, ktorých mláďatá majú potom cez leto šancu na prežitie. Jarné chúťky podnecuje napríklad u králikov prechod na zelené krmivo či zmena teploty.

smv-0502-021c-levy.jpgSú aj vlny ľudskej sexuality nejako naviazané na prírodné cykly? Psychológ a sexuológ Robert Máthé pripomína, že človek sexuálne reaguje počas celého roka. Na rozdiel od zvierat nemáme tzv. ruju, frekvencia sexuálnych stykov je počas roku pomerne stabilná, závisí viac od veku a iných okolností života ako od ročného obdobia. „Zvieratá by sa nám asi čudovali, ako často to robíme a že sa sexu venujeme viac z potešenia a pre relax ako v záujme počatia,“ dodáva Máthé.

V prírodne žijúcich komunitách môžu byť, samozrejme, jarné mesiace aj pozvánkou na milovanie v prírode, otepľovanie so sebou prináša viac sexuálnych podnetov už tým, že sa pri obliekaní viac odhaľujeme. „Je možné, že s prebúdzajúcou sa prírodou sme o niečo aktívnejší, ale neviem o nijakom „jarnom hormóne“, dodáva Máthé.

Psychoterapeut Martin Babík súhlasí s tým, že na symbolickej úrovni jarné prebúdzanie a čas plodnosti reflektuje asi každé náboženstvo, vo svojej psychologickej praxi sa ale s naviazaním špecifických psychických problémov na prírodné cykly veľmi nestretáva.

V okolí zimných sviatkov a na jar síce zaznamenávajú väčší výskyt depresií, štatisticky sú však podobné pozorovania len veľmi ťažko doložiteľné.

Psychologička Lívia Vaľová, ktorá pracuje aj v rámci linky dôvery hovorí, že vzťahové otázky ľudia riešia počas celého roku. Jar vo vzťahoch podľa nej prežívajú skôr mladí v pubertálnom veku než zrelšie páry.

Tradičné komunity, ktoré žili v spojení s prírodou, museli oveľa viac zvažovať to, v akom období privedú svoje dieťa na svet. Aj dnes sú síce deti často výsledkom plánovaného aktu, dôvody, pre ktoré si páry vyberú to či iné obdobie na pôrod, zďaleka nie sú iba tie prírodné.

Počet narodených detí v máji nijako prudko nestúpa, niečo viac sa ich rodí koncom leta a začiatkom jesene. Tie deti, ktoré sa však stihnú v máji narodiť, majú povesť šťastných. Je to logické, rozkvitnutý májový svet sa im musí už na prvý pohľad zapáčiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Zuzana Uličianska / Víkend

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 513
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 6 561
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 970
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 816
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 259
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 896
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 717
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 420
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 428
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 17 301
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 173
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 330
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 927
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 499
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
reklama
SkryťZatvoriť reklamu