Keď má rada mňa, bude milovať i moje deti
Takúto hlúposť mi povedal môj bývalý spolužiak Dušan tesne predtým, ako sa druhýkrát oženil. Inteligentný vysokoškolsky vzdelaný muž a úspešný manažér bol v otázkach vzťahov medzi deťmi a ich novonadobudnutými „matkami“ taký naivný, že som nevedela, či sa smiať alebo plakať. Nechcela som mu v okamihu čarovného áno na matrike kaziť radosť, ale neodolala som pokušeniu uzavrieť sama so sebou malú stávku, že do roka a do dňa jeho naivita utŕži vážny úder pod pás.
Tuším som sa víťazstvu ani veľmi netešila, keď mi zavolal už po troch mesiacoch a chcel sa mi vyžalovať.
Skôr ako objednal kávu, vytiahol fotky zo svadobnej cesty a ako malé tešiace sa decko mi strkal pod nos navlas rovnaké fotky, na ktorých sa menilo len pozadie... Darinka a ja na lodi, Darinka a ja na pláži, Darinka a ja pod Pyramídou, Darinka a ja pri prskajúcom drinku... nebolo zamilovanejšieho človeka. Na moju otázku, ako sa darí dcére z prvého manželstva, si teatrálne vzdychol a odvetil akurát: Veď práve...
Jeho prvú ženu som poznala veľmi dobre. Všetci traja sme boli spolužiaci z vysokej školy a ich vzťah prerástol z priateľstva do lásky tak plynule, že sme to my ostatní ani nezaregistrovali. Patrili k sebe a tak bolo absolútne jasné, že po škole zlegalizujú svoj vzťah sobášom. Po niekoľkých rokoch bez hádok a vážnejších nedorozumení zistili, že už si veľmi nemajú čo povedať, napriek tomu spolu ostali kvôli malej dcére.
Keď si Dušan začal v práci akosi lepšie rozumieť s o niečo mladšou Darinkou, obaja sa dohodli, že bude rozumné nechať toho druhého ísť vlastnou cestou. Po rozvode ostali naďalej priateľmi a Dušan si mädlil ruky, že sa ako dvaja rozumní ľudia vedia rozísť tak, aby neublížili jeden druhému. Dvanásťročnej dcére o rozvode povedali spoločne a zároveň ju uistili, že na rodičovskej láske k nej sa nič nezmení. Dušan sa spokojný odsťahoval k Darinke, kde chcel začať nový život. Ako kôň s klapkami na očiach...
Servírka nám doniesla presso s mliekom a Dušan mi začal opisovať, ako sa tešil, že Darinke predstaví svoju milovanú dcéru. I Darinka vyzerala, že sa na dievčinu teší, predstavovala si, že budú kamarátky, že jej bude radiť, ako sa má obliekať a ako sa učesať, aby očarila v škole všetkých spolužiakov. A tak milý Dušan rovno zorganizoval spoločný víkend v Tatrách, aby čerstvá manželka a rozkošná dcérenka utužili spoločné vzťahy počas túry na Skalnaté pleso. V živote vraj neabsolvoval príšernejšiu dovolenku - dcéra bola zdutá a protivná, Darinka naštvaná a nešťastná.
O dva mesiace nato postavili dcérenku pred informáciu, že bude mať súrodenca. Odvtedy to ide dolu kopcom. Keď sa jej Dušan čokoľvek opýta, dostane namiesto odpovede len pokývanie plecom alebo jednoslovnú odpoveď. A pritom to bývalo také milé dieťa...
A čo Darinka? Otvorene síce nedáva najavo, žeby jej víkendová prítomnosť dcéry nebola milá, ale dusno vo vzduchu je zjavné. Puberťáčke sa zase stále častejšie stáva, že jej do spoločného stretnutia s otcom čosi neočakávané príde... tu choroba, tam veľa úloh. V tej chvíli sa mi Dušan neochotne priznal, že je tomu vlastne rád, pretože hoci svoju dcéru miluje, nechcel by kvôli nej prísť o nový vzťah. Darinka je až na túto jedinú vec veľmi milé a sympatické žieňa, ktoré by nikomu nikdy neublížilo a tak dúfa, že sa všetko napraví, až sa narodí to malé škvŕňa a dcéra si ho obľúbi.
Videla som na ňom, že tak veľmi túži po tom, aby sa ich trojvzťah dal do poriadku, až mi ho prišlo ľúto. Mala som pocit, že už na začiatku začal robiť chybu za chybou, nevraviac o tom, že odchod k novej partnerke prišiel v čase, keď i v usporiadaných rodinách majú rodičia čo robiť s prichádzajúcou pubertou detí. Možno ešte nie je všetko stratené...
Ako nestratiť deti na ceste do nového vzťahu?
Ak je to možné, nie je dobré zakladať si novú rodinu tesne po rozpade starej. Treba nechať svojim potomkom čas na to, aby si zvykli na novú situáciu, ideálne je vyčkať rok - dva.
Na stretnutie s novým partnerom je dobré deti postupne privykať, šoková terapia (v tomto prípade víkendový pobyt v Tatrách) narobí viac škody ako úžitku. Vzájomné zoznamovanie by malo prebiehať krok za krokom a obzvlášť citlivo. Veta „toto je tvoja nová mama“ nie je dobrá ani ako vtip.
Bezprostredne po rozvode by mali mať deti odídeného rodiča len pre seba. Nie je to ani prejav sebeckosti a ani ich tým nerozmaznáme. Dáme im tým najavo, že sú pre nás rovnako dôležité ako predtým. Ani v neskoršom období nie sú občasné výlety „len ja a deti“ na škodu, obe strany by mali pochopiť, že rodičovský a partnerský vzťah sú dve rôzne veci.
Už na začiatku treba nového partnera oboznámiť s našou predstavou o tom, ako budú prebiehať kontakty s deťmi, ako si budeme plniť rodičovskú funkciu či finančne prispievať na výchovu. Jasne dané pravidlá môžu zabrániť neskorším nedorozumeniam či domýšľaniu si neexistujúcich súvislostí zo strany nového partnera či partnerky.
Neočakávajte, že sa všetci budeme jedna veľká rodina. Nemôžete ovplyvniť to, aký vzťah budú mať deti s novým partnerom a naopak, úspechom je i to, ak sa obe strany „len“ rešpektujú a vzájomne tolerujú.
Výchovné problémy detí riešia zásadne rodičia, ktorí sú za ne zodpovední. Dohováranie, presviedčanie či dokonca trestanie zo strany nového partnera len prilieva olej do ohňa.
Netreba sa nechať vydierať. Platí to nielen voči novému partnerovi, ale i voči deťom, ktoré vedia zneužívať situáciu a ak ich kvôli zlému svedomiu začneme podplácať neadekvátnymi darčekmi, nešťastie je hotové. Byť víkendovým rodičom je nesmierne náročné a ak si určíme hranice, za ktoré deti nesmú zájsť, tak by sme nemali pochybiť. Pokiaľ ide o výchovu detí, je dobré zaujať s druhým rodičom rovnakú výchovnú líniu a vystupovať pred nimi jednotne. Domáce práce v primeranej miere či dodržiavanie povinností deťom nikdy neublížili.
V prípade, že predsa len nejde všetko tak, akoby sme chceli, nie je hanbou vyhľadať pomoc odborníkov na rodinné vzťahy v poradni.
Autor: Adriana Markovičová