Hlavné mesto Litvy Vilnius žije, dýcha a zabáva sa umením.
Európskym mestom kultúry na rok 2009 sa popri rakúskom Linzi stalo aj hlavné mesto Litvy Vilnius. Stretávajú sa tam umelci z celého sveta, nielen z Európy, a zvedavý návštevník má možnosť vyberať si zo širokého spektra programov. Na uliciach, v kluboch či galériách sa striedajú hudba, tanec, divadlo, literatúra, výtvarné i filmové umenie a popritom sa predstavujú klasické zvyky a tradície samotnej Litvy. Do Litvy nepotrebujete víza, stačí mať iba cestovný pas, v čase cesty platný ešte minimálne šesť mesiacov. Vilnius je od Bratislavy vzdialený okolo tisíc kilometrov. Ak sa na cestu vydáte autom, počítajte so 14 hodinami jazdy. Pre ostatné dopravné prostriedky musíte vycestovať do susedných štátov. Zo Slovenska totiž do Vilniusu nie je priame spojenie. Z Prahy i z Viedne lietajú do hlavného mesta Litvy priame linky. Let trvá približne dve hodiny. Ďalšou možnosťou je cesta vlakom z Varšavy. Najkratšie spojenie trvá asi deväť hodín a raz sa prestupuje.
Aktuálne predstavenia a akcie nájdete na internetovej stránke www.culturelive.lt. Vilnius však môže ponúknuť ešte oveľa viac. Stretnutie nadšencov umenia sa odohráva na pozadí nádherného historického mesta, ktoré je zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V tomto roku navyše slávi aj tisíce výročie prvej historickej zmienky.
Železný vlk na kopci
Legenda vraví, že Vilnius vznikol vďaka vešteckému snu veľkovojvodu Gediminasa, keď sa mu prisnilo o železnom vlkovi stojacom na kopci. Podľa pohanského kňaza, ktorý sen vykladal, predstavoval vlk mesto a hrad, postavené na hore. Miesto sa malo stať centrom litovskej krajiny a sídlom jej zákonov. Veľkovojvoda veštbu splnil a steny jeho mohutného hradu sa tam týčia dodnes. Okolo neho sa začalo rozrastať typické stredoveké mestečko so zaujímavými farebnými domami a úzkymi uličkami, jedno z najväčších v strednej a vo východnej Európe. Traduje sa, že pri vstupe do Vilniusu sa kedysi nevyberalo klasické mýto, ale každý musel „zaplatiť“ jedným kameňom. Z nich sa potom postavila radnica a vydláždili cesty. Vilnius je však známy najmä ako barokové mesto, vďaka mnohým zachovaným historickým budovám, ktoré dominujú centru.
Jedným z najvýznamnejších a najkrajších pamiatok je Kostol svätej Anny, nádherná ukážka gotického tehlového štýlu. Ak budete mať trpezlivosť, napočítate až 33 rozdielnych farebných druhov tehál, ktoré boli použité na jeho stavbu. Keď vraj kostol uvidel Napolenon počas prusko-ruskej vojny v roku 1812, chcel si ho preniesť do Paríža „v dlani svojej ruky“. Dlaň mal však primalú, a tak kostol, našťastie, ostal na mieste.
Zaujímavé je, že aj keď Litovčania prijali kresťanstvo medzi poslednými národmi v Európe, je vo Vilniuse viac ako 40 kostolov a chrámov vrátane ortodoxných. Druhú svetovú vojnu však prežila len jedna synagóga. Ak už na vás bude histórie a kultúry priveľa, stačí zájsť k rieke Neris. Leží tam najväčší mestský park Vingis. Organizujú sa tam koncerty, športové súťaže a je obľúbeným miestom na zábavu i oddych aj vďaka blízkemu lesu a botanickej záhrade.
Nech žije recesia
V Paríži je Montmartre, vo Vilniuse je zasa Užupis, štvrť, kde môžete stretnúť umelcov, navštíviť galérie, umelecké kurzy a populárne kaviarne. Jej bohémski obyvatelia sa ju rozhodli v roku 1997 vyhlásiť za nezávislú Republiku Užupis s vlastnou vlajkou, prezidentom, dalajlámom, ústavou a malou armádou. Asi dvanásťčlennou. Zbierka zákonov je, ako všetko v Republike Užupis, jedinečná.
Nájdete v nej napríklad nariadenie, že každý má právo byť šťastný i nešťastný, má právo zomrieť, ale nie je to povinnosť, každý má právo nerozumieť, robiť chyby či byť jedinečný. Tvorcovia ústavy mysleli aj na domácich miláčikov, venovali im zákon, podľa ktorého má každý pes právo byť psom. Republike vládnu umelci, romantici a squatteri.
Národným dňom nezávislosti je 1. apríl a pri vstupe vás privíta stĺp s anjelom, ktorý symbolizuje umeleckú slobodu. Kedysi tam bývala židovská komunita, tá však musela počas 2. svetovej vojny odísť. Domy postupne chátrali, ale dnes je štvrť centrom avantgardného umenia celej Litvy. V doslovnom preklade znamená Užupis „za riekou“, takže ak idete odkiaľkoľvek, vždy ho nájdete, treba jednoducho prejsť cez most. Zaľúbenci si na ňom zvyknú zamykať zámky s odkazmi a kľúč zahodiť do rieky. Ich prianie sa vraj potom splní.
Umelecká tvorba sa však neobmedzuje len po hranice mesta. Blízko Vilniusu je Európsky park, múzeum moderného umenia pod holým nebom, v otvorenej lesnatej krajine, kde vystavujú tvorcovia z celého sveta. Miesto sa dokonca dostalo v roku 2002 aj do Guinnessovej knihy rekordov vďaka najväčšiemu umeleckému dielu, ktoré pozostávalo z tisícok televízorov.
Ako sa dostanete do Vilniusu
4 miesta, ktoré by ste si mali pozrieť
Gediminasovu vežu na starom hrade nad mestom s krásnym výhľadom,
uličky v starej židovskej štvrti,
rebelantskú Republiku Užupis založenú umelcami a bohémami,
Kostol svätej Anny, ktorý si chcel odniesť do Paríža aj Napoleon.