Hliva je cudzopasná huba, ktorá získava všetky živiny pre svoj rast z dreva. Drevo obsahuje množstvo „dobrôt” aj pre naše telo, ale nedokáže ich spracovať. A nato máme hlivu. Cez ňu z dreva získame množstvo látok prospešných zdraviu.
Hliva rastie na čerstvo zrezaných zdravých pňoch listnatých stromov, veľmi zriedka na ihličnatých. Na Slovensku ju nájdeme najmä na juhu a juhozápade. Má jednostranný, ku krajom podvihnutý klobúk podobný lieviku s priemerom od 5 – 15 cm. Zospodu má úzke a dlhé lupene bielej alebo ružovej farby. Rastie v trsoch od októbra do decembra, pri miernych zimách až do marca, z čoho vyplýva, že je to chladnomilná huba. Nezriedka sa v jednom trse naraz nachádza aj 50 kusov húb. Ak na ňu v lese naďabíte, môžete sa k tomu miestu vracať každý rok, bude vás tam čakať až do doby, kým nevyčerpá z dreva všetky živiny.
Hliva sa rozmnožuje bielymi výtrusmi, na ktoré pri pestovaní v uzavretých priestoroch môžu byť citliví alergici.
Pestovanie
Pestovať sa dá v interiéri aj exteriéri, na záhradke aj na balkóne. Stačí si zaobstarať asi 15- až 20-centimetrové kusy guľatiny z listnatého stromu vysoké asi 50 cm. Guľatina sa nareže na niekoľkých miestach, pridá sa podhubie, ktoré možno poľahky kúpiť, otvor s podhubím sa zatrie štepárskym voskom, celý peň sa zabalí do fólie a počká sa, kým obrastie podhubím. To všetko pri teplote okolo 20 stupňov Celzia. Potom sa z fólie vyberie a z jednej tretiny sa zakope do zeme na tienisté miesto. V prípade sucha sa zalieva okolie pňa. Hliva začne rodiť už v prvom roku, ale pomenej, najsilnejší je druhý a tretí rok, potom úrodnosť klesá. Pri mäkkom dreve je životnosť štyri roky, pri tvrdom šesť rokov. Po skončení cyklu môžeme drevo kompostovať.
Využitie
Hliva sa dá všestranne využiť. Pod mäso, do polievok, omáčok a šalátov, alebo ju môžeme pomlieť a pridávať do plniek a paštét, zavárať alebo sušiť a mlieť na prášok, ktorý použijeme pri varení na ochutenie jedál.
Hliva tiež pôsobí liečivo a preventívne pred mnohými ochoreniami. Povzbudzuje imunitu pomocou obsiahnutých glukánov, ktoré stimulujú imunitný systém a vďaka nim si telo vytvorí dostatok protilátok proti pliesňam, baktériám, vírusom. Znižuje hladinu zlého cholesterolu a pomáha upraviť krvný tlak, znižuje poruchy metabolizmu, má antialergické účinky, na niektoré druhy nádorových ochorení má protinádorový účinok, v hlive obsiahnutá vláknina pomáha lepšie vylučovať z tela nežiaduce látky. Hliva obsahuje vitamín B12, D2, C a K, ďalej vlákninu, z minerálnych látok je to najmä fosfor a draslík v menšom množstve zinok, selén, meď, chróm, bór a jód.
O hlive sa hovorí ako zázračnej hube, ktorej denné používanie môže veľmi napomôcť k dosiahnutiu rovnováhy v tele.
Tipy a triky
Varenie jedál s hlivou bez soli urýchli jej zmäknutie, potom ju možno ju dosoliť.
Hlivu uskladňujeme klobúkom nahor v chladničke pri teplote do 4 stupňov maximálne štyri dni.
Hliva je výborná aj na zaváranie nakyslo, pretože nevytvára na povrchu sliz ako iné huby.
O hlive sa hovorí ako o zázračnej hube, ktorej denné používanie môže veľmi napomôcť k dosiahnutiu rovnováhy v tele.
Pripravte si s nami:
Držková polievka z hlivy ustricovitej
500 g hlivy
60 g masti
30 g múky
3 strúčiky cesnaku
majorán
mletá červená paprika
čerstvo pomleté čierne korenie
soľ
Na prúžky pokrájanú hlivu dáme dusiť na časť masti s cibuľkou. Keď hliva zmäkne, prilejeme horúcu vodu, pretlačený cesnak zmiešaný so soľou, korením, majoránom a privedieme k varu. Medzitým si pripravíme paprikovú zápražku, na ktorú sme spotrebovali zvyšnú masť. Pridáme k hlive, necháme prevrieť a podľa potreby dosolíme.
Dusené hovädzie na hlive
4 plátky hovädzieho stehna
200 g hlivy
80 g masti
20 g hladkej múky
1 cibuľa
300 ml hovädzieho vývaru
3 PL kečupu
čerstvo pomleté čierne korenie
soľ
Plátky hovädzieho naklepeme, posolíme a prudko opečieme na 1 PL masti. Na zvyšku masti osmažíme cibuľku, pridáme k nej hlivu a 10 minút podusíme. Potom pridáme udusenú hlivu k mäsu, zaprášime hladkou múkou a pomaly opekáme. Potom pridáme vývar, posolíme, okoreníme a dusíme do mäkka. Nakoniec pridáme kečup a ešte krátko povaríme. Podávame s ryžou.
Hlivový šalát
250 g hlivy
100 g šalotky
20 g soli
20 g cukru
20 g majonézy
100 ml vody
ocot
čerstvo pomleté čierne korenie
soľ
Hlivu v celku povaríme vo vode, nakrájame nadrobno, premiešame s najemno posekanou šalotkou a zalejeme nálevom z vody, cukru, soli a majonézy. Podľa chuti môžeme dochutiť octom. Necháme dve hodiny postáť, podávame ako prílohu.
Hlivový perkelt
500 g hlivy
2 stredné cibule
4 červené papriky
100 g paradajového pretlaku
0,5 dl oleja
sójová omáčka
2 ks bobkového listu
mleté čierne korenie
soľ
majorán
mletá červená paprika, sladká
Hlivu nakrájame na 2 cm veľké kocky a pomaly ju opražíme na panvici na cibuľke s paprikou, prilejeme sójovú omáčku, olej, korenie, soľ, rascu, majoránku, bobkový list a mletú papriku. Dusíme prikryté na miernom ohni asi 20 minút. Ako prílohu podávame cestoviny alebo halušky.
Hliva na smotane
600 g hlivy
50 g masla
2 dcl smotany
30 g hladkej múky
1 cibuľa
mletý muškátový oriešok
mleté čierne korenie
soľ
Na masle osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľku, pridáme nakrájanú hlivu, postrúhaný muškátový oriešok, soľ, korenie a prikryté dusíme 20 minút. Na záver pridáme sladkú smotanu rozmixovanú s hladkou múkou a privedieme k varu. Podávame s opekanými zemiakmi.
Autor: Miroslav Kubečka, kuchár, špičkový foodstylista